Laser frakcyjny CO2 – innowacyjna metoda odmładzania

Zmarszczki, rozszerzone pory, rozstępy, blizny. Z podobnymi problemami zmaga się coraz więcej pacjentów. Pielęgnacja, stosowanie kosmetyków czy zdrowy styl życia pomagają w utrzymaniu pięknej urody, lecz w pewnym momencie mogą okazać się niewystarczające. Wtedy remedium na problemy skórne czy objawy starzenia są skuteczne zabiegi medycyny estetycznej. Zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego są efektywną metodą odmładzania bez konieczności ingerencji chirurgicznej. Wykorzystuje się je także do innych wskazań. Dowiedzmy się więcej na temat zalet lasera frakcyjnego CO2, będącego złotym standardem klinik medycyny estetycznej.

Na jakie dolegliwości pomaga laser?

Lasery zdominowały współczesną medycynę estetyczną. Laser frakcyjny CO2 jako sprzęt posiadający certyfikat FDA, gwarantujący bezpieczeństwo, jest dzisiaj jednym z najbardziej wszechstronnych urządzeń medycznych. Doceniany przez lekarzy, ale i pacjentów głównie za brak konieczności rekonwalescencji, niską inwazyjność i komfort podczas wizyty w gabinecie, wszedł już do kanonu zabiegów większości klinik medycyny estetycznej. „Laser frakcyjny to nasz sztandarowy zabieg w terapii resurfacingu, czyli laserowego odmładzania skóry oraz usuwania blizn. Światło lasera emitowane z głowicy dociera do głębokich warstw skóry właściwej. Po odparowaniu tkanki i powstaniu mikroskopijnych otworków dochodzi do regeneracji skóry i syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. Laser uruchamia naturalny proces przebudowy, którego skutkiem jest lifting skóry i poprawa jej napięcia” – mówi dr. Włodzimierz Rosiński, właściciel kliniki medycyny estetycznej Aestetic Clinic z Poznania.

Laser frakcyjny skutecznie leczy zmarszczki na twarzy, dłoniach i szyi. Laser frakcyjny CO2 zapewnia głęboki peeling laserowy skóry. Pacjenci zmagający się z objawami starzenia także mogą liczyć na pomoc w redukcji wiotkiej skóry, do której dochodzi z pomocą lasera. Cienie pod oczami, bruzdy, rozszerzone pory i zaskórniki to także defekty, które efektywnie można wyleczyć laseroterapią. Przebarwienia, które kiedyś były usuwane peelingami czy kosmetykami, dziś są likwidowane laserem. Podobnie jak rozstępy. Poza odmłodzeniem twarzy i zatrzymywaniem oznak starzenia, zaawansowany sprzęt medyczny jest wykorzystywany do laserowego liftingu powiek, czyli blefaroplastyki.

Jak działa laser?

W medycynie estetycznej dostępnych jest wiele rodzajów laserów. Różnią się one długością fali i specyficznymi funkcjami. Laser frakcyjny CO2, jak i erbowo-yagowy są to lasery ablacyjne. Termin „ablacja” oznacza uszkodzenie, co w odniesieniu do zabiegu laserem w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu oznacza degradację naskórka. Pacjentki nie mają się czego obawiać – zniszczenie naskórka następuje w sposób kontrolowany i to ono jest kluczem do odzyskania naturalnego piękna, ale zacznijmy od początku.

Podczas działania zaawansowanego technicznie, certyfikowanego lasera medycznego dochodzi do zjawiska ablacji, metody frakcyjnej i selektywnej fototermolizy. Wiązka lasera wnika w głębokie warstwy skóry właściwej, co prowadzi do odparowania tkanki. To właśnie za sprawą zjawiska ablacji skórą ulega ujędrnieniu i napięciu. Metoda frakcyjna (ang.fractional) objawia się punktowym działaniem lasera. W praktyce oznacza to, że w polu zabiegowym tworzą się mikroskopijne otworki otoczone obszarami zdrowej skóry, od których rozpoczyna się proces regeneracji. Rozprzestrzenia się na sąsiednie tkanki, co prowadzi do remodelingu kolagenu i ujędrnienia skóry.

Trzecim zjawiskiem powstającym podczas zabiegu laserem frakcyjnym jest selektywna fototermoliza – czyli degradacja tkanki, która nie niesie ze sobą ryzyka poparzeń, zapewniając pacjentowi bezpieczeństwo. Polega ona na wybiórczym niszczeniu tkanki w polu zabiegowym, poprzez pochłoniętą energię.

Poznaj szczegóły zabiegu laserem frakcyjnym: https://www.wrosinski.pl/zabiegi/laser-frakcyjny/

Jak wygląda zabieg?

Pacjenci klinik medycyny estetycznej zadają sobie często pytanie, czy laser to zabieg, który powinien rodzić obawy? „Zabieg jest poprzedzony konsultacją, podczas której analizuje się badania, stan zdrowia pacjenta i odrzuca przeciwwskazania do zabiegu tj. aktywne nowotwory, opryszczka, bliznowce w obszarze zabiegowym, ciąża i laktacja, niewyregulowana cukrzyca, aktywne infekcje, stany zapalne. Dopiero po kwalifikacji pacjent jest poddawany zabiegowi, który przeprowadza doświadczony lekarz medycyny estetycznej. Dzięki wiedzy lekarza i certyfikowanemu laserowi, zabieg jest bezpieczny i bezbolesny” – przekonuje dr. Włodzimierz Rosiński, właściciel kliniki medycyny estetycznej Aestetic Clinic z Poznania.

Zabieg laserem frakcyjnym w Poznaniu może odbywać się bez znieczulenia. Pacjenci z większym progiem bólu otrzymują znieczulenie w formie kremu, które minimalizuje dolegliwości bólowe. Lekarz ustawia odpowiednie parametry lasera tj. moc. Lekarz rozpoczyna naświetlanie skóry wiązką światła. Dochodzi do kontrolowanych uszkodzeń skóry, wywołujących produkcję nowego kolagenu. Skóra dziurkowana jest gęsto. Zabieg laserem uruchamia procesy regeneracyjne w skórze. Po zabiegu pacjent może mieć zaczerwienioną skórę. Czasem w polu zabiegowym występuje obrzęk. Dla osiągnięcia pełnych efektów niezbędne jest przeprowadzenie serii od 3-6 zabiegów w odstępie 4-6 tygodni. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut, jest nieinwazyjny i nie wymaga hospitalizacji czy rekonwalescencji.

Jak przygotować się do zabiegu lasera frakcyjnego w Poznaniu?

Terapia nie wymaga specjalnego przygotowania jak w przypadku operacji. Obowiązują jednak pewne zasady. Należy zmyć makijaż. Do zabiegu nie można przystąpić w soczewkach kontaktowych. Lekarz może zarekomendować depilację obszaru zabiegowego. Zabieg lunchowy nie wymaga bycia na czczo czy stosowania specjalnej diety.

Laser frakcyjny w Poznaniu – efekty

Odpowiednie dobranie parametrów lasera, doświadczenie operatora oraz wykorzystanie renomowanego sprzętu medycznego to recepta na skuteczność terapii. Po przeprowadzeniu serii zabiegów pacjenci mogą liczyć na wypełnienie zmarszczek na twarzy, szyi i pozbycie się defektów estetycznych tj. bruzdy, rozszerzone pory. Laser frakcyjny CO2 skutecznie usuwa blizny pooperacyjne, potrądzikowe czy suchość skóry. Eliminuje wiotką skórę, zastępując ją ujędrnioną i wygładzoną tkanką. Pozwala na eliminację problemu opadających powiek bez konieczności ingerencji chirurgicznej.

Piśmiennictwo

K.Witkowska, I.Matławska, Wykorzystanie lasera ablacyjnego CO2 w profilaktyce anty-aging skóry twarzy, [w:] Innowacyjność i tradycja w kosmetologii : monografia, Poznań 2019 s.62-81

D. Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych, Przegląd metod, [w:] Kosmetologia Estetyczna 6, 645-652.

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

słowa kluczowe: laser frakcyjny, laser frakcyjny co2, laseroterapia, klinika medycyny estetycznej Poznań, odmładzanie, resurfacing, zmarszczki, cienie pod oczami, usuwanie blizn, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory, laser frakcyjny Poznań.