Jak uniknąć niestrawności? Domowe sposoby

Niestrawność objawia się uczuciem ciężkości w żołądku, wzdęciami, zgagą, odbijaniem, przelewaniem w jelitach, czasem biegunkami lub nudnościami. Jest to nieprzyjemne uczucie, które może dotknąć każdego, kto jednorazowo zje zbyt dużo potraw tłustych lub wzdymających. Czasem niestrawność stanowi schorzenie, powiązane z innymi chorobami, ale nawet wtedy warto wiedzieć, co robić, aby niestrawności uniknąć. Oto kilka prostych sposobów, które można wykorzystać, jeżeli nie chcemy narazić się na problemy z układem pokarmowym.

Jak uniknąć niestrawności – zdrowa dieta

Najczęstszą przyczyną niestrawności jest po prostu nieodpowiednie żywienie. Zbyt duża ilość potraw tłustych lub wzdymających może spowodować problemy żołądkowe u każdego. Jeżeli nie chcemy zmagać się z uczuciem ciężkości, odbijaniem i innymi nieprzyjemnymi symptomami związanymi z niestrawnością, powinniśmy postawić na zdrową, zbilansowaną dietę i wybierać potrawy lekkostrawne. Jeżeli zauważymy u siebie objawy niestrawności po używkach, takich jak papierosy, alkohol czy kawa, warto również z nich zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć ich ilość.

Sposoby na niestrawność – herbatki ziołowe

Przy niestrawności dużą skuteczność wykazują napary ziołowe. Jeżeli doskwierają nam problemy z układem pokarmowym, warto postawić na herbatkę z:

  • mięty;
  • dziurawca;
  • szałwii;
  • rumianku;
  • nagietka;
  • kopru włoskiego.

Jak uniknąć niestrawność – leki bez recepty

W aptekach znajdziemy sporą grupę leków i suplementów, których zadaniem jest pobudzenie trawienia, zmniejszenie napięcia (leki rozkurczowe) lub obniżenie wydzielania soku żołądkowego. Jeżeli niestrawność zdarza się sporadycznie i jest wynikiem przejedzenia lub mamy do czynienia z pewnymi schorzeniami, takimi jak IBS (zespół jelita drażliwego), warto postawić na ziołowe leki na bazie naturalnych składników, regulujących pracę układu pokarmowego. Pamiętajmy, że jednym z objawów niestrawności jest także zgaga. Jeżeli mamy z nią do czynienia, możemy wykorzystać dostępny bez recepty lek na zgagę, taki jak Rennie.

Wskazówki, które pomogą nam uniknąć niestrawności

Chcąc uniknąć niestrawności, warto stosować się do poniższych rad:

  • jeść powoli i dokładnie przeżuwać, starać się nie rozmawiać przy jedzeniu, aby nie połykać powietrza, które może powodować nadmiar gazów;
  • unikać potraw tłustych i smażonych;
  • ograniczyć spożywanie nikotyny, gdyż palenie papierosów może sprzyjać niestrawności;
  • jeść 4-5 posiłków dziennie (mniejsze porcje);
  • postawić na systematyczną aktywność fizyczną;
  • postawić na techniki relaksacyjne i redukcję stresu.

Jak uniknąć niestrawności – podsumowanie

Niestrawność wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi symptomami, które mogą zaburzyć nam cały dzień. Najczęściej spowodowana jest ona nieprawidłową dietą, z czym można sobie łatwo poradzić, stawiając na zbilansowane żywienie. W przypadku częstych dolegliwości warto stosować dostępne leki bez recepty, herbatki ziołowe czy leki rozkurczające. Jeżeli problemy z układem trawiennym bardzo nas niepokoją, najlepiej skontaktować się z lekarzem.