Klaustrofobia to silny lęk przed małymi, ciasnymi i zamkniętymi pomieszczeniami. Chory obawia się zamknięcia w takim pomieszczeniu, przeraża go brak możliwości wyjścia. Osoba cierpiąca na klaustrofobię boi się podróżowania windą i kolejką górską, a także utknięcia w wąskim przejściu, jaskini. W wielu przypadkach mamy również do czynienia z lękiem do przebywania w tłumie – chory boi się, że tłum go stratuje. Lęk klaustrofobiczny może dotyczyć również przebywania w samolocie, samochodzie, a nawet w przymierzalni. Szacuje się, że na klaustrofobię choruje około 7% populacji.
Klaustrofobia – przyczyny
Za klaustrofobię odpowiadają czynniki biologiczne oraz czynniki genetyczne i behawioralne. Do czynników biologicznych należą zaburzenia zaburzenia pracy ciała migdałowatego, czyli struktury mózgu odpowiedzialnej za odczuwanie emocji. Klaustrofobię można również nabyć, np. obserwując dorosłych. Fobia ta może być również związana z traumatycznymi przeżyciami, związanymi z zamknięciem w ciasnym pomieszczeniu.
Klaustrofobia – objawy
Objawy klaustrofobii dzielimy na fizjologiczne i psychologiczne. Do objawów psychologicznych należą: przyspieszone bicie i kołatanie serca, ucisk i ból w klatce piersiowej, które mogą dawać mylne podejrzenie zawału serca, duszności i problemy z oddychaniem, nudności, wymioty, ból brzucha i głowy, drżenie rąk, pocenie się, zaburzenia widzenia, omdlenia i zaburzenia świadomości. Objawy fizjologiczne są następujące: niepokój, a wręcz lęk przed śmiercią, trudności ze skoncentrowaniem uwagi, splątanie myśli. Chory może również mieć napady paniki, wtedy należy skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą wystąpić problemy z oddychaniem.
Klaustrofobia – test
Jeśli odczuwasz niepokojący lęk przebywając w zamkniętych pomieszczeniach oraz w tłumie ludzi, rozwiąż test – klaustrofobia, który pomoże Ci w określeniu, czy Twoje obawy mają podłoże klaustrofobiczne. Odpowiedz przecząco lub twierdząco na poniższe pytania:
- Czy źle się czujesz zamknięty/a w niewielkich i ciasnych pomieszczeniach, zwłaszcza, gdy ktoś zamyka Cię od zewnątrz?
- Nie zamykasz się w łazience z obawy, że zepsuje się zamek i nie dasz rady się wydostać?
- Nie lubisz podróżować windą, obawiasz się jej awarii i tego, że nikt Ci nie pomoże?
- Czy w dzieciństwie nie lubiłeś/aś chować się w szafie ani innych, niewielkich skrytkach?
- Czy czujesz się źle w wąskich przejściach, obawiasz się, że zabraknie Ci powietrza do oddychania?
- Czy czujesz się źle w tłumie, boisz się, że upadniesz i nikt mi nie pomoże?
- Miałeś/aś nieprzyjemną sytuację, związaną z utknięciem w ciasnym pomieszczeniu?
- Nie lubisz latać samolotami?
- Masz na swoim koncie napad paniki?
Jeśli na przynajmniej 3 pytania, odpowiedziałeś/aś twierdząco, może to oznaczać, że Twoje lęki mają podłoże klaustrofobii. Udaj się do lekarza, aby to potwierdzić.