Kalendarz ciąży – co dzieje się w kolejnych trymestrach ciąży?

Każda młoda mama, zwłaszcza ta, która jest w pierwszej ciąży, zastanawia się, jak rozwija się i rośnie dziecko w jej łonie. W jakim tempie kształtują się jego narządy? W jakich sposób na dziecko wpływa to, co robi i co spożywa jego mama? Jakie zmiany można odczuć w kolejnych tygodniach ciąży?

 

Kalendarz ciąży to szczegółowy opis przebiegu ciąży tydzień po tygodniu. Pozwala młodym rodzicom dowiedzieć się, jakie ich rozwijające się dziecko czyni postępy, jak się rozwija jego organizm i jak w kolejnych tygodniach zmienia się ciało kobiety – które zmiany w jej organizmie i odczucia są całkowicie naturalne i nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Dokładny kalendarz ciąży tydzień po tygodniu znajdziesz na stronie Mamazone.pl. Poniżej prezentujemy skrót najważniejszych zmian dla każdego trymestru ciąży.

 

I trymestr

Pojawiają się pierwsze objawy ciąży, które mogą motywować do zrobienia testu ciążowego: poranne mdłości, niestrawność i częstsze wizyty w toalecie z powodu ucisku na pęcherz. Z czasem mdłości mogą zamienić się w jedzeniowe zachcianki. Piersi robią się pełne, obolałe i  z każdym tygodniem coraz większe. Stopniowo też powiększa się brzuch uniemożliwiając dopięcie spodni. Młoda mama może odczuwać zmęczenie, senność i spadek energii, a jednocześnie coraz większe huśtawki nastroju.

 

I trymestr – na co trzeba uważać

Dobrze w tym czasie przyjmować kwas foliowy – jego niedobór może spowodować ciężkie wady płodu. W tym czasie szczególnie niebezpieczne dla dziecka jest sięganie prze mamę po używki – alkohol czy papierosy. Na dziecko też bardzo wpływa stan, w jakim jest mama – wszelkie choroby, stres, złe samopoczucie. I trymestr to czas kształtowania się narządów zewnętrznych i wewnętrznych dziecka. Powstaje mózg i zaczątki oczu, uszu i nosa. Malec czuje nasze ruchy – o ile dobrze i zdrowo jest nie rezygnować z aktywności fizycznej w czasie ciąży, o tyle wykonywane przez nas gwałtowne podskoki mogą zaniepokoić nasze dziecko.

 

II trymestr

Dziecko staje się coraz ładniejsze i przypominające z wyglądu swoich rodziców. W tym czasie już zacznie doceniać, jakiej słuchasz muzyki. II trymestr to czas, w którym zaczniesz odczuwać ruchy dziecka. Rozwijają się u niego narządy płciowe, w tym czasie można już też w trakcie badań rozpoznać płeć dziecka, a organy takie jak serce czy mózg w pełni się rozwijają. Mama może zauważyć, że jej libido szaleje. Brzuszek mamy staje się coraz większy i coraz trudniej ułożyć się z nim do snu. Mogą też pojawić się bóle nóg.

 

II trymestr – na co uważać

Dziecko już całkiem dobrze słyszy to, co po drugiej tronie brzucha mamy. Będzie też odczuwało  każdy jej stres  – podnoszący się w organizmie mamy poziom adrenaliny może negatywnie wpływać na dziecko.

 

III trymestr

Dziecko gwałtownie rośnie i zdecydowanie przybiera na wadze. Rozwija się jego układ nerwowy i skóra coraz bardziej przypomina miłą  w dotyku skórę niemowlaka. W 37 TC pojawiają się włoski i paznokcie.

 

Mama coraz bardziej odczuwa dolegliwości ciążowe. Kilogramów gwałtownie przybywa, brzuszek jest coraz większy, nogi coraz bardziej obrzęknięte i coraz trudniej jej się poruszać. Wtedy też w pojawia się pierwsze mleko w piersiach mamy, siara.