Makijaż permanentny a tradycyjny – co wybrać?

Makijaż permanentny może dać fantastyczny efekt wizualny. Prawidłowo przeprowadzony zabieg uwydatnia naturalne walory urody i maskuje pewne niedoskonałości. W tym miejscu pojawia się jednak istotne pytanie – po co decydować się na trwały makijaż, skoro dobry efekt można osiągnąć, malując twarz w tradycyjny sposób? Żeby móc na nie odpowiedzieć, w pierwszej kolejności warto porównać obie techniki.

Na wstępie wypada wyjaśnić, czym właściwie jest makijaż permanentny. Pod tym pojęciem kryje się zabieg kosmetyczny, którego celem jest podkreślenie wybranych obszarów twarzy (powiek, brwi lub ust). Składnikiem barwiącym jest w tym przypadku specjalny pigment, aplikowany podskórnie przy pomocy jednorazowej igły. Taka technika wykonania makijażu przekłada się na długotrwały efekt. Prawidłowo wykonany makijaż permanentny nie tylko uwydatnia naturalne cechy. Może też korygować kontur oczu i ust, a także maskować drobne niedoskonałości. Niektórzy porównują ten zabieg z wykonaniem tatuażu. Jest w tym sporo racji, jednak należy podkreślić, że w tym przypadku pigment jest wprowadzany znacznie płycej. 

Czym makijaż permanentny różni się od tradycyjnego?

Powyższa definicja jasno wskazuje na najważniejszą różnicę między obiema technikami wykonywania makijażu. Zgadza się, mowa o sposobie aplikacji substancji barwiących. Podczas gdy metoda trwała przewiduje wprowadzenie pigmentu pod skórę, tradycyjna technika polega na nakładaniu kosmetyku na powierzchnię skóry. To sprawia, że zwykły makijaż możemy wykonać samodzielnie, we własnym domu i dowolnym innym miejscu. Makijaż permanentny jest natomiast wykonywany przez odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę, zwanego linergistą. Mówimy tu o zabiegu inwazyjnym, więc jego przeprowadzeniem musi zająć się osoba mająca odpowiednie przygotowanie. Mówiąc wprost, każda z nas może pomalować wargi pomadką, ale makijaż permanentny ust wykona jedynie osoba mająca odpowiednie kwalifikacje.

Przeczytaj też:  14 zaskakujących zwyczajów walentynkowych z różnych zakątków świata

Kolejna rzecz to trwałość. Nawet najlepsze kosmetyki, zaaplikowane przez doświadczoną kosmetyczkę, nie utrzymają się na twarzy zbyt długo. Wykonany rano makijaż może wymagać korekty już po kilku godzinach. W najlepszym wypadku, utrzyma się do późnego popołudnia. Oznacza to tylko i aż tyle, że każdego dnia trzeba powtarzać tą samą czynność. Prawidłowo wykonany makijaż permanentny jest widoczny przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, o ile klientka gabinetu medycyny estetycznej przestrzega zaleceń w kwestii pielęgnacji pozabiegowej (można przeczytać o tym pod tym adresem: https://aurapoznan.pl/makijaz-permanentny-ust/).  

Nie można nie wspomnieć, że makijaż permanentny ust, brwi czy powiek daje znacznie bardziej naturalny efekt niż technika tradycyjna. Po wykonaniu takiego zabiegu, zmiany w urodzie są ewidentnie widoczne, ale pozostają na tyle subtelne, że osoba, która nie znała wcześniej kobiety noszącej trwały makijaż, nie zorientuje się, że ta poddała się takiemu zabiegowi.

Dla kogo makijaż permanentny, a dla kogo tradycyjny?

Reasumując, na technikę permanentną powinny zdecydować się kobiety, które chcą zawsze prezentować się olśniewająco, ale nie mają czasu na codzienne wykonywanie make-upu. To najlepszy wybór dla pań, dla których priorytetem jest delikatne podkreślenie urody (i ewentualne zamaskowanie drobnych niedoskonałości), a nie uzyskanie krzykliwego wyglądu. Makijaż tradycyjny ma przewagę tylko w jednej sytuacji – gdy kobieta maluje się jedynie na specjalne okazje, a na co dzień stawia na w stu procentach naturalny wygląd.