Podobno przyklejona do ulubionych spodni guma do żucia wzbudza w nas wyjątkowo obrzydliwe emocje i to zarówno wtedy, gdy jest to cudza guma, jak i wówczas, gdy siedliśmy przypadkiem na własną. Jak pozbyć się gumy nie zostawiając na spodniach klejących śladów ani plamy, jaka może powstać wskutek zawartych w niej barwników i innych sztuczności? Sprawdźmy!
Sprawdzone metody na to, jak usunąć gumę do żucia ze spodni
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie cząstek przyklejonej do ubrania gumy, jest po pierwsze zdjęcie z nich ręcznie tak dużej ilości produktu, jak się da (bez skrobania!), a po drugie włożenie spodni do zamrażalnika. Ta na pozór śmieszna i dość banalna czynność pozwala na utwardzenie konsystencji gumy na tyle, by bez większego problemu móc jej resztki zdjąć ze spodni.
Ważne: żeby trwale usunąć gumę do żucia ze spodni trzeba trzymać je w zamrażalniku, w bardzo niskiej temperaturze przynajmniej przez godzinę. Ten czas pozwala na reakcję między gumą, a chłodem, wskutek której guma sztywnieje i przestaje się lepić. W tej postaci usunie się ją później zdecydowanie szybciej. Pod uwagę trzeba tu wziąć delikatność tkaniny, z jakiej zrobione są spodnie. O ile jest to jeans, to odklejenie wszystkich drobinek gumy z przemrożonych spodni będzie o wiele prostsze, ale w przypadku spodni z materiału może to potrwać nieco dłużej. Do tego możemy zapomnieć o skrobaniu, które mogłoby uszkodzić materiał.
W przypadku braku zamrażalnika można też spróbować innych metod:
- Obłożyć miejsce przyklejenia gumy lodem i czekać aż pod wpływem jego temperatury produkt stwardnieje.
- Wykonać prasowanie miejsca przyklejenia gumy przy wykorzystaniu kartonu, stanowiącego w tym przypadku podkładkę zabezpieczającą materiał przed zniszczenie. Spodnie kładziemy gumą do dołu prosto na karton, a pod wpływem prasowania guma odklei się z odzieży i przylgnie do kartonu. Czynność należy powtórzyć kilka razy, przy każdym – zdejmując z kartonu to, co już się do niego przykleiło.
- Potraktować gumę parą wodną. W garnku gotujemy wodę, czekamy aż się zagotuje, a potem pod kłębami jej pary podstawiamy miejsce z przyklejoną gumą. Może to potrwać nawet kilkanaście minut, w czasie których guma będzie chłonąć wilgoć i powoli zacznie się odklejać od materiału. Wraz z jej rozpuszczaniem się, delikatnie zdejmujemy ją z ubrania. Czasochłonne, ale warte uwagi!
Niektórzy stosują też do usuwania gumy ze spodni tłuszcz, który naturalnie zmniejsza przyczepność. Tu jednak należy być bardzo ostrożnym, żeby tkanina nie odbarwiła się i nie zostały na niej jeszcze większe plamy!