Jak wygląda ugryzienie pchły?
Pchła ludzka jest widzialna gołym okiem. Owad ma brązowy lub czarny kolor i osiąga wielkość do 3,5 mm. Pchły nie mają skrzydeł, poruszają się na swoich licznych, mocnych odnóżach, z których tylne są dłuższe od pozostałych. To właśnie dzięki nim pchły mogą wykonywać długie skoki — często nawet na wysokość 20 cm i odległość 1 m.
Ugryzienie pchły skutkuje pojawieniem się na ciele niewielkiej, swędzącej ranki. Miejsce ukąszenia przyjmuje czerwoną barwę, a w samym jego środku można zauważyć czerwony punkcik. Pojawia się również niewielka opuchlizna. Takich oznak na ciele człowieka może być więcej, gdyż ukąszenia z reguły występują w dużej ilości. Zazwyczaj jest to kilka lub nawet kilkanaście regularnych rzędów. Ulubionym miejscem pcheł na ludzkim ciele są zwykle dolne partie nóg oraz kostki u stóp. Niektóre osoby są bardziej podatne na inwazję tych małych pasożytów niż inne, podobno jest to powiązane z niedoborem witamin w organizmie.
U niektórych osób ukąszenie pchły ludzkiej może objawiać się reakcją alergiczną. Na skórze pojawiają się wtedy rozlane rumienie, a nawet bąble.
Ugryzienie pchły — zagrożenia i choroby
Pchła ludzka bytuje na ciele człowieka i żywi się jego krwią. W ciągu jednej godziny może wypić taką ilość krwi, która 20 razy przekracza jej wielkość. Niestety wysysanie krwi powoduje nie tylko nieprzyjemne objawy, ale może być równie przyczyną wielu groźnych dla zdrowia człowieka chorób. Należą do nich:
- tyfus plamisty — bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, która w krótkim czasie może powodować śmierć;
- tularemia — choroba zagrażająca życiu, która objawia się m.in. gorączka, biegunką, wymiotami oraz bólami mięśni;
- zakażenie gronkowcem złocistym, w wyniku którego dochodzi m.in. do ropnych zakażeń skóry, zakażeń układu oddechowego, a nawet wstrząsu toksycznego;
- choroba kociego pazura — nieleczona może doprowadzić nawet do zapalenia mózgu;
- dipylidoza — choroba wywoływaną przez tasiemca, dla którego pchły są żywicielami pośrednimi — jest to schorzenie prowadzące do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego;
- dżuma — choroba wprawdzie obecnie nie występuje, jednak kiedyś pałeczki dżumy przenoszone przez pchły wywołały największą w dziejach ludzkości epidemię;
Ponadto, u niektórych osób ugryzienie pchły może wywołać miejscowe zapalenie skóry, które powoduje większy niż standardowo świąd, niepokój i nadpobudliwość. Duża ilość ugryzień, szczególnie u dzieci, może być również przyczyną anemii.
Jak zwalczyć pchły?
Jeśli mamy podejrzenie, że pogryzły nas pchły, warto wziąć kąpiel. Ubrania, które mogły mieć z pchłami styczność, należy wyprać w wysokiej temperaturze. Dotyczy to także pościeli, kocy i innych, podobnych przedmiotów.
Następnie należy ocenić, czy pogryzienie przez pchłę nastąpiło poza domem, czy bezpośrednio w domu. Pchły pozostawiają liczne, małe plamki — są to odchody, które najczęściej można znaleźć na pościeli. W takiej sytuacji należy jak najszybciej uprzątnąć mieszkanie: koniecznie odkurzyć wszystkie podłogi — również pod meblami, w zakamarkach itd., warto umyć je również gorącą wodą z dodatkiem chlorku. Należy zwrócić szczególną uwagę na niewielkie przestrzenie np. w panelach bądź parkiecie. Do sprzątania można użyć cytryny oraz olejku z eukaliptusa. Pchły nie lubią także zapachu mięty, liści paproci, płatków róż i goździków.
Jeśli w domu przebywają zwierzęta, to także je należy zdezynfekować — trzeba je wykąpać w specjalnych preparatach.