Laserowa korekcja wzroku. Jakie wady można nią skorygować?

Wady refrakcji nie muszą towarzyszyć nam przez całe życie. Dzięki laserowej korekcji wzroku da się dziś naprawić wzrok milionów ludzi na całym świecie. Na czym polega ta metoda i jakie dokładnie wady usuwa się za jej pomocą?

Czym są wady refrakcji?

Chyba każdy z nas zetknął się w jakiś sposób z wadami wzroku. Jednych problem dotyczy osobiście, inni w swoim najbliższym otoczeniu mają osoby, które – aby dobrze widzieć – muszą korzystać z okularów lub soczewek kontaktowych. Do głównych wad wzroku (nazywanych też wadami refrakcji), należą: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. W prawidłowo działającym oku światło, które wpada do niego z otaczającego nas świata, zostaje odpowiednio skupione i skierowane na warstwę receptorów, czyli siatkówkę. Dzięki temu informacja o tym, co widzimy, zostaje właściwie odczytana i trafia do naszego mózgu, gdzie powstaje ostateczny obraz.

Krótkowzroczność ma miejsce wtedy, gdy światło w oku pada nie na siatkówkę, ale trochę bliżej, przed jej warstwą. Nadwzroczność – wtedy, gdy światło trafia dalej, poza obręb warstwy receptorów. Jeszcze inaczej jest w przypadku astygmatyzmu – tutaj światło zostaje „rozbite” i pada w kilku punktach siatkówki. Do najczęstszych przyczyn wad refrakcji zaliczamy nieprawidłowości budowy oka oraz niewłaściwą moc optyczną rogówki lub soczewki. Stopień ich zaawansowania określamy w dioptriach (D) – ze znakiem „-” w przypadku krótkowzroczności i „+” w przypadku nadwzroczności.

Wczoraj rozmazany wzrok – dziś ostry!

Każda z opisanych wad sprawia, że receptory na siatkówce otrzymują zniekształconą informację o tym, co widzimy – i w efekcie nasz mózg odczytuje obraz jako nieostry. Dlatego właśnie stosujemy okulary i soczewki kontaktowe. Z ich pomocą można poprawić drogę światła wewnątrz oka i skierować je we właściwy sposób (w postaci jednej wiązki) dokładnie na siatkówkę. Jest to jednak rozwiązanie doraźne – po ich zdjęciu znów tracimy ostrość widzenia.

Istnieje jednak inna metoda, która pozwala pozbyć się wad refrakcji na stałe – laserowa korekcja wzroku. Polega ona na poprawie właściwości refrakcyjnych rogówki przy pomocy lasera. Taki zabieg pozwala odpowiednio „dostosować” rogówkę do tego, aby znów prawidłowo kierowała światło na siatkówkę. Obecnie możliwa jest korekcja:

  • do -12 D krótkowzroczności;
  • do +6 D nadwzroczności;
  • do 6 D astygmatyzmu.

Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?

W pierwszej chwili może się wydawać, że laserowa korekcja wzroku to skomplikowany i trudny zabieg. Nic bardziej mylnego! Jest to jedna z najprostszych i najczęściej wykonywanych we współczesnej okulistyce procedur. Trwa tylko ok. 15 minut i można ją wykonać ambulatoryjnie, czyli bez konieczności pozostawania w szpitalu lub klinice. Poza tym, zabieg jest w pełni bezpieczny (ewentualne powikłania należą do rzadkości i zwykle mają charakter przemijający), a dzięki wykorzystaniu miejscowego znieczulenia również całkowicie bezbolesny.

Laserowa korekcja wzroku jest więc procedurą bardzo wygodną dla pacjenta. Co jednak najważniejsze, pozwala pozbyć się wad refrakcji i na stałe przywrócić ostre widzenie – bez potrzeby korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych! Nic więc dziwnego, że jej popularność ciągle rośnie – na taką formę leczenia decyduje się coraz więcej pacjentów na całym świecie.

Różne metody laserowej korekcji wzroku

Zabieg laserowej korekcji można wykonać na kilka różnych sposobów. Do najczęściej stosowanych należą:

  • metody powierzchowne – w ich przypadku lekarz najpierw delikatnie usuwa nabłonek rogówki, a potem koryguje jej właściwą część. Są szczególnie polecane sportowcom i osobom narażonym na urazy oka. Przykładami tych metod mogą być m.in. EBK, PRK, transPRK.
  • metody głębokie (płatkowe) – podczas takiego zabiegu nie usuwa się nabłonka rogówki, tylko odchyla jej mały fragment, zwany płatkiem. W ten sposób lekarz uzyskuje dostęp do właściwej części tkanki. Metody te pozwalają na korekcję nawet bardzo dużych wad. Przykłady to FemtoLASIK vOptimum i FemtoLASIK vDesign.
  • metoda ReLEx® SMILE – nazywana też metodą trzeciej generacji. Charakteryzuje się bardzo krótkim czasem rekonwalescencji po zabiegu. Nie stosuje się jej do korekcji nadwzroczności.

Inne metody szybkiego leczenia wad refrakcji

Laserowa korekcja wzroku to jedna z metod chirurgii refrakcyjnej – dziedziny okulistyki, która zajmuje się usuwaniem wad wzroku. Do innych popularnych i z powodzeniem stosowanych technik należą też:

  • refrakcyjna wymiana soczewki – zabieg polegający na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej nowym, w pełni przyjaznym dla organizmu zaawansowanym implantem. Oprócz korekcji wad wzroku jest również stosowany w leczeniu innej częstej choroby – zaćmy.
  • wszczepienie soczewek fakijnych – zabieg w trakcie którego pomiędzy naturalną soczewkę oka, a tęczówkę wszczepia się specjalne soczewki, które umożliwiają korekcję wzroku „od środka”. W razie potrzeby można je usunąć lub wymienić na mocniejsze.

Podobnie jak laserowa korekcja wzroku metody te są szybkie, w pełni bezpieczne, bezbolesne i możliwe do wykonania ambulatoryjnie. Wszystkie znajdziesz w ofercie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, które ma swoje placówki w Warszawie i Krakowie.