Jak wybrać lampy podłogowe do mieszkania?

Obecnie lampy podłogowe są prawdopodobnie najczęściej wybieranym oświetleniem dodatkowym do domów i mieszkań. Nie ma w tym nic dziwnego – trudno bowiem znaleźć rozwiązanie tak wygodne i funkcjonalne jednocześnie. Można zastosować je w niemal każdym pomieszczeniu, służy jednak przede wszystkim budowaniu atmosfery sprzyjającej wypoczynkowi, dlatego najlepiej odnajduje się w salonie i sypialni. Nasz artykuł może być dla ciebie wskazówką, jak wybrać najlepsze lampy podłogowe do swojego mieszkania.

Nowoczesne lampy podłogowe oferują liczne rozwiązania dodatkowe, które wyraźnie podnoszą ich funkcjonalność, jednocześnie pozostając niezwykle estetyczne i – co najważniejsze – mobilne. To sprawdzone rozwiązania, na które warto postawić w salonie, jeśli planujesz podzielić go na mniejsze fragmenty i wyznaczyć strefę wypoczynkową. Można stosować je również w domowym gabinecie czy sypialni, gdzie z powodzeniem zastąpią standardowe lampki nocne. Nie wiesz, jak wybrać lampy podłogowe na miarę twoich potrzeb? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Jak wybrać lampy podłogowe?

Jednym z pierwszych czynników, które mają ogromne znaczenie, gdy przeglądasz lampy podłogowe dostępne w sklepach, jest dominujący w twoim domu styl aranżacyjny. Pamiętaj, że oświetlenie jest integralną częścią wykończenia i powinno się w nie wpisywać. Ogranicz poszukiwania wyłącznie do grupy modeli, które odpowiadają twoim potrzebom – zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Nie jesteś pewny, co sprawdzi się najlepiej? Bezpiecznym rozwiązaniem będą eleganckie lampy stojące w stylu minimalistycznym. Szeroki ich wybór znajdziesz w sklepie internetowym Domotio.

Gdy wybierasz lampy podłogowe do swojego mieszkania, koniecznie weź pod uwagę metraż, którym dysponujesz i wielkość konkretnego modelu. Pamiętaj, że bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji. W małym pomieszczeniu, nawet jeśli znajdziesz w nim wystarczająco dużo przestrzeni, duże oświetlenie stojące będzie wyglądało karykaturalnie. Wprowadzi również niepotrzebne wrażenie chaosu. W takich warunkach znacznie lepszym rozwiązaniem będą punkty świetlne o prostych, subtelnych projektach. Znacznie większe pole manewru mają właściciele dużych przestrzeni, którzy mogą zdecydować się na odważne, masywne projekty. Należy jednak pamiętać, że nawet na największym metrażu można zdecydować się na nowoczesne, minimalistyczne oświetlenie.

Wybierając lampy podłogowe, warto zwrócić uwagę na materiały, z których zostały wykonane. Mają ogromny wpływ na ich wygląd, ale przede wszystkim wpływają na jakość. Ostatnio dużym powodzeniem cieszy się minimalistyczne oświetlenie ze stali, ale wielu użytkowników wciąż decyduje się na modele z drewna. Podczas gdy pierwsze cechuje ponadczasowość (choć najlepiej odnajdują się we wnętrzach industrialnych), drugie są doskonałym wyborem dla miłośników stylu skandynawskiego. Oba natomiast zapewniają stabilność i trwałość na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj również, by świadomie wybierać klosz – tkaninowy niekoniecznie sprawdzi się w pobliżu kuchni, ponieważ trudniej będzie utrzymać go w czystości. To doskonały wybór, gdy interesują cię lampy podłogowe do sypialni czy salonu, ponieważ dzięki nim we wnętrzu zapanuje ciepły klimat.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, gdy przeglądasz lampy podłogowe? Dostępne w sklepach modele mogą różnić się między sobą liczbą źródeł światła. Najbardziej standardowe rozwiązania mają zaledwie jedną żarówkę, a ich klosze mogą być zupełnie zamknięte lub częściowo otwarte. Generują przyjemne dla oka światło, które wprowadza do wnętrza miłą atmosferę. Niektóre lampy stojące natomiast są wyposażone w dodatkowe ramię – to źródło światła punktowego, które przydaje się przy czynnościach precyzyjnych. Można wykorzystywać je do pracy czy czytania. Dobrze jest zdecydować się na model, który umożliwia regulację kierunku padania strumienia światła.