Jak wybrać odpowiednie zabawki interaktywne?

Szukasz zabawek interaktywnych dla swojego dziecka? Zapoznaj się zatem z naszym mini poradnikiem odnośnie wyboru odpowiednich zabawek interaktywnych. Kilka sprawdzonych porad i propozycji zakupowych

Sklepowe półki uginają się od zabawek. Obecnie dzieci mogą wybierać zarówno klasyczne zabawki, jakie towarzyszyły nam już od dziesięcioleci czy też zdecydować się na nowoczesne, interaktywne modele. W tym artykule skupimy się na tej drugiej grupie produktów – zabawek interaktywnych.

 

Zabawki interaktywne – definicja

 

Mianem zabawek interaktywnych określamy te produkty, które reagują na wykonywaną przez dziecko czynność. Na przykład poprzez dźwięki czy też sygnały świetlne. Ich głównym celem jest połączenie zabawy z nauką. Zabawki interaktywne mają na celu rozbudzić w maluchu kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia. Praktycznie każdy producent zabawek posiada w swojej ofercie zabawki tego typ dlatego też poniżej przedstawimy kilka sprawdzonych porad na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze.

 

Na pierwszym miejscu zawsze bezpieczeństwo

 

Bez względu na to jaki rodzaj zabawki nas interesuje zawsze należy upewnić się, że zabawka będzie w pełni bezpieczna dla dziecka. W tym celu zaleca się zwracanie bacznej uwagi na certyfikaty danego produktu. Będą one świadczyć o tym, że zabawka przeszła niezbędne kontrole i została wykonana z materiałów, które nie zagrażają maluchowi. Oprócz tego należy pamiętać o zwracaniu uwagi na informację odnośnie przedziału wiekowego podanego na opakowaniu zabawki.

 

Zabawki interaktywne dopasowane do wieku

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej dobranie zabawki pod kątem wieku jest bardzo ważne aby pociecha mogła czerpać radość z zabawy zamiast irytacji. W przypadku mniejszych dzieci przykładem interaktywnych zabawek wartych polecenia będą szumiące maskotki ( ich zasada opiera się na wydawaniu szumiącego dźwięku, gdy wykryją, iż dziecko się obudziło ).

 

Dla trochę starszych dzieci polecamy natomiast maty interaktywne. Ich głównym celem jest pomoc w prawidłowym rozwoju motorycznym. Maty interaktywne pobudzają do działania zarówno zmysł dotyku, słuchu, jak i też wzrok.

 

Gdy pociecha nieco podrośnie warto rozważyć zakup stolika edukacyjnego. Celem stolika edukacyjnego jest pobudzenie ciekawości dziecka i motywacja do nauki. Oprócz tego ten typ zabawki pomaga również w rozwijaniu zdolności manualnych.

 

Zabawki interaktywne dla przedszkolaków

 

Dzieci w wieku przedszkolnym lubią naśladować świat dorosłych oraz próbować nowych rzeczy. Dlatego też znakomitym pomysłem na zabawkę interaktywną będzie zestaw małego majsterkowicza ( https://www.ebajlandia.pl/Maly-majsterkowicz-c178 ) czy też małego lekarza. Pozwoli to dziecku zapoznać się z przedmiotami wykorzystywanymi w tych zawodach oraz zwiększy jego rozumienie otaczającego go świata.

 

Zabawki interaktywne dla całej rodziny

 

Nawet najlepsza zabawka nie da tyle frajdy co wspólna zabawa. Wybierając zatem zabawkę interaktywną pamiętajmy, aby poświęcić dziecku trochę czasu na wspólne odkrywanie jej funkcjonalności. Radość ze wspólnej zabawy pozwoli zacieśnić więzy rodzinne i da dziecku szansę na wyjątkowe spędzenie czasu.