Na jaką okazję zatrudnić baristę?

Kawa to napój, który spożywamy niemal przy każdej okazji. Towarzyszy nam podczas chwil relaksu i odpoczynku, pijemy ją w czasie pracy, rozmów ze znajomymi, a także w trakcie spotkań biznesowych. Profesjonalnym przygotowywaniem kawy zajmują się bariści, którzy potrafią podawać ten napój na setki sposobów. Warto skorzystać z ich umiejętności i doświadczenia podczas organizacji różnego rodzaju wydarzeń: wesel, konferencji firmowych, spotkań integracyjnych, a także na przykład targów branżowych. W ofercie firm świadczących tego rodzaju usługi znajdziesz szereg interesujących propozycji, które uczynią Twoje wydarzenie wyjątkowym. Z których z nich warto skorzystać oraz na jakie okazje najlepiej zatrudnić baristę?

Sztuka parzenia kawy

Praca baristy to profesjonalne przygotowywanie napojów kawowych. Trunek, który powstaje dzięki pracy takich zawodowców, cechuje się wysoką jakością, wyjątkowym aromatem oraz niezwykłym smakiem. Samo słowo „barista” wywodzi się z języka włoskiego i oznacza osobę, która stoi za barem. Praca baristy wymaga sporej wiedzy, dużych umiejętności oraz niemałego doświadczenia. Zostać baristą oznacza zakochać się w kawie. Osoby wykonujące tę pracę temat kawy mają opracowany do perfekcji. Bezbłędnie rozpoznają gatunki kaw oraz potrafią dzielić się wiedzą na ten temat z klientami. Doskonale znają się na sposobach palenia i mielenia ziaren kawowca oraz ich parzeniu. Wiedzą jak prawidłowo przyrządzić zarówno proste, jak i wymyślne kawowe napoje, a także jak podać je w odpowiedniej oprawie. Nie tylko doskonale rozumieją poszczególne procesy przygotowywania kawy, ale potrafią je też kreatywnie wykorzystać.

Barista jest prawdziwym mistrzem przygotowywania trunków z palonych kawowych ziaren. To osoba, która nie tylko przygotuje i poda pyszną kawę w formie wyśmienitego espresso, delikatnego latte czy puszystego cappuccino, ale potrafi też tworzyć tzw. latte art, czyli finezyjne wzory na powierzchni kawowego napoju. Do opanowania tych umiejętności potrzeba dużo czasu i cierpliwości. W tworzeniu latte art niezbędna jest też wprawna ręka i duża wyobraźnia. Warto dodać, że w pracy baristy bardzo ważna jest też umiejętność nawiązania kontaktu z klientami. Profesjonalny barista potrafi słuchać, odpowiadać na pytania oraz zarażać innych pasją do kawy.

Zawód baristy możesz zdobyć podczas profesjonalnego szkolenia. Do jego fachowego wykonywania potrzeba jednak dużego doświadczenia. Niezbędna będzie przy tym wielka pasja do kawy, duże zaangażowanie i chęć podnoszenia swoich umiejętności. Opanowanie sztuki parzenia kawy wymaga czasu. Dlatego bariści ćwiczą swój fach podczas pracy w kawiarni. Często uczestniczą także w różnego rodzaju szkoleniach prowadzonych pod okiem największych mistrzów w tym zawodzie. Profesjonalny barista ma więc za sobą wiele godzin poświęconych na pracę za barem w kawiarni oraz tysiące przygotowanych napojów. Przez cały czas się uczy i zdobywa nowe umiejętności oraz dzieli się doświadczeniem i pomysłami z kolegami po fachu.

Z kawiarni na imprezę

Umiejętności przygotowywania wyśmienitych kawowych kompozycji powodują, że bariści wykonują swoją pracę nie tylko w kawiarni. Przedstawiciele tego zawodu często zapraszani są do udziału w różnego rodzaju bankietach, imprezach integracyjnych, wydarzeniach plenerowych, konferencjach oraz oficjalnych spotkaniach, podczas których serwują napoje kawowe gościom. Coraz częściej uczestniczą również w skromniejszych imprezach prywatnych i rodzinnych uroczystościach. Mobilne bary kawowe są wielką atrakcją wielu tego rodzaju imprez. Przyciągają uwagę, umilają czas, podnoszą rangę imprezy i sprawiają, że dane wydarzenie na długo zapada w pamięć. To także świetny sposób na promocję. Na rynku działa wiele firm wyspecjalizowanych w tego rodzaju usługach. Ich ofertę możesz znaleźć w internecie.

Mobilny barista obsługujący wydarzenia, konferencje i różnego rodzaju imprezy, zjawia się na nich z własnym sprzętem i składnikami niezbędnymi do przygotowywania napojów.  Wśród nich są różne gatunki kawy w ziarnach, mleko, syropy barmańskie i liczne dodatki smakowe, z których powstają wyjątkowe kompozycje smakowe. Do pracy baristów podczas różnych imprez niezbędne są też odpowiednie narzędzia. Wśród podstawowego wyposażenia znajdziesz przede wszystkim młynek do kawy i dobrej jakości ekspres, różnego rodzaju przyrządy do spieniania mleka, dzbanki, kawiarki, zaparzacze, sitka, filtry i drippery. Bariści podają kawę najczęściej we własnych kubkach, filiżankach i szklankach, ale mogą też serwować napoje w naczyniach należących do organizatora.

