Migrena to tzw. pierwotny ból głowy, który nie ma związku z innymi schorzeniami. Natomiast sam ból głowy może stanowić objaw wielu chorób. Często występuje podczas przeziębienia, grypy czy też z powodu zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Może pojawić się również na skutek niewyspania oraz zmęczenia. Jak wybrać skuteczny lek na bóle głowy różnego pochodzenia? Które tabletki na migrenę są najbezpieczniejsze?
Tabletki na ból głowy
W przypadku bólu głowy pacjenci najczęściej sięgają po środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeśli dolegliwość związana jest z infekcją lub zmęczeniem, zwykle ból mija po ich zastosowaniu.
Każdy pacjent nieco inaczej reaguje na dany lek przeciwbólowy. Ma to związek zarówno z osobniczą odpowiedzią organizmu, jak i przyczyną bólu. Popularny lek na ból głowy i jednocześnie uznany za bezpieczny to paracetamol. Śmiało mogą po niego sięgać kobiety w ciąży, osoby starsze oraz pacjenci leczący się na inne schorzenia, w tym nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości i cukrzycę. Nie jest to lek wskazany dla osób cierpiących na schorzenia wątroby i nerek. Paracetamol w preparatach na ból głowy i migrenę łączony jest również z innymi substancjami. Najczęściej są to leki działające przeciwzapalnie (ibuprofen, kwas acetylosalicylowy), a także kodeina i kofeina. Substancje te zwiększają efekt przeciwbólowy samego paracetamolu.
Kiedy paracetamol na ból głowy jest nieskuteczny, pacjenci zwykle wybierają środki zawierające substancję o działaniu nie tylko przeciwbólowym, ale również przeciwzapalnym. Do grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych zalicza się m.in. ibuprofen, naproksen, diklofenak, ketoprofen, deksketoprofen oraz kwas acetylosalicylowy. Substancje te są jednak przeciwwskazane dla pacjentów z chorobą wrzodową oraz stosujących niektóre leki przeciwzakrzepowe, oraz obniżające ciśnienie krwi. Dopuszczone jest ich łączenie z paracetamolem. Nie wolno natomiast stosować różnych preparatów, należących do tej samej grupy leków. Potęguje to jedynie ryzyko działań niepożądanych, nie zwiększając ich działania przeciwbólowego.
Wszystkie leki na ból głowy, również ten związany z migreną znaleźć można tutaj: https://www.aptekagalen.pl/bol-glowy-i-migrena
Tabletki na migrenę bez recepty
Migrena to choroba dziedziczna i przewlekła. Podczas ataku migreny chory boryka się z silnym bólem głowy, który nasila się podczas podejmowania nawet najdrobniejszej aktywności. Dodatkowo mogą pojawiać się nudności, wymioty i nadwrażliwość na światło i zapachy. Migrenowy ból głowy utrudnia normalne funkcjonowanie. Może go wywoływać wiele czynników od zmian hormonalnych, po nadmierny stres, problemy ze snem, a także niektóre pokarmy i napoje. W wielu przypadkach dolegliwości bólowe poprzedzone są neurologicznymi objawami przepowiadającymi, czyli aurą.
Leczenie migreny opiera się na łagodzeniu objawów z nią związanych. Pacjent powinien po wystąpieniu pierwszych symptomów jak najszybciej sięgnąć po lek na ból głowy. Najczęściej są to tabletki i kapsułki należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Każdy pacjent z migreną ma swój ulubiony zestaw leków, które najlepiej sprawdzają się w łagodzeniu bólu. Co ważne, że jeśli nie widać poprawy po jednym środku warto zastosować inny należący do odmiennej grupy farmakologicznej. Pacjenci z migreną powinni mieć w apteczce zatem kilka różnych tabletek na ból głowy. Niekiedy środki te są jednak nadal niewystarczające i konieczne jest zastosowanie na migrenowy ból głowy leków opioidowych dostępnych na receptę. Pacjenci cierpiący na częstsze ataki migreny stosują tryptany, które zażyte w odpowiednim momencie mogą zahamować rozwój objawów migrenowych. Osoby cierpiące na bardzo częste ataki potrzebują natomiast leczenia neurologicznego i stosowania leków ośrodkowych, które są w stanie w pewnym stopniu zapobiegać migrenie.
Ból migrenowy może trwać nawet do 72 godzin. Jeśli wdrożone jest skuteczne leczenie, czas jego trwania ulega skróceniu. Natomiast częstotliwość występowania objawów jest bardzo różna – od kilku epizodów w ciągu całego życia po uciążliwy ból głowy pojawiający się niemal codziennie.