Jakie akcesoria sprzedają sklepy z kawą? Jak je wykorzystać do parzenia kawy?

Sklepy z kawą nie oferują wyłącznie samego ziarna kawowców, ale też szereg innych produktów, łącznie z wielorakimi akcesoriami. Trzeba pamiętać o tym, że wysokiej jakości kawa speciality wymaga odpowiedniej metody parzenia, jeśli chce się wydobyć z niej cenne walory smakowo-zapachowe. Dla jednych idealną opcją będzie ekspres kapsułkowy, dla drugich aeopress, a dla jeszcze innych drip (dripper). Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór, kierując się własnymi potrzebami, preferencjami i możliwościami.

Jak parzyć wyśmienitą kawę?

Kawa alternatywna, która powstaje ze starannie wyselekcjonowanych ziaren, nie może zostać zaparzona w tradycyjny sposób. Byłoby to ogromnym marnotrawstwem, o czym doskonale wiedzą miłośnicy kawy. Na szczęście do dyspozycji jest szereg przydatnych akcesoriów, które pozwalają na szybkie przygotowanie wyśmienitego napoju. Bardzo popularne są ekspresy ciśnieniowe, które idealnie sprawdzają się w przypadku osób lubiących mocne, ciemne espresso i chcących mieć możliwość przygotowania różnych rodzajów kaw. Najprostszy w obsłudze jest ekspres automatyczny, bo ogranicza się ona do naciśnięcia przycisku, aby po chwili otrzymać aromatyczny napój. Nie trzeba nawet inwestować w młynek do kawy, bo ekspresy są w nie już wyposażone, dzięki czemu można zmielić ziarna tuż przed zaparzeniem. Przekłada się to oczywiście na bogactwo smaku i zapachu. Do wyboru jest też model kolbowy lub ekspres przelewowy. W przypadku tego drugiego można liczyć na niższą cenę, ale nie na młynek do kawy ani na dyszę pozwalającą na spienienie mleka.
Nie każdy lubi otaczać się nowoczesną elektroniką, która nie jest niezbędna do przygotowania smacznej kawy. Świetnie sprawdza się french press, czyli zaparzacz tłokowy – wystarczy wypełnić dzbanek zmieloną kawą, zalać go wrzątkiem i docisnąć tłok, aby do napoju nie przedostały się fusy. Miłośnicy kawy, którzy pijają ją w większych ilościach, będą zadowoleni. Dodatkowo można dorzucić do napoju ulubione przyprawy korzenne, aby uzyskać unikalny smak. Kawa z french press będzie łagodniejsza od tej zaparzonej przy pomocy ekspresu. Znajdzie się także coś dla miłośników parzenia kawy po turecku. Służą do tego tygielki, w przypadku których trzeba podgrzać naczynie na małym ogniu, chroniąc przed zagotowaniem. Uzyskany napój jest świetnym zastrzykiem energii ze względu na swoje mocne działanie pobudzające.

Jakie urządzenia pomogą w uzyskaniu romantycznej kawy?

Kawa może być parzona za pomocą chemexa, czyli dzbanka wykonanego ze szkła, który przypomina swoim kształtem klepsydrę. Jeśli ktoś szuka napoju o niesamowitym aromacie, powinien skorzystać tej metody. Konieczne jest stosowanie papierowych filtrów, które umieszcza się w naczyniu, następnie wsypuje się grubo zmielone ziarna kawy i powoli zalewa ciepłą wodą. Podobnie jest przy dripperze, który również pozwala na uzyskanie aromatycznej kawy i zastosowanie filtra – stawia się go na dzbanku lub kubku. Jest to świetna alternatywa dla ekspresu przelewowego, tańsza i pozwala uzyskać napój o bardzo podobnym smaku. Z kolei miłośnikom włoskiej kawy polecić można kawiarkę, czyli niewielkie urządzenie w atrakcyjnej cenie, które zaparza espresso o wyrazistym smaku i aromacie.