W takim mobilnym barze goście czują się jak w prawdziwej kawiarni. Barista przygotowuje w nim różnego rodzaju napoje kawowe według indywidualnych oczekiwań klientów (to w sumie kilkadziesiąt różnego rodzaju drinków), chętnie odpowiada też na wszystkie pytania, dzieląc się z gośćmi swoją wiedzą i doświadczeniem.

alt=”praca baristy”

Barista na bal i wesele

Serwowanie kawy w mobilnej kawiarni obsługiwanej przez profesjonalnych baristów jest świetnym pomysłem na nietuzinkową i elegancją atrakcję podczas różnego rodzaju balów, wesel i innych dostojnych uroczystości. Takie wydarzenia wymagają specjalnej oprawy, a wykwintne napoje kawowe doskonale pasują do serwowanych w ich czasie eleganckich dań. Profesjonalny catering kawowy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż zwykła rozpuszczalna lub parzona kawa, która podczas tego rodzaju wydarzeń niestety często podawana jest w formie samoobsługowej, z wykorzystaniem nieeleganckich podgrzewaczy. Pyszne espresso lub late od baristy sprawdzi się o wiele lepiej. Będzie też idealnym dodatkiem do ciast lub tortów, bez których wesele, bankiet lub bal nie mogą się odbyć.  Taki mobilny bar kawowy jest czynny zwykle przez cały czas trwania balu, bankietu lub wesela, a goście mogą z niego korzystać w każdej chwili. Wielki hit imprez weselnych to serwowana przez baristów kawa z inicjałami pary młodej.

Kawowe show w czasie imprezy integracyjnej

Z mobilnej kawiarni z profesjonalnym baristą warto też skorzystać podczas różnego rodzaju imprez firmowych i pikników integracyjnych, zarówno tych w plenerze, jak i we wnętrzach. Organizatorzy tego rodzaju wydarzeń starają się zwykle zapewnić uczestnikom wiele nietuzinkowych atrakcji. Zabawy, gry, występy i atrakcyjne posiłki to standard podczas tego rodzaju eventów. W ofercie firm organizujących takie wydarzenia znajdziesz również usługę eleganckiego kawowego kateringu.

Dodatkową atrakcją w takiej mobilnej kawiarni organizowaną na życzenie klientów, jest też widowiskowe kawowe show w wykonaniu baristów, podczas którego mistrzowie ceremonii w efektowny sposób prezentują różne sposoby przygotowywania kawowych drinków. Uczestnicy imprez integracyjnych są nimi zachwyceni. Ciekawą propozycją firm barmańskich na tego rodzaju imprezy są również kawowe warsztaty z baristą. Podczas takiego spotkania kawowy trener opowiada o tajnikach pracy za barem i zdradza ciekawe sposoby na przygotowywanie i podawanie napojów w domowym zaciszu. Uczestnicy takich warsztatów samodzielnie przygotowują i smakują kawę pod okiem fachowców, a zdobytą wiedzę zabierają do domu.

alt=”barista”
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej firmy Bar Event.

Catering kawowy na konferencję

Kawa to nieodłączny towarzysz różnego rodzaju konferencji firmowych, zamkniętych narad biznesowych i szkoleń dla pracowników przedsiębiorstw. Ich uczestnicy spożywają znaczne jej ilości nie tylko podczas spotkań, ale też przerw kawowych, które są nieodłączną częścią tego rodzaju wydarzeń. Taka przerwa to doskonały czas na nieformalne rozmowy biznesowe i nawiązywanie nieformalnych relacji z kontrahentami. Dobrze spędzić go przy dobrej kawie. Przygotowany specjalnie dla uczestników takich spotkań profesjonalny serwis kawowy obsługiwany przez baristę jest doskonałym sposobem na podniesienie rangi  eventu. Aromat najlepszej jakości kawy z takiej mobilnej kawiarni pozwoli gościom odpocząć, zrelaksować się i nabrać energii do dalszej pracy.

Kawa sposobem na promocję

Z usług profesjonalnego baristy możesz też skorzystać podczas organizacji stanowiska wystawienniczego na różnego rodzaju firmowych targach branżowych. W tym przypadku jego praca będzie polegała na zachęcaniu gości targów do odwiedzenia naszego stanowiska. Aromatyczna, elegancko podana kawa z pewnością zrobi duże wrażenie na Twoich potencjalnych klientach. Barista nie tylko zaserwuje im wyśmienity napój, ale chętnie opowie też o tajnikach i sposobach jego przygotowywania. Firmy oferujące tego rodzaju katering kawowy, mogą podawać kawę w kubkach firmowych Twojego przedsiębiorstwa, a także przyozdobić mobilny bar w firmowe barwy. To doskonały sposób na zainteresowanie gości targów naszą ofertą i skuteczną promocję firmy. Na stanowisku wystawienniczym możesz też przygotować miejsca siedzące do picia kawy. Takie warunki z pewnością pomogą dłużej zatrzymać klientów przy Twoim stoisku oraz będą sprzyjać rozmowom biznesowym i zacieśnianiu kontaktów.