Łojotokowe zapalenie skóry – czy jest uleczalne?

To choroba, z którą boryka się coraz więcej osób. Czym charakteryzuje się łojotokowe zapalenie skóry? Jakie objawy są najbardziej dokuczliwe dla Pacjentów? Czy to schorzenie może być w 100% wyleczone? Jakie metody są tutaj stosowane przez lekarzy?

Łojotokowe zapalenie skóry: co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Niestety, ta przypadłość jest coraz częstsza. Eksperci od medycyny szacują, że na łojotokowe zapalenie skóry cierpi nawet kilka procent populacji. Warto zaznaczyć, że ta choroba jest w stanie dotknąć tak naprawdę każdego. Najczęściej jednak z tym kłopotem zmagają się mężczyźni (może to wynikać z działania np. testosteronu) w wieku od 18 do 40 lat. Łojotokowe zapalenie skóry to niestety choroba przewlekła (na szczęście nie jest zakaźna). Co ważne, charakteryzuje się ona nawrotami. Pacjenci nierzadko zmagają się z rozmaitymi objawami zwłaszcza w porze jesiennej i zimowej. Ta choroba powstaje na skutek stanu zapalnego skóry i gruczołów łojowych. To zaś prowadzi do nadmiernego łuszczenia. I to niestety w rozmaitych miejscach (nawet na twarzy).

Zobacz: https://zdrowiejemytutaj.pl/szampon-na-lojotokowe-zapalenie-skory-glowy-opinie-leczenie-czy-dziala/

Łojotokowe zapalenie skóry: jakie występują tutaj objawy?

Osoby dotknięte tą przypadłością zmagają się np. z bardzo wyraźnymi, czerwonymi plamami na swojej skórze. W miejscach zaatakowanych przez chorobę pojawiają się rumienie. Charakterystycznym symptomem jest łuszczenie naskórka. Tak samo, jak towarzyszący temu świąd. Niestety, jest to bardzo dokuczliwe (szczególnie jeśli problem dotyczy skóry głowy) i utrudnia normalne funkcjonowanie. W zaawansowanym stadium łojotokowego zapalenia zaczynają pojawiać się strupy lub tak zwane żółte łuski. Częstym problem jest tłusty wygląd nie tylko samej skóry, ale także i włosów. Wielu Pacjentów narzeka na to, że ich fryzury są o wiele mniej bujne. W skrajnych przypadkach łojotokowe zapalenie może spowodować nawet łysienie. Niekiedy trzeba się również liczyć z wysiękami ze skóry (zwłaszcza chodzi o fragmenty, które dotknął stan zapalny). Warto zaznaczyć, że na początku ta choroba atakuje przede wszystkim owłosioną skórę głowy. Potem jednak łojotokowe zapalenie może przenieść się również na inne części ciała.

Nie da się ukryć, że np. problemy skórne wpływają także na kwestie psychiczne. Osoby zmagające się z tym schorzeniem nierzadko zamykają się w sobie, przez co mają np. problemy w aspekcie normalnego funkcjonowania na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej.

Czy łojotokowe zapalenie skóry można do końca wyleczyć?

Niestety, współczesna medycyna (chociaż bardzo rozwinięta) nie gwarantuje całkowitego wyeliminowania tego dokuczliwego schorzenia. Warto zaznaczyć, że objawy łojotokowego zapalenia skóry mogą być co prawda opanowane (jeśli leczenie będzie prawidłowe), aczkolwiek ta choroba ma tendencje do nawracania. Pacjenci muszą zatem liczyć się z tym, że ten problem znowu będzie obecny w ich codziennym życiu. Eksperci od medycyny zaznaczają, że leczenie stanu zapalnego skóry jest skomplikowane i zarazem czasochłonne. Osoby chore nie mogą się jednak poddawać. Trzeba stosować się do zaleceń lekarzy, brać odpowiednie leki i regularnie chodzić na wizyty kontrolne. Wówczas można liczyć na satysfakcjonujące efekty. Jeśli się one pojawią, to nie można np. od razu skończyć z przyjmowaniem medykamentów. Wszystko powinno być ustalone na tej płaszczyźnie z lekarzem.

Jak przebiega leczenie?

Stosowane są tutaj rozmaite rozwiązania. M.in. praktykowane jest leczenie miejscowe. Polega ono na korzystaniu np. z maści, które zawierają w swoim składzie substancje przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Bardzo duże znaczenie mają także specjalne produkty złuszczające. Dzięki nim substancje lecznicze mogą odpowiednio wsiąkać w skórę.

Jeśli leczenie miejscowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to stosuje się bardziej zaawansowane rozwiązania. Lekarze przepisują Pacjentom np. sterydy, antybiotyki, czy retinoidy.

Osoby dotknięte tym schorzeniem powinny także pamiętać o codziennej, odpowiedniej pielęgnacji skóry, a także właściwej diecie, która również może mieć dobry wpływ pod kątem zastosowanego leczenia.