Kosmetyki na lato – jak chronić skórę przed słońcem?

Lato to czas urlopów i wakacyjnych wyjazdów. Odpoczynek na śródziemnomorskich plażach i romantyczne spacery po klimatycznych miejscowościach pomagają nam chociaż na chwilę zapomnieć o codziennym stresie. Niestety, wakacyjna sielanka bardzo często sprawia, że zapominamy nie tylko o obowiązkach dnia codziennego, ale również o dbaniu o własne zdrowie. A przecież sezon letni to czas, podczas którego szczególnie powinniśmy zadbać o własną skórę. Dlaczego należy chronić skórę przed słońcem i czym się sugerować przy wyborze kosmetyków z kremami przeciwsłonecznymi? Odpowiedzi na między innymi te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Dlaczego należy stosować kosmetyki z kremami przeciwsłonecznymi?

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na weekend nad Bałtyk, jedziemy na wakacje do Włoch czy Chorwacji, czy ruszamy na egzotyczną wyspę, oczekiwania wobec urlopu na plaży mamy zazwyczaj podobne. Wakacyjne, letnie słońce większości z nas kojarzy się z atrakcyjną, brązową opalenizną i witaminą D, która ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Ale promienie słoneczne bywają także bardzo zdradliwe, dlatego przygotowując się do wczasów, zawsze powinniśmy pamiętać o najlepszych kosmetykach z kremami przeciwsłonecznymi.

Codzienne, dwudziestominutowe przebywanie na słońcu raczej naszej skórze nie zaszkodzi. Co innego, gdy nasze ciało eksponujemy na plaży przez pół dnia. Efekty takiego opalania mogą być bardzo nieprzyjemne zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak również komfortu psychicznego. Promieniowanie ultrafioletowe może przyspieszyć procesy starzenia się skóry, powodować pojawianie się zmarszczek, wysuszać skórę, osłabiać naczynia krwionośne i wpływać na pojawiania się przebarwień skóry i cery. W skrajnych przypadkach, długa ekspozycja na światło słoneczne może skończyć się również nowotworem skóry.

Wymienionych wyżej efektów ubocznych opalania się bez kosmetyków z kremami przeciwsłonecznymi nie zauważymy od razu. Są jednak też takie, które nie muszą być tak odległe w czasie. Czasem wystarczy tylko jedno popołudnie na plaży bez kremu do opalania, by doszło do oparzeń słonecznych. Osoby, które nigdy ich nie doświadczyły, mogą je bagatelizować, a jednak sytuacje takie bywają naprawdę nieprzyjemne. Schodząca, łuszcząca się skóra i pęcherzyki bywają nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim bolesne. Mogą zatem skutecznie popsuć nasz nastrój w dalszej części urlopu.

Czym się sugerować przy wyborze kosmetyków z kremami przeciwsłonecznymi?

Udając się do sklepu po kremy do ochrony przed promieniowaniem UV, musimy liczyć się z tym, że na półkach znajdziemy całe mnóstwo produktów – od tanich, drogeryjnych kosmetyków, po takie, na które będzie trzeba wydać fortunę. W takim razie czym się sugerować przy wyborze kosmetyków z kremami przeciwsłonecznymi?

Podstawowym aspektem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków z kremami przeciwsłonecznymi, jest wskaźnik SPF, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Wartość SPF najczęściej mieści się w przedziale od 2, co oznacza słabą ochronę, do 50, co jest oznaczeniem najlepszej, wysokiej ochrony (SPF50 zatrzymuje ponad 98% szkodliwego promieniowania). W praktyce jednak najczęściej w sklepach spotkamy się z kosmetykami z kremami przeciwsłonecznymi o wartości SPF 15, 30 oraz 50. Wartość SPF powinna być oczywiście podyktowana tym, jak wrażliwa jest nasza skóra.

Pamiętajmy, że promieniowanie słoneczne, jakiego doświadczamy, dzieli się na dwa rodzaje: UVB i UVA. Promieniowanie UVB to zaledwie około 5% całego promieniowania UV docierającego do Ziemi, ale to właśnie ono jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne. Pozostałe około 95% to promieniowanie UVA – nie wywołuje ono oparzeń, ale również nie jest w stu procentach bezpieczne. Bywa bowiem odpowiedzialne za zmiany w kodzie komórkowym DNA. Dlaczego o tym mówimy? By uzmysłowić Ci, że najlepsze kosmetyki z kremami przeciwsłonecznymi to te, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVB, jak również przed promieniowaniem UVA. I to właśnie w te powinniśmy celować, nawet jeśli ich cena jest nieco wyższa.

Kupuj tylko najlepsze kosmetyki z kremami przeciwsłonecznymi

Wybierając się na wakacje, zwłaszcza do krajów słynących z morza, słońca i plaż, nie warto oszczędzać na kosmetykach z kremami przeciwsłonecznymi. Nie namawiamy oczywiście do tego, by kupować najdroższe SPF-y za ponad 200 złotych, bo doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy może sobie na to pozwolić i – powiedzmy wprost – większość z nas tak luksusowych kosmetyków nie potrzebuje. Ale nie należy też na siłę oszczędzać. Chodzi przecież o nasze zdrowie.

Dobre SPF-y można kupić już za około 30 złotych. Takie produkty znajdziesz na przykład w internetowym sklepie Oriflame, który oferuje zarówno standardowe mgiełki do opalania SPF30, jak również kosmetyki do skóry wrażliwej i dla dzieci SPF50. Na zakończenie – pamiętaj, że najlepsze kosmetyki z kremami przeciwsłonecznymi to te, które znajdują się na skórze. Kremu bardzo łatwo można się pozbyć podczas kąpieli w morzu czy wycierania twarzy chusteczką. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w przynajmniej jeden dodatkowy krem i dbać o to, by nasza twarz, kark i ramiona zawsze były pokremowane.