Jaką szczotkę do butów wybrać – poradnik

Mężczyzna czyści trzewiki za pomocą szczotki do butów

Szczotka do butów to często niedoceniany, ale niezwykle ważny element wyposażenia każdego domu. To właśnie ona odpowiada za usuwanie brudu, kurzu i innych zabrudzeń z powierzchni obuwia, przywracając mu blask i przedłużając jego żywotność. Wybór odpowiedniej szczotki do butów może wydawać się prosty, ale w rzeczywistości jest to kwestia, do której warto podchodzić z rozwagą. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów, różniących się materiałem włosia, kształtem i przeznaczeniem.

Szczotka do czyszczenia butów      

Do czyszczenia najlepsze są szczotki do butów z włosiem syntetycznym. Sztywne włosie jest odporne na ścieranie i skutecznie usuwa nawet trudne zabrudzenia. Sztywna szczotka przeznaczona jest do dokładnego czyszczenia butów sportowych i trekkingowych, ale można jej użyć również do wstępnego czyszczenia butów ze skóry licowej lub zamszu.

Szczotka do mycia butów

Wspomniana wyżej szczotka z włosiem syntetycznym może tez posłużyć do mycia butów. Na włosie nakładamy piankę czyszczącą lub szampon i szorujemy dokładnie powierzchnię obuwia. Po zakończonej operacji można szczotkę wypłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć, a szybko wróci do formy.

Szczotka do pastowania butów

Do pastowania butów służą specjalne szczotki-mazaki z rączką ułatwiającą precyzyjny uchwyt. Taką szczotką wygodnie nabiera się pastę i skutecznie rozprowadza po całej powierzchni butów, włącznie z trudno dostępnymi szwami przy samej podeszwie, czy zakrytymi elementami języka. Pamiętajmy, żeby nie używać szczotki-mazaka do czyszczenia, bo cząsteczki brudu czy ziarenka piasku zaplatane we włosie mogą podrapać gładką powierzchnię skóry licowej.

Szczotka do polerowania butów

Podczas polerowania butów tarcie wywołuje wyższą temperaturę, dzięki czemu wosk roztapia się i dokładniej wsiąka wraz z tłuszczem w strukturę skóry. Szczotka do polerowania butów powinna więc posiadać możliwie miękkie włosie (np. końskie) i lekko łukowaty kształt, by ruchy polerowania mogły być szybkie, długie i posuwiste.

Szczotka do butów zamszowych

Zamsz jest wyjątkowo delikatną powierzchnią o miłej w dotyku, włochatej fakturze. Czyszczenie tego rodzaju skóry wymaga odpowiedniej szczotki. Do usuwania grubszych zabrudzeń używa się szczotki krepowej z listkami gumy, a do wyczesania piachu i kurzu przyda się szczoteczka z nylonowego włosia. Utrwalone zabrudzenia można wyczyścić kostką do zamszu, która działa jak gumka ołówkowa.

Najwygodniejsze w użytkowaniu i przechowywaniu są szczotki do zamszu, która mają kilka różnych powierzchni roboczych.

Co oprócz szczotki do butów? Dodatkowe akcesoria

Oprócz szczotek, do pielęgnacji butów przydadzą się również inne akcesoria, takie jak: pasty do butów, impregnat, łyżki, zapasowe sznurowadła oraz szmatki do czyszczenia i polerowania. Ile i jakiego rodzaju szczotek i innych akcesoriów powinniśmy mieć w domu, zależy od liczby i rodzaju posiadanego przez nas obuwia.

Równie ważne jest również to, ile mamy miejsca na przechowywanie tego typu akcesoriów, żeby zawsze były pod ręką i nie przysparzały bałaganu. Pomocne w utrzymaniu porządku będą skrzynki na akcesoria do butów lub wygodne worki, które można po prostu zawiesić na wieszaku w przedpokoju.

Dbaj o swoje buty

Regularna pielęgnacja obuwia pozwala przedłużyć ich żywotność i cieszyć się nimi przez długi czas. Szczotki oraz inne akcesoria do butów można kupić w dobrych sklepach obuwniczych i sportowych, a także w sklepach internetowych. Pamiętaj, że buty to nie tylko element garderoby, ale również wizytówka Twojego stylu. Zadbaj o to, aby zawsze wyglądały nienagannie!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz