Konto oszczędnościowe dla dziecka – jak zabezpieczyć finansową przyszłość dziecka?

Konto oszczędnościowe to skuteczny sposób na bezwysiłkowe oszczędzanie, zwłaszcza w dłu-gofalowej perspektywie. Dlaczego warto je założyć? Co zrobić, aby uczynić oszczędzanie jeszcze bardziej efektywnym? Sprawdźmy.

Pandemia COVID-19 zmienia podejście Polaków do oszczędzania. Udowodniła także, że posiadanie choćby niewielkiej poduszki finansowej jest dziś wręcz niezbędne. Wyciągając wnioski z niełatwych doświadczeń, mieszkańcy naszego kraju szybko przekuli teorię w praktykę. Jak wskazują dane Eurostatu, wzrost stopy oszczędności Polaków był w pierwszym kwartale drugi co do wielkości w UE. Takie tendencje potwierdzają dane NBP. W lutym oszczędności w bankach wzrosły o 10 mld zł, a w marcu o 14 mld zł. Mimo obniżenia stóp procentowych, które pociągnęły za sobą spadek oprocentowania depozytów, oszczędności przybywało.

 

Oszczędzanie nie tylko na czarną godzinę

 

Takie realia zmotywowały wielu Polaków do myślenia o oszczędzaniu także w szerszej perspektywie. Choć warto zbudować poduszkę finansową, która w obliczu nieprzewidzianych wydatków okaże się nieocenionym wsparciem, warto także gromadzić kapitał z myślą o najbliższych, zwłaszcza dzieciach, aby ułatwić im start w dorosłość, pomóc zrealizować marzenia i wesprzeć w realizacji celów. Jeśli chcesz oszczędzać długofalowo i bezpiecznie, otwórz konto oszczędnościowe. Dlaczego warto?

 

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

 

Konto oszczędnościowe to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Służy przede wszystkim do gromadzenia i pomnażania kapitału. Zwłaszcza w długofalowej perspektywie. Dzięki oprocentowaniu każda zgromadzona na koncie złotówka sama na siebie pracuje, zapewniając odczuwalne dla portfela zyski, także wtedy, kiedy śpisz, oglądasz ulubiony serial albo spacerujesz z psem.

Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe dla dziecka?

  • Bezpieczny kapitał. Konto oszczędnościowe zapewnia pełne bezpieczeństwo kapitału. Gromadząc pieniądze na takim rachunku, na pewno ich nie stracisz. A przyszłość Twojego malucha będzie bezpieczna i pewna.
  • Ochrona środków przed inflacją. Czy wiesz, że trzymając pieniądze w przysłowiowej skarpecie, sprawiasz, że z roku na rok tracą na wartości? Jest to wynikiem inflacji, czyli procesu stopniowego wzrostu cen w gospodarce. Jeśli chcesz oszczędzać na przyszłość dziecka przez kolejne kilka czy nawet kilkanaście lat, to niezwykle ważne.
  • Możliwość dokonywania wpłat i wypłat. Użytkując konto oszczędnościowe, możesz wpłacać na nie dowolne kwoty oraz dokonywać wypłat. Taka konstrukcja pozwala swobodnie zarządzać kapitałem i dostosowywać kwoty wpłat do aktualnych możliwości finansowych.
  • Dostępność środków 24 godziny na dobę. Nawet jeśli gromadzisz kapitał na przyszłość dziecka, świadomość, że dodatkowe środki są pod ręką, pozwoli zbudować poczucie bezpieczeństwa. Zwłaszcza dziś, w tych jakże niestabilnych czasach.

 

Jak oszczędzać efektywniej?

 

Aby gromadzić oszczędności efektywniej, warto potraktować oszczędzanie jako sposób na życie. Jeśli chcesz oszczędzać skutecznie i bezwysiłkowo:

  • zapisuj i grupuj wydatki. Dzięki temu dowiesz się, gdzie uciekają Twoje pieniądze. Będziesz mógł też wprowadzić zmiany, które nie zabolą, zatrzymując w portfelu kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych miesięcznie;
  • ustaw na koncie osobistym zlecenie stałe. Na jego podstawie określona przez Ciebie kwota co miesiąc automatycznie „powędruje” z konta osobistego na konto oszczędnościowe. Jako datę przelewu ustaw tę przypadającą dwa lub trzy dni po otrzymaniu wynagrodzenia. Dzięki temu unikniesz argumentu, że nie masz z czego oszczędzać;
  • wykorzystaj pewien trik. Jeśli masz skłonność do impulsywnych wydatków, po założeniu konta oszczędnościowego wymyśl skomplikowane hasło, zapisz je na karce i schowaj głęboko na dnie szafy (na strychu, w piwnicy czy innym, trudno dostępnym miejscu). Jeśli następnym razem zechcesz zrobić impulsywne zakupy i wypłacić środki z konta oszczędnościowego, konieczność poszukiwania kartki z hasłem skutecznie ostudzi Twój zapał.