Jak usunąć plamy moczu z kanapy?

Rodzice małych dzieci oraz posiadacze zwierząt domowych, pewnie nie raz mieli do czynienia z zasikaną kanapą, dywanem, firankami czy ubraniami. I o ile takie plamy łatwo usuwa się z ubrań i firanek — wystarczy je wrzucić do pralki, tak z kanapą czy dywanem nie jest już to takie proste. Jak usunąć plamy moczu z kanapy i dywanu? Czy można zrobić to samodzielnie, czy konieczne jest wzywanie profesjonalnej firmy czyszczącej tapicerki? A może są na to domowe sposoby? Czytaj dalej!

Jak usunąć plamy moczu z kanapy?

Znalezione obrazy dla zapytania jak usunąć plamy moczu z kanapy

Na plamy z moczu na kanapie jest kilka sposobów. Oto one:

Czyszczenie za pomocą odkurzacza

Plamę z moczu należy usunąć jak najszybciej. W pierwszej kolejności należy ją osuszyć ręcznikiem papierowym, przyciskając go do kanapy. Nie wolno jej trzeć! Następnie plamę należy posypać solą, wetrzeć ja w kanapę i zostawić do czasu, aż mocz w nią wsiąknie. Dopiero wtedy kanapę należy odkurzyć lub wyczesać miękką szczoteczką. Na koniec należy w miejsce, gdzie była plama przyłożyć ściereczką nasączoną zimną wodą. Jeśli plama nie zeszła do końca, wszystkie czynności należy powtórzyć.

Czyszczenie roztworem sody oczyszczonej z octem

Do jasnych tapicerek można użyć roztworu sody oczyszczonej. W tym celu należy zagotować szklankę wody i dodać do niej pół szklanki sody oczyszczonej. Po przestudzeniu należy dodać szklankę octu, wymieszać i spryskać płynem plamę. Następnie plamę należy osuszyć ręcznikiem papierowym. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć. Ten sposób sprawdza się, jeśli plamy są świeże. Jeśli plamy zaschły, sposób może się nie sprawdzić.

Czyszczenie roztworem sody oczyszczonej z wodą utlenioną

Plamę moczu należy spryskać roztworem przygotowanym z pół szklanki wody utlenionej, 2 łyżeczek sody kuchennej i 2 kropli płynu do mycia naczyń. Taką mieszankę należy użyć do 60 minut od przygotowania.

Czyszczenie amoniakiem

Kolejnym skutecznym sposobem na usunięcie plam moczu jest użycie amoniaku. Niestety w przypadku obecności w domu kota, może się zdarzyć, że zapach amoniaku zachęci go do ponownego oddania moczu lub częstszego znaczenia tego miejsca.

Czyszczenie płynem do płukania ust

Mocz usuwa również płyn do płukania ust. Wystarczy spryskać nim plamę moczu na kanapie.

Czyszczenie boraksem

Plamę moczu na materacu można usunąć boraksem. Plamę należy najpierw osuszyć ręcznikiem papierowym, a następnie posypać boraksem, który należy wetrzeć w tkaninę. Przy boraksie należy pamiętać o gumowych rękawiczkach oraz otwarciu okna. Gdy plama wyschnie, należy ją odkurzyć lub wyczesać. Materac można używać dopiero po dokładnym osuszeniu, najlepiej na słońcu, i przewróceniu na drugą stronę.

Czyszczenie szarym mydłem

Plamy na skórzanej kanapie najlepiej jest wyczyścić pianą z szarego mydła zamoczonego w wodzie destylowanej. Skórę należy najpierw oczyścić ręcznikiem papierowym zamoczonym w letniej wodzie, a następnie przetrzeć pianą z mydła. Mydło należy wyczyścić ręcznikiem papierowym zwilżonym letnią wodą.