Jakie są najważniejsze wymagania dotyczące projektu graficznego do sitodruku?

Wykonywanie nadruków na odzieży cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Odzież z nadrukami bardzo często wykorzystywana jest jako skuteczna forma reklamy. Nadruki na ubraniach mogą być wykonywane bardzo różnymi metodami. Wyjątkowo często stosowany jest sitodruk. To technika, która jest bardzo popularna. Dzięki niej można wykonać trwałe i efektowne nadruki na różnych przedmiotach, nie tylko koszulkach czy innych elementach ubioru. Metoda ta pozwala na wykonanie matryc w różnych kolorach. Efekty, jakie można osiągnąć, stosując tę technikę, są więc wyjątkowo dobre.

Na jakich materiałach można stosować sitodruk?

Sitodruk to jedna ze starszych technik poligraficznych. W jej przypadku farba nakładana jest na powierzchnię przy pomocy specjalnego sita. Wyjaśnia to pochodzenie jej nazwy. Metoda ta doskonale sprawdza się podczas wykonywania nadruków na odzieży wyprodukowanej z bardzo różnych tkanin. Może być stosowana do znakowania ubrań, które zostały uszyte z bawełnianych bądź poliestrowych tkanin. Warto dodać, że technika ta ma zastosowanie nie tylko do znakowania odzieży. Można nią wykonywać nadruki również na przedmiotach wykonanych z takich materiałów, jak szkło, ceramika, papier, drewno, metal. Do wykonywania nadruków tą metodą wykorzystywane są bardzo różne farby, w tym także takie z efektem specjalnym. Nadruk może być wykonany na przykład farbą metalizowaną albo fluorescencyjną. Nadruki są trwałe. Odzież można prać bez obawy, że po dwóch, trzech praniach nadruk zniknie.

Jak przygotować projekt graficzny do druku techniką sitodruku?

Jakość nadruków wykonanych techniką sitodruku zależy między innymi od tego, jak zostanie przygotowany projekt graficzny. Na jakość wpływa rozdzielczość oraz format. Ponadto warto zadbać o zagospodarowanie marginesów. Osoby, które zamawiają nadruki na odzieży czy innych rzeczach metodą sitodruku powinny przesłać je do drukarni w formacie Corel Draw ( cdr), Adobe Illustrator (ai) bądź w uniwersalnym formacie PDF. Ten ostatnio format wybierany jest najczęściej. Warto pamiętać, że sitodruk to technika, w której wykorzystywane są kolory z palety CMYK. Przed przygotowaniem projektu zawsze warto skonsultować się z wybraną drukarnią. Poszczególne drukarnie mogą bowiem mieć różne wymagania odnośnie przygotowania projektu graficznego.

Do jakich nakładów sitodruk sprawdza się najlepiej?

Sitodruk to technika stosowana naprawdę bardzo często. Powodem jej popularności jest między innymi stosunkowo niska cena. Ponadto umożliwia wykonanie bardzo różnych nakładów. Mimo że najbardziej opłacalna jest w przypadku, gdy nakład wynosi minimum trzydzieści sztuk, to można wykorzystać ją również do znakowania pojedynczych sztuk odzieży. Wtedy jednak trzeba się liczyć z wyższą ceną. Wykorzystując technikę sitodruku, można wykonać nadruki na T-shirtach, koszulkach polo, bluzach (w tym także na bluzach longesleeve), koszulach, czapkach, bawełnianych torbach. Kolor produktów, na których będą wykonywane nadruki techniką sitodruku nie musi być biały. Jest to jeszcze jedna zaleta tej techniki znakowania.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.reflect.pl/sitodruk.html