Mineralizacja kości – co to takiego?

Zdrowe i mocne kości to podstawa sprawnego poruszania się. Duże znaczenie w tym zakresie ma przede wszystkim ich mineralizacja. Zastanawiasz się, czym jest ten proces i co go może zaburzyć? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat. Dzięki temu rozwiejesz wątpliwości i dowiesz się, jak skutecznie wzmocnić kości.

Kości człowieka są odporne na uszkodzenia – pod warunkiem, że nie zostaną poddane działaniu ogromnej siły. Swoją sztywność zawdzięczają mineralizacji – procesowi, podczas którego dochodzi do zwiększenia zawartości składników mineralnych.

Mineralizacja kości, czyli co?

Mineralizacja kości (tzw. kostnienie, osyfikacja) to proces, w którym dochodzi do odkładania się w kościach fosforanów wapnia. Pozwala to na wzmocnienie struktury kości, co pomaga zapobiec m.in. rozwojowi osteoporozy.

Proces ten zachodzi pod wpływem wielu czynników, m.in. hormonów przytarczyc oraz witaminy D.

Na czym polega demineralizacja?

Procesem przeciwstawnym do mineralizacji kości jest ich demineralizacja. Polega na obniżaniu zawartości składników wpływających na budowę i strukturę kości. Skutkiem tego może być zwiększone ryzyko osteoporozy i większa tendencja do złamań czy zwichnięć.

Ważny nie tylko wysoki poziom wapnia…

Mineralizacja kości kojarzy się przede wszystkim z odpowiednio wysokim poziomem wapnia. Warto jednak mieć świadomość, że proces ten może zaburzyć wiele innych czynników – w tym niedostateczne ilości innych składników mineralnych czy witamin. Może się zatem okazać, że nieprawidłowa dieta jest w stanie zaburzyć mineralizację, prowadząc do osłabienia struktury kości.

Aby wspomóc proces odkładania się wapnia w kościach, należy pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości m.in.:

  • magnezu – wspiera proces mineralizacji kości
  • witaminy D – wspomaga wchłanianie / wykorzystanie wapnia i fosforu
  • witaminy K – pomaga wzmocnić strukturę kości
  • witaminy C – wspomaga ochronę gęstości mineralnej kości.

Warto przy tym pamiętać, że zbyt wysoka ilość fosforu w organizmie może prowadzić do zwiększenia utraty okostnej i zahamowania wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego.

Jak sprawdzić kondycję kości?

Osteoporoza wcale nie jest chorobą dotykającą osoby po 65. roku życia. Problem ten może dotyczyć wiele młodych osób – szczególnie jeśli jakość ich diety pozostawia wiele do życzenia. Zawsze możesz jednak ocenić stan swoich kości – pomoże w tym badanie densytometryczne.

Badanie przeprowadzane jest z wykorzystaniem aż trzech różnych technik obrazowania:

  • ultrasonografii (USG)
  • podwójnej wiązki promieniowania rentgenowskiego (RTG)
  • tomografii komputerowej.

Jeżeli wynik wskaże na osteoporozę, osteopenię czy występowanie ognisk kalcyfikacji, konieczne będzie odpowiednie leczenie. Podstawą jest jednak zawsze odpowiednia dieta uzupełniona preparatami farmaceutycznymi.