Jak urządzić łazienkę dla dużej rodziny?

Sytuacja, w której kilka osób musi korzystać z jednej łazienki nie tylko stwarza trudności przy dopasowaniu jej do potrzeb każdej z nich, ale wręcz może być źródłem konfliktów. Sprawdź, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy projektowaniu i urządzaniu tego pomieszczenia, aby zapewniało komfort każdemu członkowi rodziny w takim samym stopniu.

Wygodna strefa kąpielowa dla rodziców i dzieci

W łazience urządzanej dla jednej czy dwóch osób nietrudno wybrać pomiędzy wanną a prysznicem. Jeśli z pomieszczenia będzie korzystać większa liczba użytkowników, sprawa się nieco komplikuje, gdyż w teorii jego układ powinien zapewniać komfort każdemu z nich. Urządzając takie wnętrze, przemyśl następujące kwestie.

  • Czy z łazienki będą korzystać starsze osoby, które mają problemy z poruszaniem się? Jeśli tak, wanna może być nietrafionym pomysłem ze względu na wysoki rant.
  • Czy masz małe dzieci? Ich kąpiel przebiegnie bez problemów, jeśli zajmiesz czymś ich uwagę – np. mnóstwem pachnącej piany i gumowymi zabawkami. Do tego potrzebujesz jednak wanny.
  • Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do montażu wanny, warto go przemyśleć. Zyskasz dzięki temu możliwość wzięcia relaksującej kąpieli do długim dniu, a jeśli połączysz ją ze sprytnym parawanem – również orzeźwiającego, szybkiego prysznica.

Toaleta w łazience czy osobno?

Codzienne walki o dostęp do łazienki o poranku wydają się być nieodłącznym elementem wnętrz, z których korzysta kilka osób. Co możesz zrobić, by rozwiązać ten problem? Jeśli masz taką możliwość, podziel dostępną przestrzeń na dwa pomieszczenia: główną łazienkę oraz mniejszą toaletę. Ta zmiana pomoże rozładować kolejki w sytuacji, gdy kilka osób musi z niej skorzystać przed wyjściem do pracy czy szkoły.

Jeśli nie masz możliwości rozdzielenia wydzielenia dwóch pomieszczeń ze względów technicznych, ale wnętrze jest dość duże, możesz rozważyć umieszczenie w nim np. dwóch osobnych umywalek. Pomyśl, o ile sprawniej przebiegnie poranne mycie zębów i twarzy przed wyjściem z domu, gdy do dyspozycji domowników będą aż dwa stanowiska do takich czynności!

Funkcjonalna strefa prania

Im większa liczba domowników, tym większa sterta prania będzie lądować w koszu na brudną bieliznę. O ile nie dysponujesz osobnym pomieszczeniem gospodarczym, to najpewniej w łazience umieścisz pralkę i wszystkie detergenty. Jeśli wnętrze cechuje się dużym problemem, jej wybór nie powinien nastręczyć Ci problemu. Postaw na model,  który ma dużą pojemność bębna i dużą liczbę programów – np. takich dla alergików czy do prania niemowlęcych ubranek – które spełnią oczekiwania wszystkich członków rodziny.

Co w sytuacji, gdy łazienka jest mała i ciężko w niej wygospodarować miejsce na pełnowymiarowe urządzenie? Dobrą opcją może się okazać wariant slim, czyli o mniejszej niż zazwyczaj głębokości, albo pralka  ładowana od góry. Pojemność bębna takich modeli nie różni się mocno od tej oferowanej przez sprzęty ładowane od frontu, a jednak pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni w pomieszczeniu.

Zadbaj o porządek

Choć kwestia dobrej organizacji strefy przechowywania jest istotna przy urządzaniu każdej łazienki, w przypadku tej przeznaczonej dla dużej rodziny ma jeszcze większe znaczenie. Poza standardowymi akcesoriami do użytku przez wszystkich, każdy z jej użytkowników musi znaleźć w niej miejsce na własne przedmioty higieniczne, z których korzysta na co dzień. Jeśli nie zaplanujesz wystarczającej liczby szafek i półek, w krótkim czasie butelki z kosmetykami, szczotki do włosów czy inne drobiazgi będą leżały na każdym skrawku wolnej przestrzeni, stwarzając wrażenie trudnego do okiełznania chaosu i utrudniając korzystanie z pomieszczenia. Osobna półka dla każdego użytkownika łazienki oraz oddzielne szafki czy koszyki na wspólne przedmioty i kosmetyki to absolutna konieczność.