Jak skorzystać z recepty online?

Czym jest recepta online? W jaki sposób można uzyskać receptę online? Czy recepta online jest legalna? Czy usługi telemedyczne są bezpieczną formą kontaktu z lekarzem? To tylko kilka pytań, które mogą się pojawić, gdy zapoznamy się z reklamą usług przychodni online. W artykule postaramy się odpowiedzieć szczegółowo na wszystkie pytania, które budzą wątpliwość w kwestii korzystania z medycznych usług online.

Recepta online – szybki sposób na problemy

COIVID-19  zmusił społeczeństwo na całym świecie do zmiany stylu życia oraz przystosowania do nowych warunków. Internet stał się nieodzownym elementem dnia codziennego. Przedsiębiorcy tworzyli sprzedażowe strony internetowe, kursy stacjonarne znalazły miejsce w formie online. Podobnie jak branża medyczna. Do 2020 roku w Polsce funkcjonowało kilka przychodni online, które w dodatku wysyłały papierowe recepty do pacjentów. Na początku 2020 roku został wdrożony system e-recept, który zrewolucjonizował ochronę zdrowia w Polsce.

E-recepta jest to dokument elektroniczny na którym znajdują się dane pacjenta, lekarza, nazwa oraz dawkowanie leków. Dodatkowo każda e-recepta ma wygenerowany kod kreskowy oraz kod czterocyfrowy,  który służy do realizacji recepty, jeżeli pacjent nie posiada wydruku.

Recepta online to jest forma usługi polegająca na uzyskaniu e-recepty w ramach telekonsultacji lekarskiej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu rozwiązań informatycznych, które są połączone z systemem e-recept w Ministerstwie Zdrowia.

E-receptę w przychodni online można uzyskać nawet w kilka minut, bez wychodzenia z domu, a nawet będąc na wakacjach czy w pracy.

Recepta online –  wypełnij, zapłać i odbierz

Proces realizacji – uzyskania e-recepty online jest bardzo prosty i podobny w wielu przychodniach online. Należy pamiętać o tym, że sprzedaż recept w Polsce jest nielegalna, więc mimo sloganów na stronach internetowych, uzyskanie e-recepty zawsze wiążę się z konsultacją lekarską, która może być przeprowadzona w różnej formie.

Na stronie przychodni online jest zazwyczaj opisany proces realizacji konsultacji. Zazwyczaj należy wypełnić formularz medyczny, pamiętając o tym, aby dokładnie opisać dolegliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Następnie należy podać dane osobowe (w tym numer PESEL), są to niezbędne informacje do wystawienia recepty. Jeżeli będzie błędny numer PESEL, to system medycznych poinformuje o tym lekarza, a wystawienie e-recepty nie będzie możliwe.

Po wypełnieniu ankiety medycznej należy uiścić opłatę. Większość placówek korzysta z systemów płatności online, ponieważ szybkie płatności gwarantują krótki czas realizacji e-konsultacji lekarskiej.

Po zaksięgowaniu płatności zazwyczaj do kilku lub kilkunastu minut, pacjent otrzyma informacje od lekarza oraz w sytuacji wystawienia e-recepty, kod w wiadomości SMS. Warto też sprawdzić pocztę elektroniczną, ponieważ często znajduje się tam dokumentacja medyczna wraz z wydrukiem e-recepty.

E-recepta na wszystkie leki?

E-receptę można otrzymać na wiele leków, lecz często zdarza się tak, że lekarz odmówi wystawienia recepty na leki o potencjale uzależniającym (np. opioidy lub benzodiazepiny). Warto zapoznać się z regulaminem, ponieważ można tam znaleźć informacje na temat leków na jakie można uzyskać receptę online.

Bardzo często z usług korzystają kobiety celem uzyskania e-recepty na tabletki antykoncepcyjne lub antykoncepcje awaryjną, czyli ,,tabletkę dzień po”.

Recepta online na tabletki antykoncepcyjne jest zazwyczaj tańszym rozwiązaniem niż wizyta stacjonarna w gabinecie ginekologa, lecz też są zalecenia, aby kobieta raz w roku skorzystała z wizyty profilaktycznej celem przeprowadzenia badania fizykalnego. Z tego względu też w formularzach medycznych znajduje się pytanie o datę ostatniej konsultacji stacjonarnej. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, ponieważ usługi telemedyczne mają być uzupełnieniem świadczeń zdrowotnych, nie powinny ich zdominować.

Tabletka dzień po powinna być zażyta jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia. Czas ma ogromne znaczenie, dlatego placówki online są ciekawym rozwiązaniem, ponieważ w kilka minut można otrzymać receptę online na tabletki po.

W niektórych krajach antykoncepcja awaryjna jest dostępna bez recepty. W Polsce przez kilka lat również była, lecz obecnie leki są wyłącznie na receptę.

Receptę online w kilka minut można otrzymać w MEDSPAN: https://medspan.pl/

Przychodnie online – legalne i bezpieczne

Przychodnie online to bardzo często są to placówki medyczne, które specjalizują się tylko w e-konsultacjach. Jest też kilka placówek, które mają swoją siedzibę – gabinety stacjonarnie. Mimo iż potrafią budzić kontrowersje, to w placówkach zatrudnieni są lekarze, którzy analizują ankietę medyczną. Lekarz musi mieć aktywne prawo wykonywania zawodu oraz uprawienia do wystawiania recept, więc niektóre komentarze, że to automat wystawiania recepty – są bezpodstawne. Owszem niekiedy placówka medyczne korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji, lecz finalnie to lekarz musi zaakceptować wystawienie recepty.

Każda konsultacja medyczna ma stworzoną dokumentacje medyczną, która znajduje się w systemie medycznym. Pacjent ma prawo dostępu do dokumentacji, a od ubiegłego roku, część informacji jest raportowana do Ministerstwa Zdrowia.

E-konsultacje lekarskie są dobrym rozwiązaniem w sytuacji problematycznego dostępu do konsultacji stacjonarnych.