Choroby żył to dość powszechna dolegliwość, która przydarza się osobom dorosłym. Choć najczęściej na tego typu schorzenia cierpią osoby starsze, po 60 roku życia, mogą one dopaść już dwudziestokilkulatków. Ważne jest, aby rozpoznawać objawy żylaków i nie zwlekać z leczeniem, aż choroba się rozwinie.
Jakie są objawy żylaków?
Żylaki na nogach, czyli widoczne na kończynach zmiany, stanowią określenie objawu poszerzonych żył powierzchniowych, co może wskazywać na przewlekłą niewydolność żylną. Specjalista nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem tej choroby, ponieważ wskazują na nią między innymi drobne pajączki i popękane naczynka, a także widoczne niebieskie żyły na nogach.
Dodatkowe objawy, na które warto zwrócić uwagę to:
- uczucie ciężkości w nogach, nasilające się w godzinach wieczornych,
- przebarwienia, wypryski, stwardnienia w okolicy nóg,
- obrzęki,
Z czasem pojawiają się także szerokie żylaki żyły odpiszczelowej i żyły odstrzałkowej. Świadczą one już o zaawansowanym stadium choroby, dlatego do lekarza warto udać się jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów[1].
Jakie są skutki nieleczonych żylaków?
Osoby, u których tryb życia lub genetyka zwiększają prawdopodobieństwo powstania żylaków, powinny zadbać o profilaktykę, a przy zaobserwowaniu pierwszych objawów, jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Brak odpowiedniego działania w przypadku żylaków może prowadzić do pogłębiania schorzenia. Z czasem może pojawić się silny ból i uczucie ciężkości, które uniemożliwią poprawne funkcjonowanie. Choć nie w każdym przypadku żylaki kończyn dolnych wiążą się z poważnymi komplikacjami, przy braku leczenia mogą być przyczyną powstania zakrzepicy, co z kolei jest już poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Do tego dochodzi oczywiście problem estetyczny. Im bardziej żylaki będą się rozwijać, tym więcej pajączków pojawi się na nogach, a zgrubienia wpłyną na pogorszenie atrakcyjności nóg. Warto więc zadbać o swoje zdrowie, konsultując się z lekarzem już przy wystąpieniu pierwszych objawów. Im szybciej zaczniemy działać, tym większa szansa na zachowanie zdrowia nóg na dłużej[2].
Jak leczyć żylaki?
. Jednym z chętniej wybieranych produktów bez recepty jest 1000, zapewniający zniesienie dyskomfortu uczucia ciężkich nóg i przyjemne działanie chłodzące. Warto zwrócić uwagę także na właściwości samej heparyny, która wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Związek ten hamuje krzepnięcie krwi, zapobiegając osadzaniu się skrzepów w naczyniach żylnych. Żel Lioton może być stosowany w celu zmniejszenia obrzęków i jako wsparcie terapii leczenia żylaków.
Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na profilaktykę, czyli prowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety oraz uprawianie systematycznej aktywności fizycznej. Osoby w grupie ryzyka powinny szczególną wagę przywiązać do tego, aby zadbać o zdrowie swoich nóg jeszcze zanim pojawią się pierwsze symptomy.
Rekomendacje:
Zubilewicz R., Jaroszyński A., Przewlekła choroba żylna, Forum Medycyny Rodzinnej 2015;9(5).
Balcerkiewicz M., Czynniki ryzyka i rozpoznanie żylnej choroby zakrzepowozatorowej, Farmacja Współczesna, 2015; 8.
[1] R. Zubilewicz, A. Jaroszyński, Przewlekła choroba żylna, Forum Medycyny Rodzinnej 2015;9(5), s. 400-404.
[2] M. Balcerkiewicz, Czynniki ryzyka i rozpoznanie żylnej choroby zakrzepowozatorowej, Farmacja Współczesna, 2015; 8, s. 1-8