Kiedy musisz odwiedzić ginekologa?

Ginekolog to lekarz, który przyjmuje zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Zwykle nie udajemy się do niego profilaktycznie, co jest błędem. Wizyta u ginekologa powinna odbyć się przynajmniej raz w roku. Niemniej jednak w niektórych przypadkach powinnyśmy się udać do ginekologa bezzwłocznie, bez względu na to, kiedy miała miejsce ostatnia wizyta.

Ciąża i starania o ciążę

Kobiety, które podejrzewają, że są w ciąży, powinny jak najszybciej udać się do ginekologa. Tylko on jest bowiem w stanie potwierdzić, czy kobieta rzeczywiście jest w ciąży. Domowe testy ciążowe czy też testy z krwi mogą się mylić, a tylko lekarz dysponuje narzędziami do oceny stanu kobiety i stanu płodu.

Prowadzenie ciąży również powinno odbywać się pod kontrolą ginekologa, choć część obowiązków może przejąć położna. Jeśli kobieta stara się o potomstwo, to również powinna odwiedzić gabinet ginekologiczny. Niestety, większość badań diagnostycznych będzie ona musiała wykonać prywatnie. Co więcej, w wielu przypadkach na wizytę należy udać się nie samemu, a z partnerem. Starania o ciążę pod opieką ginekologa powinny rozpocząć się po około pół roku bezowocnych prób.

Problemy z układem rozrodczym

Większość kobiet przynajmniej raz w życiu borykała się z infekcją intymną. Objawia się ona bólem oraz uciążliwymi upławami i często, niestety, próbujemy leczyć ją na własną rękę. Jest to błąd, ponieważ nigdy nie wiemy, czy infekcja ma podłoże bakteryjne, czy grzybicze, a może mieszane. Leczenie na własną rękę może być nieefektywne i powodować efekty uboczne. Niedoleczona infekcja może powodować nadżerki, a także ma tendencję do nawracania.

Kobieta powinna udać się do ginekologa, gdy odczuwa jakiekolwiek ból związane z układem rozrodczym. Często są to bóle jajników lub w bliżej nieokreślonym miejscu w dolnej części brzucha. Problem pojawia się wtedy, gdy nie są one związane z cyklem miesięcznym kobiety. Bóle mogą być objawem lekkich infekcji intymnych, lecz z drugiej strony mogą również zwiastować poważniejsze dolegliwości, takie jak nowotwory układu rozrodczego.

Zanik miesiączki

Zanik cyklu menstruacyjnego zawsze jest niepokojącym objawem, który wymaga konsultacji ginekologicznej. Nawet jeśli pojawia się on w wieku około menopauzalnym, powinien być skonsultowany z lekarzem. Pozwoli to na odpowiedni dobór leków łagodzących menopauzę.

Zanik miesiączki może również być spowodowany ciążą — wtedy nieodzowna jest pomoc ginekologa, który będzie w stanie ją potwierdzić. Za brak menstruacji mogą także odpowiadać zaburzenia w wydzielaniu hormonów, co stanowi już niebezpieczeństwo dla zdrowia kobiety. Należy również wykluczyć ewentualne zmiany w układzie rozrodczym, takie jak na przykład cysty czy guzy na jajnikach. Odpowiednie leczenie może wdrożyć jedynie dobry lekarz ginekolog w Gdańsku.

Co więcej, często mogą one stanowić zagrożenie dla życia kobiety, dlatego nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty. Zanik miesiączki może być również spowodowany przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych — pojawia się jednak wtedy pewnego rodzaju krwawienie, dlatego jego brak powinien być skonsultowany.