Kim była Dalida, która podbiła świat muzyk. Miłość, śpiew i fatum, piękność z Egiptu

DALIDA / GETTYIMAGES

Historia Dalidy: Od Miss Egiptu do Międzynarodowej Gwiazdy

Iolanda Cristina Gigliotti, znana na całym świecie jako Dalida, urodziła się 17 stycznia 1933 roku w Kairze, Egipcie. Pseudonim artystyczny zaczerpnęła od biblijnej postaci Dalili, kochanki Samsona, zmieniając literę „l” na „d”. Przez całe życie jej intrygująca uroda była porównywana do Kleopatry, co dodatkowo podkreślało jej egzotyczne pochodzenie i wyjątkową urodę.

Początki kariery

Dalida pochodziła z artystycznej rodziny; jej ojciec był skrzypkiem operowym, a matka krawcową z Włoch. Już od najmłodszych lat Iolanda interesowała się śpiewem, co zaowocowało lekcjami wokalu. W 1950 roku rozpoczęła karierę modelki i wzięła udział w kilku konkursach piękności. W 1954 roku zdobyła tytuł Miss Egiptu, co otworzyło jej drzwi do międzynarodowej kariery.

Marzenia o aktorstwie

Zaraz po zdobyciu tytułu Miss Egiptu, Iolanda wyjechała do Paryża z nadzieją na karierę aktorską. Podczas swojego pierwszego lotu do miasta miłości czuła się jak bohaterka „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Niestety, mimo swojego talentu i urody, nie udało jej się zdobyć znaczących ról filmowych. Aby przetrwać, zaczęła występować w kabaretach i na estradach, śpiewając w różnych językach. To właśnie wtedy odkryła, że jej prawdziwą pasją jest muzyka.

Początki kariery muzycznej

Dalida przyjęła swój pseudonim artystyczny z inspiracji postacią biblijnej Dalili, którą grała w szkolnym teatrze. Jej występ w paryskiej sali koncertowej Olympia przyciągnął uwagę trzech wpływowych mężczyzn: właściciela lokalu, właściciela największej firmy producenckiej oraz dyrektora lokalnego radia. Z ich pomocą Dalida rozpoczęła swoją karierę muzyczną.

Droga do sukcesu

Mimo trudnych początków, Dalida zdołała zdobyć popularność dzięki swojemu aksamitnemu głosowi. Jej pierwsza płyta „Madonna” nie przyniosła oczekiwanego sukcesu, ale utwór „Bambino” z 1956 roku sprzedał się w milionowym nakładzie i uczynił ją gwiazdą. Niestety, jej życiowa droga była pełna osobistych tragedii, które nieustannie wpływały na jej karierę i życie.

Trudne życie osobiste

Dalida była nie tylko utalentowaną artystką, ale również osobą o skomplikowanym życiu osobistym. Borykała się z traumami z dzieciństwa, w tym z chorobą wzroku i śmiercią ojca. Mimo że związała się z Lucienem Morissem, producentem muzycznym, ich relacja była trudna. Po rozwodzie z nim i krótkim związku z polskim arystokratą Jeanem Sobieskim, Dalida dalej poszukiwała stabilności w miłości.

Międzynarodowy sukces i kolejne tragedie

Dalida nagrała ponad 500 utworów po francusku, które były tłumaczone na różne języki, zdobywając łącznie 70 złotych płyt i jedną platynową w krajach Beneluksu. Jej największe hity, takie jak „Gigi L’Amoroso” i „Il venait d’avoir 18 ans”, stały się numerem jeden w dwunastu krajach. Mimo zawodowych sukcesów, jej życie prywatne było pełne nieszczęść, w tym samobójstwa trzech partnerów.

Ostatnie lata życia

W późniejszych latach życia Dalida czuła się coraz bardziej zmęczona i przygnębiona. Mimo terapeutycznych prób, związek z Richardem Chanfrayem zakończył się samobójstwem partnera. W wieku 54 lat, po kolejnych problemach zdrowotnych i osobistych, Dalida popełniła samobójstwo, pozostawiając notatkę: „Życie stało się dla mnie nie do zniesienia… Wybaczcie mi”. Została pochowana na paryskim Cmentarzu Montmartre, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i wspomnienia wielu fanów na całym świecie.