Leczenie łysienia a tarczyca

Powszechnie wiadomo, że łysienie może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich są problemy z tarczycą, które w przypadku kobiet występują około pięć razy częściej niż u mężczyzn. Czym charakteryzuje się łysienie tarczycowe? Jak zahamować wypadanie włosów podczas tarczycy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Łysienie a tarczyca – objawy

Warto mieć świadomość, że łysienie może występować zarówno w przypadku nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Łysienie tarczycowe związane z jej nadczynnością jest efektem przyspieszonego metabolizmu, który sprawia, że włosy starzeją się zdecydowanie szybciej, a w efekcie szybciej wypadają. Co więcej, stają się również słabsze i delikatniejsze, co przekłada się na zwiększone wypadanie podczas mycia, czy zabiegów pielęgnacyjnych. Warto również podkreślić, że łysienie tarczycowe związane z nadczynnością może występować na całej powierzchni głowy lub miejscowo, czyli w formie łysienia plackowatego. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku niedoczynności tarczycy, ponieważ wówczas metabolizm zwalania, a włosy stają się przesuszone i łamliwe. W takiej sytuacji proces łysienia postępuje znacznie wolniej niż w przypadku nadczynności tarczycy.

Wypadanie włosów przy tarczycy – czy proces jest odwracalny?

Wiele osób wpisując w wyszukiwarce hasło: łysienia a tarczyca szuka odpowiedzi na pytanie, czy włosy odrosną przy niedoczynności tarczycy. Odpowiadając na nie należy stwierdzić, że wypadanie włosów przy tarczycy jest procesem odwracalnym, jednak na ich ponowny wzrost przyjdzie poczekać nawet kilka miesięcy. Wynika to z faktu, że odrastanie włosów nastąpi dopiero wtedy, gdy zażywane leki zaczną działać i stymulować mieszki włosowe. Należy również podkreślić, że nowe włosy mogą różnić się kolorem, w związku z czym ich pojawienie się może powodować dyskomfort.

Jak zahamować łysienie podczas tarczycy?

Zahamowanie łysienia podczas tarczycy jest niemożliwe bez postawienia odpowiedniej diagnozy oraz wdrożenia właściwej kuracji. Warto jednak mieć świadomość, że wypadanie włosów można spowolnić, jednak należy w takim przypadku przestrzegać kilku zasad. Podstawą jest delikatne obchodzenie się z włosami, których nie należy pleść w ciasne warkocze, czy kucyki. Należy również zrezygnować z używania prostownic do włosów, co mogłoby je dodatkowo osłabić. Ważne jest również stosowanie odpowiedniego grzebienia o szerokich zębach, czy ostrzejszych szczotek. W przypadku kosmetyków należy postawić na te, które zawierają składniki odbudowujące strukturę włosa oraz wzmacniające mikrokrążenie skóry głowy.

Łysienie a tarczyca – metody leczenia

W przypadku łysienia najważniejszą kwestią jest znalezienie przyczyny tej dolegliwości, ponieważ wyłącznie trafna diagnoza pozwala wdrożyć skuteczne leczenie. W sytuacji, gdy przyczyną są problemy z tarczycą należy dążyć do ustabilizowania poziomu hormonów dzięki przyjmowaniu odpowiednich leków. Efektem może być poprawa kondycji włosów, a także zatrzymanie łysienia tarczycowego. Odpowiednie leki przepisuje endokrynolog, który zleca również odpowiednie badania pozwalające wdrożyć kurację hormonalną. Sam proces regeneracji można przyspieszyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji oraz stosowaniu właściwej diety i suplementacji.

W ramach leczenia oferowane przeprowadzane mogą być również zabiegi mezoterapii (różne odmiany), czy kuracje światłem lamp LED. Warto jednak pamiętać, że w przypadku łysienia tarczycowego najważniejsze jest ustabilizowanie hormonów, co w większości przypadków pozwala wzmocnić i zagęścić włosy. W sytuacji, gdy odrost jest nie możliwy zaleca się przeszczep włosów, który polega na pobraniu komórek macierzystych z innego miejsca (np. tyłu głowy, brody, czy pleców). Po pobraniu są one wszczepiane w miejsce, gdzie występuje łysienie, a całkowity odrost włosów następuje po około 9 miesiącach. Sam zabieg jest bardzo popularny, a jego zaletą jest mała inwazyjność. W miejscy pobrania włosów nie pozostają żadne widoczne ślady, a strupki pojawiające się po zabiegu odpadają po kilku dniach. Więcej informacji na temat samego zabiegu oraz jego kosztu można znaleźć na stronie www.medmix.pl.

Podsumowując należy stwierdzić, że problemy z tarczycą są jednym z najczęstszych przyczyn występowania łysienia. Tego typu podłoże wypadania włosów występuje zdecydowanie częściej w przypadku kobiet, które są zdecydowanie bardziej narażone na dolegliwości związane z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy.