Kto powinien stosować dietę kolagenową?

Czy wiesz, że już po 25. roku życia zmniejsza się naturalna produkcja kolagenu? Tym samym nasza skóra wraz z wiekiem staje się mniej elastyczna, włosy robią się cieńsze, a stawy słabsze. Rozwiązaniem tego problemu może być suplementacja kolagenu lub przyjmowanie tego białka wraz z pożywieniem. Kto powinien stosować dietę kolagenową i kiedy najlepiej ją wprowadzić?

Dieta z kolagenem – dla kogo?

25 lat to ważna granica, dlatego po jej przekroczeniu warto rozważyć wprowadzenie kolagenu do swojej diety. W tym wieku mało kto jednak myśli o suplementacji, dlatego dieta z kolagenem jest bardziej popularna wśród osób dojrzałych, które zauważyły pierwsze oznaki starzenia. Twoja skóra jest mniej elastyczna niż jeszcze dwa lata wcześniej? A może narzekasz na stan stawów, kości, włosów lub paznokci? W taki sposób Twój organizm może wysyłać Ci sygnały o zwiększonym zapotrzebowaniu na kolagen.

Oprócz osób, które chcą suplementować kolagen w celu spowolnienia procesów starzenia, kuracja kolagenowa jest również zalecana osobom:

  • starszym,
  • z chorobami przewlekłymi,
  • chcącym zadbać o profilaktykę chorób stawów,
  • mającym problemy ze stawami,
  • zmagającym się ze zmianami hormonalnymi (również z menopauzą),
  • często i długo przebywającym na słońcu,
  • palącym papierosy,
  • doświadczającym przewlekłego stresu,
  • narażonym na częste kontuzje (np. sportowcy).

Suplementacja kolagenu jest zalecana zarówno kobietom, jak i mężczyznom, choć niewątpliwie to panie decydują się na nią częściej. Kolagen jest nieodłącznym elementem pielęgnacji anti-aging, dlatego znajdziemy go w kosmetykach, suplementach i pożywieniu.

Źródła kolagenu w diecie

Wprowadzenie kolagenu do diety wcale nie musi oznaczać suplementacji. Możemy również znaleźć kolagen w jedzeniu, jednak dla wielu osób spożywanie produktów spożywczych bogatych w kolagen nie jest szczególnie atrakcyjne. Dlaczego? Źródła kolagenu to przede wszystkim galaretki wieprzowe i rybne, podroby, żelatyna, golonka, salceson i wywar z kurzych łapek.

Pomijając fakt, że żywność ta rzadko znajduje się w diecie współczesnych 40- czy 50-latków, jest ona bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, które mogą podwyższać poziom cholesterolu we krwi. Takiej żywności nie powinniśmy więc spożywać na co dzień, choć jak najbardziej można włączyć ją do diety kolagenowej.

Problemem może być wprowadzenie kolagenu do diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Dostępne są suplementy zawierające kolagen roślinny, który stanowi zazwyczaj połączenie kilku ekstraktów tworzących zestaw związków o działaniu zbliżonym do działania kolagenu (np. hydroksyprolina z alg czy ekstanzyna z korzenia marchwi siewnej). Warto jednak pamiętać, że kolagen występuje naturalnie jedynie u ludzi i zwierząt, dlatego produkty roślinne nie zapewnią takich samych efektów.

Jak długo stosować dietę kolagenową?

Nie wystarczy raz na rok zjeść golonkę, by zwiększyć elastyczność skóry i wesprzeć pracę stawów. Efektywna kuracja kolagenowa powinna więc być prowadzona długotrwale. Wiele zależy od tego, na jaką formę kolagenu się zdecydujemy. Jeśli wybierzesz naturalne źródła kolagenu (np. golonkę lub podroby), warto stosować się do zaleceń dotyczących zdrowej diety – golonkę powinno się spożywać nie częściej niż 1–2 razy w miesiącu, a podroby maksymalnie raz w tygodniu.

Taka dieta nie jest jednak zalecana osobom z wysokim cholesterolem. Należy też pamiętać, że w podrobach znajduje się wysoka zawartość retinolu, która może nawet kilkakrotnie przekraczać wskazane dzienne spożycie, dlatego zaleca się okazjonalne spożywanie podrobów w rozsądnych ilościach.

Jeśli chodzi o suplementację, należy sugerować się zaleceniami producenta. Kuracja kolagenowa trwa zwykle od kilku do kilkunastu tygodni, a pierwsze efekty można zauważyć po około miesiącu stosowania.

Suplementacja kolagenu – co wybrać?

Na rynku znajdziemy obecnie wiele produktów z kolagenem, dlatego wybór może być naprawdę trudny. Do popularnych suplementów zaliczamy kolagen do picia oraz kolagen w tabletkach. Są to preparaty zawierające najczęściej kolagen pochodzenia zwierzęcego, choć dostępne są również suplementy z kolagenem roślinnym. Taka suplementacja kolagenu nie jest szczególnie uciążliwa, gdyż wystarczy pamiętać o codziennym przyjmowaniu płynu lub tabletki. Spożywanie kolagenu w tej postaci jest dla wielu osób znacznie bardziej atrakcyjne niż jedzenie golonki, podrobów i salcesonu.

Nowością na rynku są koktajle kolagenowe Shiny&Shapy od myLINE. Nie jest to klasyczny kolagen do picia, lecz pełnowartościowy posiłek, którym możesz zastąpić śniadanie, obiad lub kolację. Oprócz kolagenu typu I każda porcja zawiera też 24 witaminy i minerały, które wspierają pracę całego organizmu i uzupełniają niedobory cennych substancji. Zaletą posiłków kolagenowych jest fakt, że nie stanowią one jedynie dodatku do diety (jak na przykład tabletki), lecz są jej elementem. Taki posiłek nie tylko odmładza poprzez dostarczanie kolagenu do organizmu, lecz również odżywia, syci i wspiera kontrolę wagi (jedna porcja zawiera tylko 219 kcal).