Majtki chłonne – skuteczna pomoc przy nietrzymaniu moczu

Mimowolne popuszczanie moczu to dolegliwość, z którą boryka się wiele osób w każdym wieku. Wbrew obiegowej opinii nie jest to przypadłość, która dotyka jedynie seniorów. Nieleczone nietrzymanie moczu może w ogromnym stopniu utrudnić życie i sprawić, że osoby dotknięte tą dolegliwością stopniowo rezygnują z aktywnego trybu życia i spotkań towarzyskich. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim należy zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie. Doraźnie w rozwiązaniu problemu pomogą zaś specjalistyczne środki higieniczne, takie jak majtki chłonne.

Majtki chłonne – dobre rozwiązanie przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu może mieć postać wysiłkową, naglącą lub mieszaną. W każdym przypadku dochodzi do mimowolnej mikcji, czyli popuszczania moczu lub całkowitego opróżnienia pęcherza. To krępująca i kłopotliwa dolegliwość, która powoduje dyskomfort nie tylko fizyczny (zawilgocona bielizna), ale także psychiczny (przykry zapach, obawa, że dojdzie do krępującej sytuacji w miejscu publicznym i otoczenie to zauważy). Majtki chłonne w dyskretny i skuteczny sposób rozwiązują te problemy. Pod względem wyglądu i grubości nie różnią się od zwykłej bielizny. Są niewidoczne pod ubraniem i doskonale przylegają do ciała. Zakłada się je tak jak zwykłe majtki, natomiast boczne szwy przy zdejmowaniu można w łatwy sposób rozerwać, co ułatwia zmianę bielizny chłonnej po jej zużyciu. Majtki chłonne różnią się od tych zwykłych jedynie wkładem, który wchłania wilgoć i utrzymuje ją z dala od ciała. Stosując je, można prowadzić normalną codzienną aktywność: pracować, spotykać się ze znajomymi, a także uprawiać sport. Eleganckie majtki chłonne TENA w czarnym kolorze sprawdzą się nawet na wieczorowe wyjścia pod stylową kreację.

Majtki chłonne – czy sprawdzą się w każdym przypadku?

Majtki chłonne są bardziej skutecznym zabezpieczeniem przed wilgocią niż na przykład podpaski czy wkładki urologiczne. Przeznaczone są jednak dla osób z lekkim i średnim stopniem nietrzymania moczu. W przypadku ciężkiej postaci tej dolegliwości mogą okazać się niestety niewystarczającym zabezpieczeniem. W takiej sytuacji warto rozważyć zastosowanie np. pieluchomajtek, zwłaszcza na noc. Przydatne będą też podkłady zabezpieczające materac przed wilgocią.

Majtki chłonne – czy możliwa jest ich refundacja?

NFZ przychodzi z pomocą osobom potrzebującym środków higienicznych na nietrzymanie moczu. Artykuły takie jak podpaski, wkładki urologiczne, pieluchomajtki, pampersy, pieluchy dla dorosłych i majtki chłonne mogą być refundowane. Receptę wystawia lekarz pierwszego kontaktu i może być ona ponawiana co miesiąc. Warto skorzystać z tej pomocy, ponieważ jest to duża ulga dla domowego budżetu. Środki higieniczne takie jak majtki chłonne umożliwiają zaś normalne funkcjonowanie i zwiększają komfort fizyczny i psychiczny pacjentów do czasu, gdy leczenie dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, przyniesie pożądany skutek. Nie należy zatem zwlekać z wizytą u lekarza – nie trzeba wstydzić się proszenia o pomoc.