Leki mukolityczne – jak wspomagają organizm podczas kaszlu

Kaszel mokry może być jednym z symptomów choroby o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. W przypadku wspomnianej dolegliwości pojawiają się problemy z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. W śluzie rozwijają się patogeny, co wydłuża proces chorobowy, dlatego wskazane jest usunięcie go z organizmu. Aby ułatwić odkrztuszanie wydzieliny, przyjmuje się leki mukolityczne. Czym są wspomniane preparaty i jak działają?

Czym są leki mukolityczne?

Leki mukolityczne mają za zadanie rozrzedzenie gęstej i lepkiej wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych w czasie infekcji. Preparaty dzielą się na następujące grupy środków: mukolityki, mukokinetyki, sekretolityki oraz glikokortykosteroidy wziewne. Wymienione leki różnią się działaniem na organizm.

Mukolityki upłynniają i zmniejszają lepkość śluzu. Stosuje się je w przypadku mokrego kaszlu, problemów z odkrztuszaniem i flegmy zalegającej w gardle. Wspomniane leki występują w postaci syropów i tabletek. Do mukolityków należą ambroksol i bromheksyna.

Kolejna grupa preparatów – mukokinetyki – zmniejsza lepkość śluzu. Zaliczamy do nich np. ambroksol. Leki sekretolityczne, czyli leki wykrztuśne, zwiększają ilość rzadkiej wydzieliny i działają na nią upłynniająco. W ten sposób ułatwiają usuwanie śluzu z dróg oddechowych. Do sekretolityków należą m.in. gwajafenezyna, saponiny i kwas benzoesowy. Ostatnia z grup preparatów – glikokortykosteroidy wziewne – stosowana jest w przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych takich jak mukowiscydoza.

Działanie leków mukolitycznych podczas kaszlu

Leki mukolityczne upłynniają gęstą i lepką wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Poprzez zmniejszenie lepkości śluzu ułatwiają jego odkrztuszanie. Drogi oddechowe oczyszczają się szybciej, co zapobiega nadkażeniom bakteryjnym i innym powikłaniom. Środki mukolityczne mogą usprawniać pracę aparatu rzęskowego i neutralizować rodniki w komórkach zapalnych. Skraca to czas infekcji i przydaje się w przewlekłych chorobach górnych dróg oddechowych. Leki mukolityczne mogą być podawane również dzieciom.

Ze względu na opisane działanie przedstawione preparaty stosowane są w leczeniu infekcji, którym towarzyszy uporczywy mokry kaszel oraz gęsta wydzielina nagromadzona w drogach oddechowych. Mukolityki mogą również wspierać działanie antybiotyków. Dzięki nawodnieniu śluzu antybiotyk lepiej do niego przenika i osiąga wyższe stężenia w miejscach swojego docelowego działania.

W czasie przyjmowania leków mukolitycznych wskazane jest oklepywanie pleców. Pomaga ono w transporcie i odkrztuszaniu wydzieliny. Plecy oklepuje się od dołu do góry. Przyjmując leki mukolityczne warto pamiętać również o piciu dużych ilości wody.

Zioła działające mukolitycznie

Mukolitycznie, sekretolitycznie i rozkurczająco działa bluszcz pospolity. Zawiera on czynne związki chemiczne zwane saponinami i to właśnie im zawdzięcza swoje właściwości. Preparaty z bluszczem pospolitym łagodzą kaszel mokry i zapobiegają infekcjom grzybiczym. Wzmacniają również odporność organizmu. Innym ziołem zaliczanym do preparatów mukolitycznych jest anyż. Jego nasiona zawierają substancje pobudzające wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i ułatwiające jego odkrztuszanie. Koją gardło, ograniczają chrypkę i katar. Rozkurczają oskrzela, działają napotnie i przeciwzapalnie.

Leki mukolityczne stosowane są w leczeniu mokrego kaszlu. Jeżeli w drogach oddechowych zalega lepki, gęsty śluz, wspomniane preparaty zadziałają na niego rozrzedzająco i ułatwią pozbycie się go z organizmu. Warto pamiętać, że leków mukolitycznych nie przyjmuje się w przypadku kaszlu suchego – gdy wystąpi ta dolegliwość, wskazane jest przyjmowanie środków przeciwkaszlowych.