Najczęstsze powody zatrzymania miesiączki

Zatrzymanie miesiączki nie zawsze stanowi o poczęciu dziecka. Zaburzenia cyklu warunkuje wiele różnorodnych czynników egzo- i endogennych. Najczęściej na opóźnienia występowania menstruacji wpływa styl życia, w tym dieta i stres. Problem mogą też powodować niektóre choroby.

Zaburzenia hormonalne i ich wpływ na miesiączkę

Zatrzymanie miesiączki następuje najczęściej w wyniku zmian hormonalnych na skutek niewłaściwej pracy gruczołów wydzielniczych. I choć brak krwawienia miesięcznego bywa również efektem burzy hormonalnej i zmian fizjologicznych pojawiających się w ciąży, przerw w miesiączkowaniu można doświadczyć również niezależnie od tego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej https://badaniakrwi.pl/przyczyny-braku-menstruacji-przy-negatywnym-tescie-ciazowym/

Zjawisko zatrzymania miesiączki nie jest klasyfikowane jako choroba ani stan zagrażający zdrowiu, ale może wzbudzać niepokój. Zatrzymanie miesiączki nierzadko związane jest z chorobami takimi jak niedoczynność lub nadczynności tarczycy, Hashimoto, zespół Cushinga czy innymi, których istotą są zaburzeniami gospodarki hormonalnej, np. zespół policystycznych jajników (PCOS). 

Choroby przewlekłe przyczyną zatrzymania miesiączki

Brak miesiączki bywa także efektem anomalii anatomicznych w obrębie macicy lub jej przydatków. Jedną z przyczyn może być atrezja macicy, czyli jej wrodzony brak lub nieprawidłowa budowa. Negatywny wpływ na cykl miesięczny ma też celiakia (autoimmunologiczna nadwrażliwość na gluten) czy też hemochromatoza (wrodzona lub nabyta choroba metaboliczna polegająca na nadmiernym wchłanianiu jonów żelaza i odkładaniu się ich w tkankach). 

Stres, BMI, aktywność fizyczna przyczynami zatrzymania miesiączki

Przyczynami problemu bywają także tzw. zaburzenia czynnościowe, polegające na zahamowaniu czynności na osi podwzgórze-przysadka-jajniki, czyli zaburzeniu wydzielania neurohormonów podwzgórza i wtórnego upośledzenia zdolności sekrecji w obrębie przysadki. W efekcie tego obserwuje się niewłaściwe funkcjonowanie gonad. Czynnikami predysponującymi do zatrzymania miesiączki w takim przypadku są przede wszystkim:

  • stres,
  • niska masa ciała i szybka utrata wagi oraz niedożywienie,
  • nadwaga i otyłość.

Inne przyczyny zatrzymania miesiączki

Ryzyko zatrzymania miesiączki zwiększa przetrenowanie i przemęczenie organizmu. Kiedy wysiłek staje się nadmierny, przemęczenie sprawia, że organizm nie jest wystarczająco wydajny, aby prawidłowo zadbać o wszystkie układy w czasie odpoczynku. Układ rozrodczy jest szczególnie narażony na powstanie zaburzeń ze względu na to, że nie jest on pod względem biologicznej funkcyjności niezbędny do przeżycia organizmu człowieka (w odróżnieniu od sercowo–naczyniowego, nerwowego czy oddechowego, które w pierwszej kolejności poddawane są procesom regeneracji po treningach czy w okresie przeciążenia).

Zatrzymanie miesiączki może także być reakcją odstawienną na niektóre leki. Bywa też odpowiedzią organizmu na farmakoterapię, głównie o charakterze hormonalnym czy antydepresyjnym.