Mydło dziegciowe na problemy skórne

Mydło dziegciowe jest produktem naturalnym. W jego skład wchodzi dziegieć brzozowy, który otrzymuje się w wyniku suchej destylacji drewna, kory i korzeni dwóch gatunków brzozy: brzozy brodawkowatej i brzozy omszonej. Mydło dziegciowe, z uwagi na liczne zalety, stosowane jest zarówno w pielęgnacji, jak i leczeniu chorób. Sprawdź, do czego jeszcze możesz wykorzystać mydło dziegciowe.

Mydło dziegciowe

Mydło dziegciowe ma karmelowy kolor i charakteryzuje się intensywnym, nieprzyjemnym zapachem, który przypomina połączenie zapachu drzewnej smoły, benzyny i oscypka. Na szczęście nie utrzymuje się on zbyt długo. Mydło jest w pełni naturalne, a dzięki zawartości dziegciu, posiada szereg cennych właściwości, które mają zbawienny wpływ na skórę.

Dziegieć to ciemna, oleista ciecz pozyskiwana z kory sosny, brzozy lub buku. W produkcji kosmetyków najczęściej stosowany jest dziegieć brzozowy, który zawiera benzen, fenol, toulen, ksylen, lotne kwasy organiczne i substancje żywiczne. Już nasze babcie stosowały dziegieć na problemy skórne oraz inne chorzenia, m.in. choroby dróg oddechowych, gardła, ale też w leczeniu pasożytów. Dawniej dziegieć był cenionym środkiem leczniczym na wsi. Wytwarzali go smolarze, a proces jego produkcji był otoczony tajemnicą. Wykorzystywano go do ochrony ubrań przed robactwem, a także do leczenia schorzeń kości, racic czy kopyt zwierząt. Dziegieć służył także do uszczelniania i sprawdzał się jako doskonały smar oraz klej. Do kosmetyków zaczęto dodawać go dużo później.

Mydło dziegciowe — właściwości i zastosowanie

W skład mydła dziegciowego wchodzą, w zależności od receptury: olej kokosowy, masło shea, olej rycynowy, olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, masło kakaowe i inne składniki. Do tych składników dodaje się kilka procent dziegciu. Dzięki bogactwu tych wszystkich składników, mydło dziegciowe pomaga w leczeniu trądziku, łupieżu i zaskórników. Wzmacnia również włosy, dzięki czemu przestają wypadać. Poznaj wszystkie właściwości i zastosowanie mydła dziegciowego:

  • oczyszcza, matowi i wygładza skórę, doskonale sprawdza się w przypadku cery mieszanej oraz tłustej;
  • redukuje liczbę zaskórników, wspomaga leczenie trądziku;
  • działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i pasożytniczo;
  • sprawia, że włosy przestają wypadać;
  • jest pomocny w walce z chorobami skóry – grzybicą, łuszczycą;
  • przyspiesza gojenie się ran i siniaków;
  • poprawia pracę serca;
  • wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego i oddechowego;
  • oczyszcza organizm;
  • neutralizuje złe skutki chemioterapii.

Oprócz wspomnianych wyżej zalet mydło dziegciowe ma również kilka wad. Ponieważ zalecane jest osobom, które mają skórę tłustą oraz mieszaną, mocno skórę wysusza. Dodatkowo ma nieprzyjemny zapach. Nie powinny go również używać kobiety w ciąży