Jak skutecznie walczyć z utratą jędrności skóry?

Już po 25 roku życia u kobiet rozpoczyna się proces starzenia i na pewno nie jest to dobra informacja. Jednak poprzez odpowiednią pielęgnację rozumianą przez stosowanie kosmetyków, ale i zabiegi można wpłynąć na to, że proces ten się opóźni. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak skutecznie walczyć z utratą jędrności skóry.

Jak możesz przeciwdziałać utracie jędrności skóry na co dzień? 

Czy wiesz, że z każdym rokiem w Twojej skórze ubywa 1% kolagenu? Dobra informacja jest taka, że możesz ten proces hamować, stosując odpowiednią pielęgnację, a także dbając o zdrowy styl życia. Fibroblasty pobudzają procesy regeneracyjne w skórze. Kolagen i elastyna są niezbędne, by mogły one zachodzić. Dochodzi do syntezy tych dwóch białek budulcowych. Na elastyczność i jędrność skóry wpływ mają nie tylko czynniki genetyczne, ale i środowiskowe. Zatem dieta, a także aktywność fizyczna czy odpowiednia ilość snu wpływają na prawidłowe funkcjonowanie i napięcie skóry. Ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety, która powinna być bogata w przeciwutleniacze i witaminy, które mają bezpośredni wpływ na syntezę kolagenu i elastyny. Dotyczy to zwłaszcza witaminy C. Z kolei witamina E, chroni przed uszkodzeniem płaszcza lipidowego. Ważna dla prawidłowej struktury skóry jest także witamina A, która zwiększa wytwarzanie zarówno kolagenu, jak i elastyny. Warto zatem spożywać produkty bogate w te witaminy i dostarczać ich odpowiednią ilość do organizmu. Musisz też pamiętać, że aktywność fizyczna musi być umiarkowana, bo wzmożona prowadzi do destrukcji włókien kolagenowych. Wszystkie procesy regeneracyjne zachodzą w czasie snu, dlatego jego niedobór sprawia, że produkcja kolagenu również nie jest wystarczająca, a przez to może zmniejszać się elastyczność skóry. Warto także sięgać po kosmetyki z kolagenem, który tworzy barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi.             

Poznaj zabiegi, które wpływają na syntezę kolagenu i elastyny 

Skoro już wiesz, co możesz robić dla większej jędrności skóry na co dzień, warto przyjrzeć się także zabiegom zwiększającym napięcie skóry czy przyczyniającym się do redukcji zmarszczek. Nie jest tajemnicą, że zarówno ultradźwięki jak i laser frakcyjny mogą przenikać do głębszych warstw skóry, tam, gdzie produkowany jest kolagen i elastyna i zachodzi synteza tych białek. Zatem, jeśli zauważasz u siebie widoczną utratę jędrności czy chcesz np. zredukować podwójny podbródek, to takie zabiegi mogą poprawić wygląd Twojej skóry. Jeżeli chodzi dodatkowo o redukcję tłuszczu, zwłaszcza tego opornego na ćwiczenia, to sprawdzi się kriolipoliza, która wpływa także na zwiększenie ilości kolagenu w skórze. Oczywiście musisz pamiętać, że w przypadku niektórych zabiegów istnieją przeciwwskazania, ale zwykle można znaleźć dla nich jakąś alternatywę. 

Pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem UV

Była mowa o kosmetykach z kolagenem. Warto pamiętać także o tych, które zapobiegają rozpadowi włókien kolagenowych. Mowa chociażby o kremie z filtrem UV. Niestety nadmierna ekspozycja na słońce przyczynia się do niszczenia kolagenu, przebarwień, czy odwodnienia. Przyspieszają zatem również procesy starzenia skóry i bardziej aktywne stają się wolne rodniki. Stąd tak ważne jest, by nie zapominać o codziennym stosowaniu kremu z filtrem UV i to niezależnie od pory roku, bowiem promieniowanie ultrafioletowe negatywnie wpływa na skórę przez cały rok.