Kosmetyki z witaminą C – jak dobrać je do typu skóry?

Witamina C kojarzy Ci się tylko ze wsparciem układu odpornościowego? Niesłusznie! Ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne coraz chętniej wykorzystuje się ją w przemyśle kosmetycznym. W zależności od tego, jaki konkretnie związek chemiczny zostanie użyty, efekt kosmetyku będzie inny. Jak wybrać produkty z witaminą C, które odpowiedzą na potrzeby Twojej skóry? Podpowiadamy!

Skąd się wzięła witamina C?

Witamina C to substancja występująca pod postacią białych, dobrze rozpuszczalnych w wodzie kryształków. Jej chemiczna nazwa to: kwas askorbinowy – i warto ją zapamiętać, ponieważ przyda się potem, do przeglądania składów INCI.

Ze względu na to, że neutralizuje wolne rodniki, kosmetyki z witaminą C najczęściej są przeznaczone do lekkiej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej i wyrównującej koloryt cery. Witamina C rozjaśnia przebarwienia powstałe w wyniku ekspozycji skóry na promieniowanie UV, ale także te, będące efektem palenia tytoniu. Dodatkowo może stymulować komórki skóry do produkcji włókien kolagenowych.

W kremach i serach do pielęgnacji twarzy możesz się spotkać z różnymi wariantami tej substancji:

Ascorbyl Glucosidetaka forma pozwala na lepsze wchłanianie i umożliwia jej przekroczenie bariery naskórka. Wybierz ją, jeżeli zależy Ci na efekcie młodzieńczej jędrności i poprawie elastyczności skóry. To bezpieczna substancja, nie wykazująca potencjału alergizującego.

– Ascorbyl Tetraisopalmitate – ta nowoczesna pochodna witaminy C bez problemu wniknie w głębsze warstwy  naskórka, nie naruszając przy tym bariery hydrolipidowej. To, co odróżnia ją od substancji wymienionej w poprzednim punkcie, to przedłużony okres aktywności biologicznej. Dzięki temu kosmetyk z nią w składzie będzie działał łagodniej, ale wciąż tak samo skutecznie. Szukaj jej, jeżeli masz cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień.

– 3-O-Ethyl Ascorbic Acid – sięgnij po kosmetyki z tą formą witaminy C, jeżeli najbardziej zależy Ci na walce z przebarwieniami. Działa ona bezpośrednio na mechanizm syntezy melaniny w komórkach skóry, przez co odznacza się wysoką skutecznością w ich rozjaśnianiu. Tak jak poprzednie pochodne, również ona będzie stymulować produkcję kolagenu w skórze.

Kto powinien sięgnąć po kosmetyki z witaminą C?

Współcześnie w teoriach dotyczących pielęgnacji skóry odchodzi się już od ścisłego podziału związanego z wiekiem, na rzecz pielęgnacji dostosowanej do konkretnych potrzeb. Po kosmetyki z witaminą C może sięgnąć zarówno dwudziestolatka, jak i pani po pięćdziesiątce, ponieważ znaczenie ma całość pielęgnacyjnej rutyny, jaką praktykuje.

Ze względu na łagodne, ale skuteczne działanie, produkty z tą substancją są polecane dla osób zaczynających swoją przygodę z rozbudowaną, wieloetapową pielęgnacją twarzy. W przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych związków, takich jak na przykład retinoidy, używając kremu z witaminą C, nie grozi Ci, że przez przypadek zrobisz sobie krzywdę, a mimo to efekty jej stosowania zobaczysz już po kilku tygodniach. Śmiało można więc stwierdzić, że jest to produkt dla każdego, pod warunkiem że znajdzie odpowiednią dla siebie formę substancji aktywnej.