Nadpotliwość i jej przyczyny

Jak ograniczyć nadmierne pocenie się?

Nadpotliwość – jak leczyć?

Nadmierne pocenie się to bezwzględnie bardzo krępująca i wstydliwa dolegliwość. Utrudnia wykonywanie codziennych czynności, powoduje ogromny dyskomfort, wpływa na gorsze samopoczucie oraz obniża pewność siebie. Nic więc dziwnego, że może ono stanowić wielką przeszkodę w nawiązywaniu relacji międzyludzkich.

Na tę dolegliwość cierpi około 2-3 % populacji. Jakie są przyczyny nadaktywności gruczołów potowych? Najczęściej wspomina się o podłożu genetycznym i hormonalnym. Może być też następstwem takich chorób jak m.in. nadczynność tarczycy, choroba nowotworowa, cukrzyca czy też chorób neurologicznych. Objawia się zarówno na całym ciele, jak i miejscowo (dłonie, pachy, stopy lub skóra głowy).

Przy problemie związanym z nadmierną potliwością warto wprowadzić do życia pewne stałe nawyki. Które z nich mogą okazać się pomocne w walce z tą dolegliwością?

Noszenie ubrań z naturalnych włókien

Ubrania ze sztucznych tworzyw nie przepuszczają powietrza i wzmagają nadmierne wydzielanie potu, dlatego osoby z problemem nadpotliwości powinny z nich zrezygnować i zastąpić je tymi z naturalnych i oddychających materiałów. Świetnie sprawdzą się np. len, bawełna czy jedwab.

Dieta

Na nadpotliwość niemały wpływ ma również dieta. Co należy jeść i pić, a czego raczej unikać? Niektóre napoje przyspieszają krążenie, podwyższają temperaturę, a co tym idzie – wzmagają nadmierne pocenie się. Wśród nich należy wymienić alkohol, kawę oraz czarną herbatę. W celu ograniczenia wydzielania potu dobrze jest je zamienić na wodę oraz herbaty ziołowe, takie jak mięta, pokrzywa czy szałwia. W diecie na nadpotliwość powinno się również ograniczyć stosowanie ostrych przypraw, takich jak chilli, imbir czy pieprz, a zamiast nich używać częściej bazylii, koperku, oregano czy rozmarynu. Dobrze jest też nie stosować w nadmiernych ilościach cebuli i czosnku, które sprawiają, że woń potu jest bardziej intensywna. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, natomiast zaleca się w niej unikać białka, zwłaszcza takiego jak smażone mięso czy tłusta śmietana.

Higiena

Nawyk, z którego nie należy rezygnować, to oczywiście regularna higiena. W przypadku nadpotliwości zalecane są prysznice dwa razy dziennie oraz przemywanie podatnych na pocenie miejsc mydłem z chlorheksydyną lub innym środkiem bakteriobójczym. Należy także unikać kąpieli w gorącej wodzie oraz pamiętać o depilacji pach, gdyż pot ma tendencję do gromadzenia się we włoskach, co zwiększa intensywność jego zapachu. .

Antyperspiranty

Antyperspiranty mają o wiele silniejsze działanie niż dezodoranty, które jedynie eliminują bakterie i nadają skórze świeży zapach. Ich stosowanie przede wszystkim pozwala ograniczyć nadmierne wydzielanie potu. Antyperspiranty zawsze należy aplikować na suchą i czystą skórę.

Jak wyleczyć nadmierne pocenie się?

Wspomniane wyżej sposoby mogą być doskonałym wsparciem w radzeniu sobie z nadmiernym wydzielaniem potu, jednak przy bardziej zaawansowanym problemie, nie stanowią jego rozwiązania. W takich przypadkach warto zastanowić się nad leczeniem nadpotliwości przy pomocy profesjonalnych zabiegów. Który z nich uważany jest za skuteczny?

Toksyna botulinowa

Jednym ze skutecznych sposobów leczenia nadpotliwości jest ostrzykiwanie skóry botoksem, inaczej toksyną botulinową. Substancja ta paraliżuje gruczoły potowe poprzez blokadę impulsów nerwowych, które je pobudzają. Botoks wstrzykuje się pod skórę w małych dawkach, co 1 – 1,5 cm. W wyniku tej kuracji wydzielanie potu zostaje znacząco ograniczone (redukcja pocenia się wynosi około 80%). W celu podtrzymania tego efektu kurację należy jednak powtarzać co 6-9 miesięcy.

Ten sposób leczenia nadpotliwości dostępny jest w ofercie łódzkiej Kliniki Urody prof. Andrzeja Kaszuby. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie http://klinika-urody.pl/