Jak sprawdzić, czy biżuteria jest ze złota?

Złoto należy nie tylko do najbardziej pożądanych kruszców na świecie, ale te kamienie szlachetne są szczególnie cenione w przypadku biżuterii. Każda Pani marzy, aby mieć pierścionek czy bransoletkę z prawdziwego złota, ale wielu nieuczciwych sprzedawców handluje np. złotem głupców. Jak zatem rozpoznać złoto domowym sposobem? Czy wystarczy zobaczyć próbę złota, by potwierdzić autentyczność złota? Jak odróżnić złoto od innego metalu szlachetnego? Czy można traktować złoto kwasem, aby sprawdzić złoto domowym sposobem? Czym jest próba złota? Czym jest czyste złoto? Złoto jak sprawdzić czy jest prawdziwe?

Szlachetny kruszec – czym jest złoto na pierwszy rzut oka?

Złoto należy do kamieni szlachetnych i posiada charakterystyczną żółtą barwę. Ponadto jest miękkie i kowalne, odporne na działanie powietrza, kwasów i tlenu. Pochodzenie złota jest naturalne, ale obecnie, rzadko można je spotkać w przyrodzie. Najczęściej spotyka się je jako stop miedzi, stop z platyną albo srebrem. 

Są to metale wykorzystywane w jubilerstwie, stomatologii, elektrotechnice, w fotografii, mennicach czy do tworzenia specjalnej aparatury. To metal, który jako jeden w pierwszych zaczął być wykorzystywany przez człowieka.

Dziś, ze złota, powstaje np. przepiękna biżuteria tj. np. pierścionek zaręczynowy. Złota biżuteria jest pożądana przez nas, ale wciąż możemy kupić produkty, w których jest np. znaczna zawartość miedzi czy mosiądzu. Jak zatem sprawdzić złoto?

Oznaczenia próby – czy są efektywne?

Jeśli chodzi o złoto, wiemy, że ważne jest szukanie na nim próby złota. Znajduje się ona zwykle na wewnętrznej stronie pierścionka czy przy zapięciach łańcuszków czy bransoletkach. 

Próba złota określa, jaka część stopu to czyste złoto. Możemy zatem spotkać się z oznaczeniami próby 990, 960, 750, 585, 500 itp. W tych przypadkach, stop posiada 99%, 96%, 75%, 58%, 50% czystego złota.

Czasami jednak może się zdarzyć, że np. pierścionki zaręczynowe nie mają wybitej próby. Nie znaczy to jednak, że są to bezwartościowe wyroby. Według polskiego prawa obecnie, każda złota biżuteria musi mieć próbę, ale.. jeśli ozdoba ma mniej niż 1g nie jest to wymagane. Dodatkowo, próby nie znajdziesz na wyrobach sprzed wielu lat, nabytych w lombardzie czy wówczas, gdy pochodzi ono zza granicy.

Jakie są zatem sposoby na sprawdzenie autentyczności złota? Możesz udać się do punktu skupu metali szlachetnych lub najbliższego jubilera, a wprawne oko złotnika oceni prawdziwość kruszcu.

Gęstość złota i inne próby – rozpoznanie złota w domu

Są też inne sposoby, gdy w domowym zaciszu, możesz zweryfikować prawdziwość złota. Jakie to metody?

Pierwszą z nich jest test właściwości magnetycznych (tzw. próba magnesu) – jeśli zbliżysz magnes, złoto powinno nie reagować w ogóle lub w niewielkim jedynie stopniu.

Drugą opcją jest sprawdzanie gęstości złota. Przyda ci się szklane naczynie z wodą o jasnym określeniu objętości. Wystarczy zanurzyć złoto w wodzie i sprawdzić, ile ml wyparł metal. Ważne będzie zważenie złota, a następnie podzielenie masy metalu przez ilość cieczy jaką wyparł. Prawdziwe złoto da ci wynik ok 19,3g/cm3.

Kolejną opcją jest sprawdzić złoto kwasem azotowym. Jeśli złoto zmieni się na lekko zielony odcień, to znaczy, że nie masz do czynienia ze złotem.

Czwarty sposób to przeprowadzić próbę dźwięku. W tym celu warto znaleźć w sieci nagranie z prawdziwym złotem i wystarczy porównać z wyrobem. Jeśli uderzysz złoto innym przedmiotem metalowym, powinieneś usłyszeć metalowy dźwięk.

Czasami wystarczy nam samo założenie „złota”. Praktyką niektórych sprzedawców jest np. sprzedaż tombaku jako złota. Niestety (lb na szczęście), ten stop miedzi z cynkiem, zachodzi w reakcję z ludzkim potem, dzięki czemu na naszej skórze pozostaje niebieskawy nalot.

A jeśli mimo wszystko, chcesz mieć pewność zakupu prawdziwego złota lub nie chcesz sprawdzać go samemu, warto wybrać się do dobrego jubilera np. Domu Jubilerskiego A&A, gdzie masz pewność sprzedaży autentycznego złota!