Jakich środków używać do mycia naczyń?

Zmywanie to czynność, która ma miejsce codziennie w każdym domu czy lokalu gastronomicznym. Nawet jeśli za mycie naczyń odpowiedzialna jest przede wszystkim zmywarka, to czynność ręcznego mycia naczyń nigdy nie zostaje całkowicie wyeliminowana. Niektóre materiały nie nadają się bowiem do oczyszczania przy pomocy tego typu urządzeń. Warto wiedzieć więc, jak kupować zarówno środki do mycia naczyń w zmywarkach, jak i do mycia ręcznego. Co mamy do wyboru?

Płyny i balsamy do ręcznego mycia naczyń

 

Płyn do mycia naczyń to jeden z najbardziej tradycyjnych środków czystości. Wyrobów tego typu używa się od wielu lat, choć obecnie mają one znacznie lepszą niż dawniej jakość. Dobry płyn do naczyń musi charakteryzować się skoncentrowaną, gęstą formułą, która dobrze się pieni, jest wydajna i skutecznie usuwa zabrudzenia poprzez ich rozpuszczenie. Istotny jest także efekt nadania naczyniom połysku i zapewnienia pewnego stopnia ochrony delikatnej porcelanie czy szkłu. Płyny do mycia naczyń są uniwersalne, ponieważ ręcznie można oczyszczać każdy rodzaj materiału od metalu, poprzez drewno, aż po ceramikę ze złoceniami.

Ważne są jednak nie tylko rezultaty mycia naczyń płynem, ale również bezpieczeństwo stosowania produktu, czyli zastosowanie formuł o składzie, który nie podrażnia skóry. Delikatność płynów do mycia naczyń może iść w parze również z ekologią. Na rynku dostępne są bowiem wyroby o niemal 100% naturalnym składzie, dzięki któremu są one neutralne dla środowiska. Jeśli zmywamy ręcznie dużo i często, nie powinniśmy zapominać także o zapachu środka do mycia naczyń. Płyn lub balsam może charakteryzować się nie tylko tradycyjną wonią mięty czy cytryny, ale nawet egzotycznych owoców, kwiatów i przypraw.

Środki do zmywarek

 

Mycie naczyń w zmywarce wymaga zastosowania specjalnych środków dedykowanych tego typu urządzeniom – bezwzględnie nie wolno wlewać do nich płynu do ręcznego mycia naczyń. Wśród produktów do zmywarek znajdziemy przede wszystkim:

– tabletki do zmywarki,

– sól do zmywarki,

– nabłyszczacz do zmywarki,

– tabletki lub kapsułki wielofunkcyjne, na przykład typu All in One.

Od użytkownika zależy, który rodzaj środka czyszczącego wybierze. Z reguły wykorzystanie tabletek lub kapsułek wielofunkcyjnych, czyli takich, które poza środkiem czyszczącym zawierają również sól i substancje nabłyszczające, jest rozwiązaniem wygodniejszym i szybszym. Zamiast trzech produktów, używamy jednego, zapewniającego równie dobre rezultaty. Jaką rolę pełnią poszczególne środki niezbędne do skutecznego mycia naczyń w zmywarce?

Tabletki i kapsułki do zmywarki

 

Tabletki i kapsułki do zmywarki odpowiadają za oczyszczenie naczyń z tłuszczu, zabrudzeń i wszelkich osadów. Ich zadaniem jest skuteczne rozpuszczenie zanieczyszczeń tak, aby mogły one zostać usunięte bez uszkadzania powierzchni poprzez szorowanie. Kapsułki często uznawane są za lepsze do stosowania w przypadku krótkich programów pracy zmywarki, ponieważ łatwiej rozpuszczają się wodzie. Na stronie sklepu Eurochemia (https://eurochemia.com/28-tabletki-kapsulki-do-zmywarki) można zamówić również ekologiczne warianty tabletek do zmywarki, bazujące na składnikach pochodzenia naturalnego.

Za co odpowiada sól do zmywarki, a za co nabłyszczacz?

 

Sól do zmywarki działa jako zmiękczacz do twardej wody, dzięki czemu chroni naczynia i elementy samej zmywarki przed niszczeniem. Poprzez zmiękczenie wody zapobiega zaciekom i osadom na naczyniach, a urządzenie zabezpiecza przed osadzającym się kamieniem. Nabłyszczacz pełni z kolei rolę ochronną, podnosząc trwałość naczyń – w tym zwłaszcza szkła. Nadaje iim także wyjątkowy połysk, dzięki czemu wyglądają bardziej estetycznie.

A może żel do zmywarek?

 

Ciekawą alternatywą dla wszystkich tych produktów są żele do zmywarek, przypominające płyn do naczyń, jednak charakteryzujące się znacznie bogatszym składem. Zastępują one z reguły tabletkę, sól i nabłyszczacz. Należy używać ich tak samo jak kapsułek, czyli poprzez aplikację odmierzonej ilości produktu w miejsce przeznaczone na kostkę do zmywarki. Takie rozwiązanie zalecane jest w szczególności przy krótkich cyklach zmywania.