Jaką poduszkę dla małego dziecka wybrać?

Spokojny, długi sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju małego dziecka. Na zdrowy odpoczynek wpływa wiele czynników i elementów, wśród których duże znaczenie odgrywa właściwa pościel do spania.

Wygodna, odpowiednio miękka i prawidłowo wyprofilowana poduszka dla malucha zapewni mu zdrowy i komfortowy sen. Na co zwrócić uwagę, kupując poduszkę dla małego dziecka? Przedstawiamy garść sprawdzonych porad.

Dlaczego właściwy dobór poduszki jest tak ważny?

Aby dopasować odpowiednią poduszkę dla malca, należy najpierw uświadomić sobie, jak śpi niemowlę i czego potrzebuje podczas wypoczynku. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że noworodek, a następnie niemowlę, śpi inaczej niż dorosły człowiek. Nie chodzi tu jedynie o cykle i długość snu, ale o układ ciała i możliwości ruchowe malca.

Jeśli ułożysz malucha na miękkiej poduszce, to jego głowa się w nią zagłębi. W efekcie pociecha będzie leżała w jednej pozycji przez całą noc. Jeśli jest to pozycja symetryczna, to nie stanowi to jeszcze dużego problemu, jednakże zazwyczaj noworodek układa się lekko asymetrycznie, co może prowadzić do utrwalenia takiego ustawienia główki, a nawet jej spłaszczenia. Ponadto podkładanie pod główkę malca miękkiej, dużej poduszki może być bardzo niebezpieczne. Niemowlę słabo radzi sobie jeszcze z obrotami główki, a jego ruchy bywają niezaplanowane i chaotyczne. Dziecko może więc podczas snu tak przekręcić główkę, że zakryje swoje usta i nos, a przez to nie będzie w stanie oddychać.

Gruba, miękka poduszka jest też niewskazana dla starszych niemowląt, które potrafią już podciągać się w łóżeczku. Wystarczy chwila nieuwagi, aby dziecko przesunęło poduszkę do szczebelków i przeszło przez barierkę, a następnie upadło na podłogę.

Jaka poduszka dla małego dziecka?

Aby zapewnić małemu dziecku zdrowy i bezpieczny wypoczynek, zaleca się, aby spało ono na odpowiednio dobranym materacyku bez poduszki lub też na specjalnej, płaskiej poduszeczce, takiej jak dostępna w sklepie internetowym marki Mulinek. Poduszka dla dziecka powinna być przede wszystkim płaska i niewysoka, aby maluch nie mógł się w niej zapadać. Dzięki temu nawet jeśli odwróci główkę w bok, to nie ma niebezpieczeństwa, że materiał zablokuje jego drogi oddechowe.

Ważne jest także, aby poduszka nie miała żadnych wystających elementów. Guziki, wstążki, ekspresy z wystającymi suwakami itp. mogą podrapać delikatną skórę dziecka. Istnieje też ryzyko, że malec połknie wystające elementy, np. guzik czy koralik.

Istotny jest też materiał, z jakiego wykonano poduszkę. Najlepiej, aby była to wysokiej jakości bawełna. To naturalna tkanina, która nie podrażnia delikatnej skóry dziecka. W środku również powinien znaleźć się wkład o antyalergicznych właściwościach, np. włóknina silikonowa o optymalnej gramaturze. Ważne, aby poduszeczka posiadała certyfikaty jakości poświadczające bezpieczeństwo stosowania pościeli, np. Oeko Tex. Atesty te potwierdzają, że produkt został wykonany z bezpiecznych materiałów i nie zawiera szkodliwych, toksycznych i uczulających substancji.