Jak usunąć gumę do żucia z ubrania?

Klejąca, łuszcząca albo ciągnąca się guma przywarła do Twojego ubrania? Niedobrze…! Jej usunięcie może być problematyczne, a jeśli nie zrobi się tego odpowiednio szybko, to efekty dla stanu odzieży mogą być opłakane. Od czego zacząć?

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania – sprytne metody!

Na pozbycie się przyklejonej do odzieży gumy istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, żeby reagować możliwie szybko, bo im dłużej guma będzie przywarta do koszulki, jeansów czy skarpetek, tym trudniej będzie jej się pozbyć. Większość z nas z taką sytuacją miała do czynienia przynajmniej raz w życiu: zapodziana guma na siedzeniu w autobusie, wypluta na podłogę, po której chodzi na boso, albo po prostu złośliwie przyklejona nam do pleców – to wcale nie są rzadkie sytuacje! Na szczęścia można sobie z tym poradzić!

3 sposoby na to, jak usunąć gumę do żucia z ubrania:

Na gorąco! Przygotuj żelazko, duży i jednocześnie cienki karton albo grubszą kartkę oraz deskę do prasowania. Rozłóż ubranie z przyklejoną gumą na desce, połóż na gumie karton, a następnie na wysokiej temperaturze prasuj po nim, uważając, żeby nie trzymać za długo, tak, żeby karton się nie przypalił. Pod wpływem wysokiej temperatury guma odklei się od ubrania, a przylepi do kartonu.

Wady tej metody: nie sprawdzi się wtedy, gdy guma przywarła do ubrań wełnianych oraz do tych, których co do zasady nie wolno prasować jak no. Kaszmir czy satyna. Do jeansów czy bawełny – tak, ale nie do materiałów delikatnych.

Na zimno! Usuń ręcznie tyle gumy z odzieży, ile tylko się da (pomocna może być szczoteczka do zębów). Następnie włóż koszulkę, spodnie czy inną część zabrudzonej garderoby do zamrażalnika, uważając, żeby guma znajdowała się u góry i nie przykleiła się do innej części tego samego ubrania. Dla bezpieczeństwa możesz umieścić odzież w foliowym worku. Po czterech godzinach wyjmij. Zauważysz, że minusowa temperatura skruszyła gumę i powinieneś teraz móc zdjąć jej resztki bez najmniejszego problemu.

Przeczytaj też:  Gencjana - zastosowanie

Lód: obłóż lodem miejsce przyklejenia gumy (dobrze działa na kurtkach i płaszczach, które do zamrażalnika mogą się nie zmieścić). Czekaj przynajmniej godzinę, dołóż lodu. Po wpływem zimna guma powinna skruszeć i będzie ją łatwo odkleić bez uszkadzania garderoby.

Na koniec, gdy całą gumę uda Ci się zdjąć, możesz zauważyć na odzieży małą plamkę. W tej sytuacji wykorzystaj ocet, który standardowo jest w większości domów. Bardzo uważnie rozpuść ocet w gorącej wodzie, a do całości mikstury dodaj trochę płynu lub żelu do mycia naczyń. Potem delikatnie wcieraj płyn w miejsce plamy, najlepiej z wykorzystaniem gąbki. Jeśli plama zejdzie – świetnie! Jeśli nie – spróbuj jeszcze z profesjonalnym odplamiaczem.