Jak rozciągnąć buty? Poznaj sprawdzone sposoby

Kupiłaś wymarzone buty, które w sklepie wydawały się idealnie dopasowane, po czym podczas domowej przymiarki okazały się za ciasne bądź jeden z butów boleśnie obciera stopę? Taka sytuacja wcale nie musi oznaczać konieczności zwrotu. Poznaj sprawdzone metody na to, jak rozciągnąć buty!

Jak rozciągnąć buty? Sprawdzone sposoby

Zbyt ciasne obuwie to problem znany od dawna. Dlatego istnieje wiele sposobów, które mogą temu zaradzić, zarówno profesjonalnych, jak i domowych. Jak rozciągnąć nowe lub za małe buty? Oto najbardziej znane metody.

Preparaty specjalistyczne

W profesjonalnych sklepach obuwniczych można kupić preparaty stworzone z myślą o rozciąganiu butów. Należą do nich pianki oraz spraye, które zmiękczają buty i pozwalają na dopasowanie skóry do kształtu stopy.

Prawidła

Używanie prawideł to jeden z najbezpieczniejszych sposobów rozciągania obuwia. Ponadto regularne stosowanie prawideł zapobiega odkształceniom skóry.

Rozciąganie u szewca

Szewc potrafi rozciągnąć obuwie nawet o jeden rozmiar. Dlatego, jeśli obawiasz się, że własnoręczne próby nie przyniosą zamierzonego efektu, zanieś buty do specjalisty, które powie Ci, czy buty w ogóle nadają się do takiego zabiegu.

Metody domowe

Na za ciasne buty istnieją również sprawdzone metody domowe. Oto one:

  • Sposób „na skarpetkę” – na grubą skarpetkę włóż buty, które chcesz rozciągnąć, a następnie ogrzewaj je przez kilka minut gorącym powietrzem suszarki. Pod wpływem wysokiej temperatury skóra obuwia powinna zacząć lekko się rozchodzić. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z długością ogrzewania, możesz bowiem uszkodzić materiał buta.
  • Para wodna — wodę w garnku doprowadź do wrzenia i potrzymaj przez chwilę buty nad parą. Ciepło pary wodnej powinno spowodować delikatne rozejście się materiału. Po tej czynności włóż buty i pochodź w nich po mieszkaniu przez kilka minut.
  • Woda i woreczek — zwykły woreczek śniadaniowy napełnij wodą i włóż go w czubki butów. Buty włóż do zamrażarki i pozostaw je do czasu, aż woda w woreczku całkowicie zamarznie. Po wyjęciu z zamrażarki, odstaw buty na bok, a woreczki wyciągnij, dopiero gdy lód się rozpuści.
  • Spirytus lub denaturat — starą gazetę namocz w alkoholu i umieść wewnątrz butów. Ta metoda ma zwolenników i przeciwników z powodu nieprzyjemnego zapachu oraz możliwości odbarwienia się kolor butów.