Świąd, wydzielina z nosa, kichanie– to tylko niektóre z objawów alergii, które bywają bardzo uciążliwe. Pytanie, jak można je złagodzić? Odpowiedzią na to pytanie jest lek na alergie zawierający cetyryzynę.
Jak działa cetyryzyna?
Aby wyjaśnić, jak działa lek na alergie zawierający cetyryzynę należy zacząć od wyjaśnienia jak powstaje reakcja alergiczna. Zostaje ona zapoczątkowana przez histaminę (substancję wytwarzaną, magazynowaną i uwalnianą przez komórki tuczne w układzie pokarmowym, skórze, płucach), która pobudza receptory histaminowe.
Ich pobudzenie prowadzi do pojawienia się objawów alergii. Należą do nich m.in. świąd, wyciek wydzieliny z nosa, zaczerwienienie i łzawienie oczupokrzywka.
Jednym ze sposobów na ich złagodzenie jest podanie cetyryzyny – leku na alergie II generacji. Jaki jest mechanizm jego działania? Cetyryzyna to substancja, która uniemożliwia łączenie się histaminy z receptorami histaminowymi. Tym samym zapobiega powstawaniu reakcji alergicznych wynikających z jego pobudzenia.
Dlaczego cetyryzyna jest polecana w przypadku wystąpienia objawów alergii?
Część osób obawia się również o to, że lek na alergie zwiększy ich apetyt i utrudni utrzymanie prawidłowej masy ciała. W przypadku tego, który zawiera cetyryzynę badania pokazują, że do zwiększenia masy ciała dochodzi rzadko. Z kolei częstość występowania zwiększonego apetytu jest nieznana.
To jedna, ale nie jedyna odpowiedź na pytanie o zalety leku na alergie z cetyryzyną. Kolejną jest to, że jest to substancja, która działa szybko. Dzięki temu trzeba pamiętać o łykaniu tabletki tylko raz dziennie (wyjątkiem są dzieci w wieku od 6 do 12 lat, którym zaleca się przyjmowanie pół tabletki 2 razy na dobę, czyli 5 mg 2 razy na dobę).
Wskazania i przeciwwskazania do stosowania cetyryzyny
Lek na alergie zawierający cetyryzynę (np. Amertil® Bio firmy Biofarm) może być stosowany zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci od 6. roku życia. Wskazaniem do jego stosowania jest złagodzenie objawów przewlekłego lub sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, a także przewlekłej idiopatycznej pokrzywki.