Jak utrzymać prawidłową masę ciała po 50 roku życia?

Są osoby, które w wieku 20 lat mogły jeść sporo i nie tyły, a po 40 roku życia przybierają na wadze po przysłowiowej szklance wody. Otóż wynika to z faktu, że z wiekiem metabolizm człowieka się zmienia i znacząco spowalnia. Dlatego też dziś przyjrzymy się, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta po 50 roku życia.

Zdrowa dieta to podstawa

Na początek trzeba pamiętać, że niezależnie od wieku należy zdrowo się odżywiać. W tym przypadku nie można iść na żadne kompromisy. Dieta powinna być zbilansowana, a przy tym lekkostrawna. 75% miejsca na talerzu powinny zajmować warzywa. Należy jeszcze zrezygnować z jedzenia śmieciowego, a to oznacza, że nawet okazyjnie nie należy sobie na nie pozwalać. Bardzo duże znaczenie ma także regularność posiłków. Warto jadać 5 posiłków dziennie, a przy tym zachować regularność. Jednocześnie nie zaleca się picia alkoholu, bo jest niezdrowy, ale też spowalnia metabolizm. Diety nie można traktować przez pryzmat chwili, a więc zawsze trzeba zdrowo się odżywiać. Mając skończone 50 lat musicie wiedzieć, że Wasz metabolizm jeszcze bardziej zwalania, stąd też konieczne jest zmniejszenie ilości spożywanych kalorii. Obecnie uważa się, że w przypadku zarówno mężczyzn, jak i kobiet po 50 roku życie ilość spożywanych kalorii powinna być niższa o około 300, gdyż wtedy można utrzymać prawidłową masę ciała. Tutaj musimy jeszcze wspomnieć, że nie tylko to, co jecie, ale też jak przygotowujecie posiłki ma znaczenie. Nie należy smażyć jedzenia. Warto natomiast jadać dania na parze. Oczywiście posiłki powinny być różnorodne. Pewnie ktoś powie, że nie ma czasu na gotowanie i ma do tego prawo. Swoją drogą, nawet gdy macie czas na gotowanie, to przecież można pójść na łatwiznę. Jednym i drugim osobom polecamy najlepszy catering dietetyczny we Wrocławiu – https://kuchniavikinga.pl/catering-dietetyczny-wroclaw/. Posiłki są nie tylko zdrowe i smaczne, ale też lekkostrawne i możecie przy tym zaoszczędzić sporo czasu. Skoro można, to życie należy sobie ułatwiać, a nie utrudniać.

Aktywność fizyczna – nie można o niej zapominać

Po 50 roku życia często pojawiają się bóle pleców, ale też można narzekać na bóle stawów. Nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z aktywności fizycznej, a wręcz przeciwnie. Dla zdrowia i prawidłowej masy ciała trzeba prowadzić aktywny styl życia. A wcale nie jest to takie trudne. Wystarczy tylko zamienić samochód na rower czy też zwiększyć ilość spacerów. Do tego, zamiast spędzać czas na kanapie, lepiej wybrać się na długi spacer. Zalecamy także nordic walking, tym bardziej że dzięki tej aktywności zwiększa się ruchomość stawów, ale i odciążony zostaje kręgosłup. Do tego nordic walking zmniejsza bóle pleców, za to wzmacnia pracę mięśni. Do zalet tej aktywności można oczywiście zaliczyć to, że łatwiej jest schudnąć, bo wymaga 25% więcej energii niż zwykły marsz. Musimy też wspomnieć, że uprawiając tę aktywność regularnie, nie tylko zwiększycie wydolność tlenową i będziecie mniej się męczyć, ale też poprawi się Wasze krążenie.

Zadbaj o zdrowie psychiczne – zrób coś dla siebie

O zdrowie psychiczne trzeba dbać i to zawsze niezależnie od tego, w jakim jesteście wieku. Jeżeli więc pojawia się gorsze samopoczucie, ale też problemy ze snem, to czas o siebie zadbać i udać się po pomoc. Do tego pamiętajcie jeszcze, że na Waszą wagę ma duży wpływ Wasza kondycja psychiczna. Z powodu nadmiaru stresu wiele osób się objada i przez to przyrost kilogramów jest jeszcze większy. Nie zapominajcie też, by każdego dnia robić coś dla siebie, co sprawia Wam przyjemność. Może to być czytanie książki, długi spacer czy wypad do kina – ważne, by każdego dnia znaleźć czas dla siebie.

Małe zmiany – pożądane efekty

Czasami małe zmiany dają duże efekty. Dlatego niepozorne rzeczy odgrywają też dużą rolę w codziennym życiu i mają wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Otóż poza zdrową dietą i regularną aktywności duże znaczenie mają nawyki. Każdy powinien wyrobić sobie zdrowe nawyki. Ważna jest regularność i nie można sobie pobłażać. Jeżeli stawicie na zdrową dietę, to rzeczywiście dietę musicie traktować jako zdrowy styl życia, a nie tylko okres przejściowy, bo wtedy może Was spotkać efekt jojo. Do tego aktywność fizyczna nie może być uprawiana raz w tygodniu, lecz cały czas trzeba prowadzić taki styl życia. Pomyślcie choćby, aby zamiast windy wybierać schody, a do sklepu, zamiast samochodem dojeżdżać rowerem.