Morwa biała – czy jest szkodliwa? Wpływ morwy białej na zdrowie

Morwa biała to roślina od wieków wykorzystywana w medycynie naturalnej, m.in. w Afganistanie. Używano ją do zbicia gorączki, jako lek moczopędny oraz do pobudzenia laktacji. Aktualnie lekarze i farmakolodzy wiążą z nią ogromne nadzieje, szczególnie w dziedzinie diabetyki, ponieważ morwa skutecznie obniża poziom glukozy we krwi. Niektórzy jednak zadają sobie pytanie, czy morwa biała nie jest szkodliwa? Poznaj wpływ morwy białej na zdrowie.

Morwa biała — co to za roślina?

Morwa biała to gatunek drzew liściastych z rodziny morowatych. Roślina pochodzi z Azji. Najczęściej można ją spotkać w Chinach, chociaż jej dzikie odmiany występują na wielu kontynentach, w tym w Afryce, w Ameryce Północnej i Południowej oraz na wyspach Pacyfiku. W Polsce jedyny gatunek uprawianej morwy stanowi morwa biała.

Drzewo morwy osiąga do 15 m wysokości. Jadalne owoce kształtem przypominają jeżyny i mogą mieć barwę białą, różową, czerwoną lub czarną. Mają lekko mdły, słodkawy smak. Zawierają sporo cukrów prostych: glukozę, fruktozę, maltozę i sacharozę. W medycynie ludowej traktuje się je jako środek na regenerację i oczyszczenie organizmu. Liście morwy białej mają dużą zawartość witamin z grupy B: witaminę B1, B2, B6 oraz PP. W liściach znajduje się również duża grupa flawonoidów, które zwalczają wolne rodniki, przeciwdziałają procesom starzenia się oraz zwalczają powikłania cukrzycy.

Morwa biała — właściwości

Właściwości morwy białej są następujące:

  • pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, dlatego zalecana jest szczególnie osobom chorujących na cukrzycę,
  • hamuje produkcję tlenku azotu odpowiedzialnego za uszkodzenia tkankowe, dzięki czemu ma działanie przeciwnowotworowe,
  • zapobiega chorobie Alzheimera,
  • wspomaga proces odchudzania,
  • ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne,
  • reguluje odpowiedni poziom cholesterolu, a także obniża ciśnienie tętnicze,
  • łagodzi gorączkę, dolegliwości bólowe, a także stany zapalne.

Morwa biała – czy jest szkodliwa?

Czy morwa biała jest szkodliwa? Morwy białej nie powinny spożywać i stosować jedynie osoby, które są uczulone na tę roślinę, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Roślina nie jest szkodliwa, dlatego nie powinno się jej obawiać. Warto również podkreślić, że owoce morwy traktowane są jako pożywienie. Jedynie osoby, które są przewlekłe chore, i chcą regularnie stosować preparaty z morwy białej, powinny to skonsultować z lekarzem. Każda bowiem roślina lecznica może wchodzić w interakcje z lekami.