![b1dfeacfcb97d569fa9fe63d248907af[1]](https://www.swiat-kobiet.pl/wp-content/uploads/2025/02/xb1dfeacfcb97d569fa9fe63d248907af1-678x381.jpg.pagespeed.ic.iuh0CfZEzj.jpg)
Dla wielu par temat finansów wciąż bywa tabu, a jego unikanie może prowadzić do napięć. Jak pokazują dane B2 Impact, kobiety częściej wykazują skłonność do negocjacji i osiągania kompromisów w kwestiach finansowych, co wpływa na stabilność budżetu w relacjach. Jak rozmawiać o sytuacji materialnej, zwłaszcza gdy pojawiają się problemy z długami?
Z badania „Od zadłużenia do wyjścia na finansową prostą” wynika, że aż 34% Polaków nie wie, do kogo zwrócić się po pomoc w przypadku problemów finansowych lub nie chciałoby tego zrobić. Ukrywanie długów, różnice w podejściu do wydatków i odmienne priorytety finansowe mogą prowadzić do napięć, które z czasem wpływają na stabilność związku. Co dziesiąty Polak ma długi, o których nie mówi partnerowi, a tyle samo osób doświadczyło rozpadu związku z powodu konfliktu finansowego.
Pieniądze są podstawą poczucia bezpieczeństwa, a stabilność finansowa ma kluczowe znaczenie dla komfortu emocjonalnego w relacji. Dla niektórych pieniądze to jedynie narzędzie do realizacji celów, dla innych – symbol sukcesu i niezależności. W każdej relacji ważne jest wypracowanie modelu, który będzie akceptowalny dla obu stron.
Zadłużenie jest jednym z najbardziej problematycznych aspektów finansowych w związku.
Ludzie często boją się przyznać do problemów finansowych, zwłaszcza jeśli zadłużenie wynika z nieprzemyślanych decyzji, ryzykownych inwestycji lub nadmiernej konsumpcji. W takich sytuacjach kluczowe jest podjęcie rozmowy i stworzenie wspólnego planu działania. Partnerzy powinni jasno określić, jakie mają zobowiązania, jak zamierzają je spłacić i w jaki sposób mogą wspierać się nawzajem w unikaniu podobnych sytuacji w przyszłości. W przypadku zadłużenia warto pamiętać, że kluczem do rozwiązania trudnej sytuacji może być między innymi kontakt z wierzycielem. Firmy windykacyjne często oferują możliwość rozłożenia płatności na dostosowane do możliwości finansowych raty. Ich wysokość można ustalić podczas rozmowy z Doradcą, który pomoże w znalezieniu realnego do realizacji planu wyjścia z zadłużenia, Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z portali obsługi zadłużonych, gdzie samodzielnie – podobnie jak w serwisach bankowych – możemy ustalić warunki spłaty i dokonywać jej online co miesiąc w ratach – wyjaśnia Patrycja Piluch, Menadżer zespołu Contact Center z B2 Impact.
Pieniądze w związku mają również znaczenie w kwestii wspólnych zobowiązań, takich jak kredyty czy pożyczki. Warto pamiętać, że nie każdy dług w relacji jest dzielony automatycznie, a odpowiedzialność za długi zależy od tego, kto je podpisał.
Często zakładamy, że w związku wszystko jest wspólne – finanse, kredyty, zobowiązania. Jednak w rzeczywistości długi nie zawsze są dzielone automatycznie. W Polsce, jeśli małżonkowie nie podpisali intercyzy, istnieje wspólnota majątkowa, ale to nie oznacza, że długi jednej strony automatycznie przechodzą na drugą. W przypadku kredytów lub pożyczek bankowych istotne jest, kto jest ich formalną stroną – osoba, która podpisała umowę, ponosi za nią odpowiedzialność. Warto mieć świadomość tych niuansów i przed podjęciem poważnych zobowiązań finansowych w związku, dokładnie sprawdzić wszystkie warunki umowy oraz potencjalne konsekwencje na wypadek rozstania lub zmiany sytuacji finansowej – tłumaczy Patrycja Piluch, Menadżer zespołu Contact Center w z B2 Impact.
Jak zarządzać zadłużeniem w związku? Oto kilka wskazówek:
- Bądź szczery – nie ukrywaj długów przed partnerem.
- Skontaktuj się ze swoim wierzycielem – wiele instytucji umożliwia negocjacje.
- Znajdź wspólne rozwiązanie – ustalcie plan spłat.
- Ustal harmonogram spłat – dostosujcie go do możliwości.
- Planujcie i uczcie się na błędach – dobra organizacja budżetu to klucz do unikania problemów w przyszłości.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowy B2 Impact.