Jak zorganizować wesele po swojemu?

Przy organizowaniu wesela Para Młoda musi zmierzyć się z wszelakimi naciskami otoczenia. Wiele decyzji jest trudnych do podjęcia, kiedy chcemy, żeby nasze przyjęcie było idealne i żeby każdy był zadowolony. W takich momentach trzeba pamiętać, że najważniejszymi osobami na weselu jest Para Młoda i to oni powinni czuć się swobodnie i komfortowo. Wiele obyczajów wydaje się nie do obejścia, ale co kiedy nowożeńcy chcą stworzyć wesele na swoich zasadach? Warto pamiętać, że każda decyzja, która zbliża do tego wymarzonego wesela Pary Młodej, jest dobra.

Miejsce

Najczęściej Młode Pary rozpoczynają organizację wesela, wybierając lokalizację przyjęcia. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wesele „w plenerze” – jest to idealne rozwiązanie na ślub podczas lata. Romantyczny ślub nad stawem, na polance, czy w ogrodzie to sceny niczym z filmu! Specjalnie przygotowywane namioty, w których ustawiane są stoły i krzesła dla gości można rozłożyć prawie w każdym miejscu. Wiele obiektów proponuje organizację weseli częściowo na zewnątrz, a częściowo pod zadaszeniem – wyprawiając wesele pod Warszawą, możemy znaleźć dogodne propozycje. Równie unikalnym pomysłem jest wyprawienie wesela w starej stodole lub na folwarku. Takie miejsca oświetlone ciepłym światłem tworzą niezapomniany klimat i niesamowicie prezentują się na zdjęciach. To rozwiązanie dobrze się sprawdza na chłodniejszą pogodę.

Temat przewodni 

Innym sposobem na wyrażenie swojego stylu jest wprowadzenie motywu przewodniego. Pomysłów jest wiele: filmowy, kwiatowy, kolorystyczny, muzyczny, podróżniczy, rustykalny, minimalistyczny. Przejawiać się mogą w wielu aspektach przyjęcia – specjalnie wybrane miejsce, dekoracje, muzyka, ubiór Pary Młodej, jak i gości, to tylko niektóre pomysły. Oczywiście, motyw przewodni nie jest konieczny.

Stół Pary Młodej 

Stół, przy którym będą siedzieć nowożeńcy, a co ważniejsze, kto będzie im towarzyszyć, to następna kwestia, przy której warto „walczyć o swoje”. Najczęściej Młoda Para siada ze swoimi świadkami, jednak nie musi tak być. Najważniejszy jest komfort i swoboda zakochanych, dlatego warto zadbać o to, żeby spędzić zabawę z dokładnie tymi osobami, z którymi pragniemy. Oto propozycje kombinacji przy stole nowożeńców: tylko Para Młoda, Para Młoda ze świadkami, ze świadkami i ich osobami towarzyszącymi, ze świadkami i drużbami, z rodzicami, z rodziną, z bliskimi znajomymi, z wybranymi osobami niezależnie od roli na weselu.

Jedzenie 

Dobre jedzenie to podstawa udanego wesela, a wiele potraw wydaje się wręcz obowiązkowe. Niemniej, to tylko mity – Para Młoda decyduje o tym, jakie jedzenie będzie serwowane. Coraz częstszym są „wesela bez mięsa” – co wiele osób zaskakuje, przez co Pary Młode mają opory przed tą decyzją. Dieta wegetariańska ma różnorodne postacie i można skomponować menu weselne nawet z tradycyjnymi polskimi daniami, tak żeby nawet najwięksi zwolennicy mięsa znaleźli smaczne, wegetariańskie wersje znanych dań. Takie posiłki to np. wegetariański rosół, pierogi ruskie, z kapustą i grzybami, z owocami, zapiekane ziemniaki, krokiety. Można również przygotować kotlety z różnymi zamiennikami mięsa takie jak tofu czy falafel. Możliwości jest wiele i nie trzeba się obawiać, że goście nie będą mieli co zjeść. Najważniejsze to wybrać weselne menu w zgodzie ze swoimi wartościami. Niezależnie, czy oznacza to wesele wegetariańskie, japońskie, meksykańskie, czy zimny bufet.

Oczepiny

Jedną z tradycji weselnych są oczepiny. Rozpoczynają się około północy, najczęściej rzutem  Pary Młodej welonem i muszki w panny i kawalerów. Później prowadzone są różne zabawy z udziałem nowożeńców i gości. Dla wielu par oczepiny stanowią sztywną tradycję, podczas której goście czują się zmuszani do wzięcia udziału. W takim wypadku można zrezygnować z zabaw i pozostać tylko przy rzucaniu welonem i muszką. Pary, które nie chcą rezygnować z oczepin, mogą poszukiwać bardziej eleganckich zabaw. Ciekawymi pomysłami na nie jest zorganizowanie konkursu tańca gości lub wspólne śpiewanie pieśni ludowych. 

Każda Para Młoda jest inna, z inną wizją swojego wesela. Najważniejsze, to nie ulegać presji otoczenia i stworzyć wesele po swojemu!