Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Ugryzienie pluskwy jest generalnie mniej niebezpieczne, niż ukąszenie komara lub użądlenie osy albo pszczoły. W bardzo rzadkich przypadkach może zakończyć się hospitalizacją, chociaż o wiele częściej wystarczy niezbyt intensywne leczenie farmakologiczne. A i to nie zawsze jest konieczne.

Swoim wyglądem ugryzienie pluskwy przypomina ukąszenie przez komara. Główna różnica kryje się w liczbie ranek. Komar zazwyczaj wkłuwa się w skórę raz, gdy tymczasem ukąszenia pluskiew często występują w grupkach po trzy. Po pewnym czasie miejsce ugryzienia może ulec zaczerwienieniu na skutek reakcji alergicznej organizmu.

Czy ugryzienie pluskwy boli?

Ugryzienie pluskwy nie jest przesadnie bolesne. Owad ten żeruje w nocy, więc gdyby jego ukąszenie bolało, wówczas żywiciel – w tym przypadku śpiący człowiek – po prostu budziłby się, uniemożliwiając tym samym żerowanie. Zresztą podczas wkłuwania się w skórę ofiary pluskwy wstrzykują jednocześnie substancje przeciwzakrzepowe oraz znieczulające. Dzięki temu mogą spokojnie się posilać.

Dlaczego zatem ślad po ukąszeniu pluskwy niekiedy dość nieprzyjemnie swędzi? Są przynajmniej dwie przyczyny takiego stanu rzeczy.

  1. Jest to alergiczna reakcja naszego organizmu na wyżej wspomniane substancje przeciwzakrzepowe oraz znieczulające wstrzykiwane przez owada podczas żerowania. Podobnie się dzieje chociażby w przypadku ukąszenia przez komara.
  2. Doszło do niewielkiej, lokalnej infekcji ranki po ukąszeniu.

Co ważne, źródłem tej infekcji nie są bakterie przenoszone przez pluskwy, tylko na przykład zadrapanie ranki. Nie oznacza to oczywiście, że owady te są w stu procentach „biologicznie bezpieczne”. Obecnie wiemy o tym, że pluskwy domowe mogą być nosicielami ponad 40 różnych bakterii. Bakterie te nie są jednak przyczyną chorób czy zakażeń. A przynajmniej nie w naszej strefie klimatycznej, ponieważ tropikalne gatunki pluskwiaków mogą przenosić choroby.

Warto także wyraźnie wspomnieć, że intensywne pogryzienie przez pluskwy, na przykład dziecka lub osoby starszej, może skończyć się leczeniem farmakologicznym ze względu na silną reakcję alergiczną organizmu. W skrajnych przypadkach wymagana jest hospitalizacja.

Inne problemy związane z obecnością pluskiew

Traktowanie pogryzienia przez pluskwy wyłącznie jako przyczyny ewentualnych problemów ze skórą jest jednak zdecydowanym niedopowiedzeniem. Obecność tych pasożytów fatalnie wpływa na szeroko rozumianą jakość życia. Świadomość faktu, że w nocy nasza krew jest pokarmem dla owadów, na pewno nie ułatwi nam zaśnięcia. Poza tym w pewnym momencie możemy mieć wrażenie, że przenosimy pluskwy na własnych ubraniach i ktoś może to zauważyć. Co raczej nie sprawi, że poczujemy się lepiej.

Dlatego w sytuacji, gdy zaobserwujemy pierwsze ślady bytności pluskiew w domu, należy działać z pełną stanowczością. Jeżeli owady jeszcze się nie rozmnożyły, wówczas możemy spróbować pozbyć się ich we własnym zakresie, korzystając z bezpiecznych i certyfikowanych środków owadobójczych. Gdy jednak znajdziemy pluskwy nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie łóżka, lecz także w innych miejscach – w meblach, materacu, pod wykładzinami, za szafkami itd. – koniecznie należy wezwać do pomocy specjalistów od dezynsekcji oraz usuwania zagrożeń biologicznych. Na przykład tych, którzy pracują w warszawskiej firmie PSG Polska.