Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne, to metoda rehabilitacyjna polegająca na oklejaniu wybranych partii ciała elastycznymi taśmami kinezjologicznymi, zwanymi również plastrami dynamicznymi. Plastry te zmniejszają napięcie mięśniowe, redukują obrzęki, działają przeciwbólowo i stabilizują stawy. Coraz częściej stosuje się je również przy zabiegach medycyny estetycznej oraz kosmetologii, a także neurologii, ortopedii, a nawet dermatologii.
Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) – jak naklejać plastry?
To pytanie wydaje Ci się banalne? Niestety nie jest to takie proste, jak się wydaje. Przede wszystkim plastrowanie dynamiczne wymaga wiedzy o technice terapeutycznej oraz o mechanice funkcjonowania ludzkiego ciała. A plastry, wbrew powszechnej opinii, nie są nasączone żadnymi substancjami czynnymi, ich skuteczność zależy przede wszystkim od precyzji aplikacji. Jak zatem naklejać plastry żeby kinesiotaping został wykonany prawidłowo? Sprawdź!
Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) – jak naklejać samodzielnie plastry?
Miejsce, w którym nakleimy plaster należy dokładnie umyć i odtłuścić, a także zgolić ewentualne owłosienie. Jeżeli plaster będzie znajdował się w widocznym miejscu, np. na twarzy to należy dobrać odpowiedni kolor. Kolejnym krokiem jest określenie długości i kształtu plastra oraz docięcie i zaokrąglenie kształtów. Tak przygotowany plaster przyklejamy w odpowiednie miejsce na ciele, pamiętając o odpowiednim naciągnięciu plastra przy naklejaniu. Naklejony plaster należy kilkakrotnie potrzeć w celu aktywacji kleju. W razie potrzeby można użyć specjalnego kleju w sprayu, który sprawi że będą mocniej trzymały się skóry.