Ile spać, aby się wyspać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy ma inne zapotrzebowanie na sen. Podaje się, że optymalny czas to 6-9 godzin. Najważniejsze jest, żebyśmy rano budzili się wypoczęci. To akurat zależy od fazy snu, w której się obudzimy.
Wyróżnia się dwie fazy snu: fazę głęboką i fazę REM. W trakcie snu te fazy zmieniają się ok. 4-5 razy, dzięki czemu nasz organizm może się zregenerować. Najlepiej jest obudzić się w fazie snu REM, która trwa ok. 15 minut. Podczas tej fazy zwiększa się aktywność mózgu i najwięcej nam się śni. To nie jest głęboki sen, dlatego po przebudzeniu nie będziemy czuć się rozkojarzeni. Wręcz przeciwnie, będziemy czuć się rześko i jest to najlepsza sytuacja dla naszego organizmu
Biorąc pod uwagę fazy snu, możemy wyliczyć długość snu, jaką potrzebuje nasz organizm. Według naukowców najlepsza długość snu to wielokrotność 1,5 godziny. Przykładowo osoba, która wstaje do pracy na godzinę 6:00, powinna zasypiać o godzinie 22:30. Optymalny czas snu to 7,5 godziny. Ważne jest przestrzeganie wielokrotności 1,5 godziny. Możemy spać np. 3 godziny, 4,5 godziny, 6 godzin lub 9 godzin. Najważniejsze, abyśmy nie budzili się podczas fazy głębokiej.
Do ustalenia rytmu dobowego oraz długości służy kalkulator snu.
Kalkulator snu – jak to działa?
Kalkulator snu to narzędzie online, które obliczy nasz rytm dobowy oraz potrzebną ilość snu, dzięki czemu będziemy budzili się wyspani i wypoczęci.
Jednym z takich narzędzi jest aplikacja na telefon — kalkulator snu Sleeptimer. W aplikacji podajemy godzinę, o której musimy się położyć i wówczas oblicza ona godzinę, o której powinniśmy wstać. Kalkulator snu można również zaprogramować w drugą stronę i podać godzinę pobudki, tak aby aplikacja wskazała nam, o której godzinie najlepiej pójść spać.
Czy warto skorzystać z kalkulatora snu? Jak najbardziej! Uzyskamy zdrowy i spokojny sen, dzięki czemu będziemy mieli więcej energii do działania, a nasz organizm będzie regenerował się szybciej. Poznanie cyklu snu pozwoli nam również na pewną powtarzalność, która jest istotna dla naszego organizmu.