Kategoria A2 – coraz chętniej robione uprawnienia

Poruszanie się jednośladem to dla wielu osób znacznie ciekawsza alternatywa względem posiadania samochodu.

Oczywiście przede wszystkim w miesiącach od wiosny do jesieni kiedy to warunki na drogach są ku temu sprzyjające. Tego typu pojazdów jest bardzo wiele i jak się okazuje nie na wszystkie musimy mieć nawet specjalne uprawnienia. Dotyczy to chociażby skuterów, którymi poruszać możemy się nie posiadając dokumentu potwierdzającego nasze umiejętności. Na pozostałe motocykle o większej pojemności, takim dokumentem powinniśmy się jednak już legitymować. Wszystko ściśle określa oczywiście odpowiednia ustawa.

Prawo jazdy w Polsce – liczne kategorie do wyboru

W naszym prawie występuje niesamowicie duża liczba kategorii uprawnień, które zezwalają na poruszanie się rozmaitymi pojazdami. Oczywiście najpopularniejsza z nich to kategoria B, oznaczająca prawo do poruszania się samochodem osobowym. Sporą popularnością cieszą się również kategoria A, odpowiadająca za motocykle, a także kategorie C i D, dzięki którym będziemy mogli prowadzić odpowiednio samochód powyżej 3,5 tony, a także auto z naczepą, a w przypadku kategorii D, również autobus. W przypadku kategorii C oraz D, zwykle są one robione przede wszystkim w celach biznesowych i zawodowych, a gdy decydujemy się na kategorię A, robimy to zazwyczaj z pasji poruszania się jednośladem.

Kategoria A2 – czy warto?

Motocykle, którymi możemy poruszać się mając prawo jazdy a2 mogą mieć do 47,5 KM. To wbrew pozorom bardzo duża moc przy odpowiednim stosunku masy motocykla. Można zatem na takim prawie jazdy poruszać się dość ciekawymi modelami motocykli i poczuć wiatr we włosach. To doskonała kategoria przede wszystkim dla osób, które chcą stopniowo przyzwyczajać się do poruszania motocyklami, a także nie czują jeszcze się w pełni kompetentnie do poruszania się motocyklami p znacznie większej mocy. Innym bardzo istotnym aspektem jest dopuszczalny wiek ubiegającego się o tę kategorię. To jedynie 18 lat. Ustawa ma na celu właśnie stopniowanie uprawnień wedle wieku i doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Kategoria A2 może zatem być ciekawym przetarciem dla osób, które kochają jednoślady i w przyszłości chcą poruszać się motocyklami o znacznie większej mocy.

Wybierz solidną szkołę jazdy

Na rynku znajdziemy wiele szkół jazdy. Cieszą się one zupełnie różną renomą. Prawo jazdy a2 jest również możliwe do wykonania tylko w niektórych ośrodkach jazdy, które zapewniają odpowiednie szkolenia z zakresu tej właśnie kategorii. Zwykle są to te same ośrodki szkolenia, które również proponują kursy na kategorię A. Jednym z takich ośrodków jest OSKMotorista.pl.