Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) – jak samodzielnie naklejać plastry?

Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne, to metoda rehabilitacyjna polegająca na oklejaniu wybranych partii ciała elastycznymi taśmami kinezjologicznymi, zwanymi również plastrami dynamicznymi. Plastry te zmniejszają napięcie mięśniowe, redukują obrzęki, działają przeciwbólowo i stabilizują stawy. Coraz częściej stosuje się je również przy zabiegach medycyny estetycznej oraz kosmetologii, a także neurologii, ortopedii, a nawet dermatologii.

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) jak naklejać plastry?

Znalezione obrazy dla zapytania plastrowanie dynamiczne

To pytanie wydaje Ci się banalne? Niestety nie jest to takie proste, jak się wydaje. Przede wszystkim plastrowanie dynamiczne wymaga wiedzy o technice terapeutycznej oraz o mechanice funkcjonowania ludzkiego ciała. A plastry, wbrew powszechnej opinii, nie są nasączone żadnymi substancjami czynnymi, ich skuteczność zależy przede wszystkim od precyzji aplikacji. Jak zatem naklejać plastry żeby kinesiotaping został wykonany prawidłowo? Sprawdź!

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) jak naklejać samodzielnie plastry?

Miejsce, w którym nakleimy plaster należy dokładnie umyć i odtłuścić, a także zgolić ewentualne owłosienie. Jeżeli plaster będzie znajdował się w widocznym miejscu, np. na twarzy to należy dobrać odpowiedni kolor. Kolejnym krokiem jest określenie długości i kształtu plastra oraz docięcie i zaokrąglenie kształtów. Tak przygotowany plaster przyklejamy w odpowiednie miejsce na ciele, pamiętając o odpowiednim naciągnięciu plastra przy naklejaniu. Naklejony plaster należy kilkakrotnie potrzeć w celu aktywacji kleju. W razie potrzeby można użyć specjalnego kleju w sprayu, który sprawi że będą mocniej trzymały się skóry.