![post-magiacodziennosci5[1]](https://www.swiat-kobiet.pl/wp-content/uploads/2024/07/post-magiacodziennosci51-678x381.png)
Lipiec to miesiąc obfitości w świecie ziół. Łąki, lasy i brzegi rzek mienią się kolorami kwitnących roślin, które właśnie teraz osiągają szczyt swoich właściwości leczniczych i odżywczych. To idealny czas, aby wybrać się na spacer z koszykiem i zaopatrzyć domową apteczkę w naturalne skarby.
Dlaczego warto zbierać zioła w lipcu?
Lipiec to okres, gdy rośliny są najbardziej soczyste i pełne cennych substancji. Zioła zebrane w tym czasie mają najsilniejsze działanie, co czyni je niezwykle wartościowymi. Warto wykorzystać ten moment, aby zaopatrzyć się w naturalne skarby, które będą przydatne przez resztę roku.
Kwiaty lipy – kojący nektar lata
Delikatne, białe kwiaty lipy to prawdziwy skarb lipca. Zbierane tuż po zakwitnięciu i suszone na herbatę, działają napotnie, uspokajająco i łagodzą dolegliwości gardła. Ich delikatny, miodowy smak sprawia, że herbata z lipy jest ulubieńcem wielu osób. Kwiaty lipy można również dodawać do kąpieli, co wzmacnia ich relaksujące właściwości.
Piołun – zioło o magicznej mocy
Piołun, od wieków uważany za zioło o magicznych właściwościach, w lipcu osiąga pełnię swojej mocy. Jego liście mogą być stosowane na okłady na zmęczone oczy, rany i stany zapalne. Z piołunu można również robić kadzidła, które oczyszczają przestrzeń. Dodatkowo, piołun posiada silne właściwości przeciwpasożytnicze i wspomaga trawienie.
Chaber bławatek – sprzymierzeniec pięknej skóry
Charakterystyczne, niebieskie kwiaty chabra bławatka to prawdziwy skarb dla naszej skóry. Kompresy z chabra łagodzą zmarszczki, odświeżają skórę i działają przeciwzapalnie. Herbata z chabra przyspiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie. Kwiaty chabra można również dodawać do sałatek, co nie tylko wzbogaca ich smak, ale także dodaje koloru.
Nagietek – kwiat młodości
Nagietek, zwany kwiatem młodości, działa bakteriobójczo, regenerująco i ochronnie. Można z niego przygotować maści, napary oraz dodawać do sałatek. Syrop z nagietka wzmacnia organizm zimą, a napar mleczny łagodzi bóle miesiączkowe. Jego intensywnie pomarańczowe kwiaty są także świetnym dodatkiem do potraw.
Rumianek – uspokajający klasyk
Rumianek, spotykany na łąkach przez całe lato, to klasyk wśród ziół leczniczych. Suszone kwiaty rumianku są doskonałe do herbat, maści oraz kąpieli. Działa uspokajająco, relaksująco i pomaga zadbać o zdrową cerę. Ponadto, rumianek łagodzi dolegliwości żołądkowe i redukuje stany zapalne.
Babka lancetowata – naturalny plaster
Babka lancetowata to znana roślina o właściwościach leczniczych. Jej liście można stosować na otarcia i drobne rany, działając jak naturalny plaster. Z suszonych liści babki przygotowuje się zdrowotne syropy, które są skuteczne w leczeniu kaszlu i innych dolegliwości układu oddechowego.
Zbieranie i przechowywanie ziół
Zioła najlepiej zbierać wczesnym rankiem, gdy rosa już odparowała, ale zanim słońce osiągnie pełnię swojej mocy. Suszyć je należy w przewiewnym, zacienionym miejscu, unikając bezpośredniego słońca. Przechowuj zioła w szczelnie zamkniętych pojemnikach, najlepiej szklanych słoikach, w chłodnym, ciemnym miejscu.
Lipiec to miesiąc, który oferuje nam bogactwo naturalnych skarbów. Warto wykorzystać ten czas, aby zebrać zioła, które nie tylko wzbogacą smak naszych potraw, ale także wesprą nasze zdrowie. Więcej informacji na temat ziół i ich zastosowania znajdziesz na stronie http://magiacodziennosci.com/