Jak usunąć silikon z kabiny prysznicowej?

Jak usunąć silikon z kabiny prysznicowej?

Montaż kabiny prysznicowej, brodzika czy wanny związany jest ściśle z zastosowaniem silikonu, czyli preparatu, który nie tylko jest spoiwem danych elementów z płytkami, ale także spełnia niezwykle ważne zadanie – jest uszczelnieniem, zabezpieczeniem przed działaniem wody. Silikon sanitarny nie jest jednak spoiną, która wytrzyma kilkadziesiąt lat. Dobrze dobrany, a także i czyszczony pozwoli w sposób komfortowy korzystać ze strefy kąpieli przez kilka lat. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat usuwania silikonu z powierzchni kabiny prysznicowej – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Czyszczenie i usuwanie silikonu z kabiny prysznicowej

Łazienka jest dość specyficznym miejscem, w którym występuje duża wilgotność czy wahania temperatury. Są to idealnie warunki do rozwoju grzybów czy pleśni. Z tego względu tak ważne jest regularne i dokładne czyszczenie nie tylko danych elementów łazienkowego wyposażenia, ale także i płytek oraz fug. Jest oczywiście wiele sposobów na to, jak można skutecznie wyczyścić silikon w kabinie prysznicowej. Sposoby te możemy podzielić na domowe oraz chemiczne.

Jednym z częściej stosowanych preparatów w gospodarstwach domowych jest soda oczyszczona. Tak naprawdę ta tania i powszechnie stosowana w kuchni substancja jest jednym ze skuteczniejszych, a także i bezpieczniejszych środków czyszczących. Sprawdzi się nie tylko podczas czyszczenia silikonu z kabiny prysznicowej, ale także i podczas pielęgnacji armatury, sanitariatu i innych elementów wyposażenia. Fugi wystarczy posypać sodą, odczekać kilka minut, a następnie wyszorować fugę szczotką.

Więcej porad i inspiracji znajdziesz na https://www.lazienkiabc.pl/

stary silikon

Jaki silikon do kabiny?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów silikonów. Do łazienki powinny być stosowane silikony sanitarne, które idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgoć. Warto nadmienić, że wybierając silikon do łazienki, korzystniej jest postawić na ten bezbarwny, niż biały. Biały silikon, nawet ten najwyższej jakości może po jakimś czasie żółknąć i tym samym nie wyglądać estetycznie. Zawsze warto jest wybrać silikon, który jest polecany przez fachowców, pochodzi od znanych producentów.

Żaden silikon nie jest jednak spoiwem na tyle trwałym, by po jakimś czasie nie zaczął się kruszyć. Wtedy niezbędna jest wymiana silikonu na nowy.

Usuwamy silikon z kabiny prysznicowej – jak to zrobić?

Jest wiele sposobów na usunięcie silikonu z kabiny prysznicowej. Zazwyczaj poleca się zrobić to przy pomocy ostrego nożyka lub nożyczek. Chcemy zauważyć, że czynność ta z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Bardzo łatwo jest uszkodzić kabinę. Zresztą niezwykle trudno jest usunąć silikon tak, by w bruzdach nie zostały resztki. Z tego względu można użyć acetonu. Na rynku znajdują się także żelowe preparaty, które nie posiadają tak drażniącego zapachu jak aceton, a są równie skuteczne. Samo usunięcie starego silikonu można wykonać samodzielnie. Należy jednak zrobić to bardzo precyzyjnie. Można też skorzystać z pomocy fachowca.

Po wyczyszczeniu bruzdy, szczeliny, należy przemyć ją dokładnie roztworem z detergentu, następnie należy ją wysuszyć i odtłuścić. Na tak przygotowaną przestrzeń można położyć nowy silikon.